Skocz do zawartości

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak


Rekomendowane odpowiedzi

Wpływ zanieczyszczenia światłem na jakość fotografii astronomicznej

Pierwsze zdjęcie wykonane z centrum 65 tys. miasta, w którym liczba lamp w ostatnich 3 latach wzrosła 10-krotnie.

Drugie zdjęcie wykonano z miejsca pozbawionego wpływu cywilizacji.

Ekspozycje L=4min. (astrograf 106mm, kamera CCD).

 

porownanie.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem kometę pod średnim, podmiejskim niebem. Dobrze widoczny, duży obiekt w lornetce 16x70 BA8. Kometa obecnie jest łatwa do znalezienia tylko pod ciemnym niebem. Dodatkowo zrobiłem kilka ujęć bez prowadzenia na statywie foto obiektywem Olympus OM 200mm f4. Poniżej stack z kilkunastu klatek 6s, ISO64000 Canon 60D. Klatko źródłowe z tego "zestawu" są słabe, mocno poprzesuwane, zaszumione więc crop i duży resize.

 

kometa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszna słabizna z tej komety. Ustrzeliłem ja jednak wczoraj z ogniskowej 200mm przy okazji fajnie widać galaktyczki NGC4605 i NGC 4256

 

Zależy pod jakim niebem się obserwuje/fotografuje.Coś schrzaniłem,prosze moderatora o usunięcie

 

 

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niepokojącego dzieje się ze stopniem kondensacji tej komety. Jeszcze niedawno sięgał on 4 zaś w dwie noce spadł do 2. Jasność komety delikatnie rośnie ale to już chyba max bo od dziś oddalamy się od niej. Póki co mimo swej jasności i wielkości mnie nie zachwyciła.

Pozostaje jeszcze nadzieja rozbłysku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauważyłem spadku stopnia kondensacji.

Dziś po północy widziałem ją w świetnych warunkach w Beskidzie Niskim (SQM-L pokazywał 21.67 mag/"2). W lornetce rzucała się w oczy, choć w jej obserwacji trochę przeszkadzało to, że jej głowa stykała się z jasną gwiazdą. Za to w 33 cm teleskopie wyglądała całkiem fajnie - była duża, z jasną centralną kondensacją, dość słabym (około 14 mag) gwiazdopodobnym jądrem i z czymś w stylu słabego warkocza wewnątrz głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa 41P jest doskonale widoczna na granicy gwiazdozbioru Smoka i Herkulesa.

W związku z czym jest widoczna całą noc wysoko nad horyzontem.

Zdjęcie wykonane zdalnie za pomocą astrografu o średnicy 106mm w Mayhill (USA).

Z uwagi na szybki ruch pozorny komety na niebie pierwsze zdjęcie jest złożeniem 1L1R1G1B o łącznym czasie ekspozycji 7,5min.

Natomiast powiększony fragment pokazany na drugim zdjęciu przedstawia ruch komety w ciągu 4L3R3G3B - 29,5min.

 

1L1R1G1B-center.jpg

 

4L3R3G3B-crop-41P.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji fot komety zarejestrowałem takie oto trio.

 

Dark, super zdjęcie, unikatowe! :)

 

Pozwoliłem sobie jednak (mam nadzieję, że się nie pogniewasz) nieco poprawić tło - "background automatic"i kolor - na czarny "area as black level" - to tylko dwa kliknięcia w darmowym Fitsworku, a w moim odczuciu Twoje zdjęcie staje się jeszcze lepsze:)

 

post-4714-0-66980200-1492952385_2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.