Skocz do zawartości

Niedługo początek sezonu zakryć Regulusa przez Księżyc


majer

Rekomendowane odpowiedzi

Za kilka tygodni, dokładnie 18 grudnia br. zaczyna się światowy sezon na obserwacje zakryć Regulusa, czyli najjaśniejszej gwiazdy Lwa, o jasności obserwowanej +1,4 magnitudo, przez Księżyc. Regulus jest położony blisko ekliptyki, co oznacza, że sezon na jego zakrycia trwa krótko, a z danego miejsca na Ziemi najczęściej można obserwować jedno lub dwa zakrycia z serii. Ta najbliższa seria potrwa od 18 grudnia 2016 do 24 kwietnia 2018, zatem niecałe 1,5 roku. Potem Księżyc będzie przechodził nad Regulusem, a w latach 2025-27 czeka nas seria powrotna, po której Księżyc będzie ponownie przez kilka lat przechodził pod tą gwiazdą.

 

Mapki z obszarami widoczności zakrycia Regulusa są pokazane na poniższym obrazku. Nieco legendy do tych mapek: błękitne owale/pętle oznaczają zjawisko przy wschodzie - owal lewy - i zachodzie - owal prawy - Księżyca i Regulusa, linia biała - zjawisko podczas nocy astronomicznej, linia granatowa - zjawisko o zmierzchu/świcie, przerywana linia czerwona - zjawisko widoczne w dzień.

 

Occultations_of_ 1487SB7_Regulus_2016_2018.png

 

 

Łatwo zauważyć, że jedyne zakrycie jako tako widoczne w naszym kraju będzie miało miejsce za nieco ponad rok, dokładnie w nocy 8/9 grudnia 2017, tuż po wschodzie obu ciał niebieskich, przy fazie Księżyca 65%. W Łodzi Regulus zniknie za Księżycem o godzinie 22:24:28, na wysokości 7° nad widnokręgiem, zaś pojawi się ponownie o 23:12:12, już na wysokości 14°. Miesiąc później nad Polską będzie widoczny początek zakrycia, przy zachodzie obu ciał niebieskich, ale niestety w dzień, natomiast 1 lutego granica zakrycia będzie przebiegać tuż na północ od naszego wybrzeża (w Gdańsku brzeg księżycowej tarczy minie Regulusa w odległości 3'). I to by było niestety na tyle. Dla wyjeżdżających do Tivoli, lub gdzie indziej w Afryce można polecić zakrycie z 31 maja 2017 r., przy fazie Księżyca 41%, choć pewnie te osoby wolą wyjeżdżać do Afryki podczas nowiu.

 

Dużo lepiej, ale też tylko jedno, będzie widoczne zakrycie w drodze powrotnej Księżyca pod ekliptykę. 29 marca 2026 roku Księżyc w fazie 89% zakryje Regulusa na wysokości ponad 40° nad widnokręgiem:

 

Occultations_of_ 1487SB7_Regulus_Lodz_2016_mar_29.png

 

 

Poniżej jeszcze symulacje zakrycia i odkrycia zjawiska z 31 maja, widoczność z Johannesburga (podane tam czasy, to czasy UT):

 

moon_map_johannesburg_zakrycie_maj_31_2017.png

moon_map_johannesburg_odkrycie_maj_31_2017.png

 

 

oraz symulacja zjawiska grudniowego, tego widocznego z naszego kraju:

 

moon_map_lodz_gru_8_2017.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję temat, bo już za niecały tydzień zdarzy się  jedyne widoczne z Polski zakrycie Regulusa przez Księżyc w trwającej obecnie serii zakryć. To będzie szóste zakrycie od końca serii, która skończy się 24 kwietnia przyszłego roku zakryciem widocznym tylko z kawałka północnej części Rosji. Następna okazja obserwacji zakrycia Regulusa przez Księżyc za 8,5 roku w mniej sprzyjającej fazie.

Przypomnę jeszcze w powiększeniu, skąd będzie można obserwować zjawisko (jak zawsze pętle oznaczają zakrycie przy zachodzie - pętla prawa - i wschodzie - pętla lewa - Księżyca, linia biała - zakrycie w trakcie nocy, linia granatowa - zakrycie podczas świtu, czerwona linia przerywana - zakrycie podczas dnia; mam kłopot, jak interpretować przechodzącą przez Alaskę dziurę w linii błękitnej, może ktoś podpowie?):

 

world_map_regulus_occultation_2017_dec_8.png.9f92656eb61cc4ea914812373615e591.png

 

Jak widać zjawisko da się obserwować z całej Polski. Gdyby ktoś chciał obserwować brzegówkę, musi udać się np. 20-parę km na południe od Rzymu, czy w podobnej odległości na południe od Bukaresztu.

Poniżej tabela z czasami zakryć i odkryć dla kilkunastu miast w Polsce (należy pamiętać o dodaniu godziny do podanych tam wartości):

 

tabela_zakrycie_regulusa.png.baced21a87234256ca9fd7ca778fe1e8.png

 

 

I jeszcze mapka z trajektoriami przejścia Regulusa za Księżycem, w wymienionych powyżej miastach. Oczywiście liczby przy liniach odpowiadają tej kolejności:

 

moon_map_regulus_occultation_2017_dec_8.png.a3b61ac71d31686da8317dd5c6e85482.png

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się komuś polowanie? Ja miałem niespotykanie dużo szczęścia. Zakrycie obserwowałem na żywo w okularze. Przeszkadzała trochę mgiełka i niskie położenie naszych bohaterów na niebie, ale biorą pod uwagę, że ostatnio gwieździste niebo jest rzadkim zjawiskiem to nie można narzekać. Całkiem ciekawie to wyglądało. Odkrycie postanowiłem uwiecznić, gdyż bałem się, że mogę je przeoczyć. Podpiąłem aparat pod teleskop a sam obserwowałem przez lornetkę. Super to wygląda jak tak nagle nie wiadomo skąd na czarnym niebie pojawia się gwiazdka. Kilka minut po odkryciu niebo zasnuło mi się chmurami i skończyła się zabawa.

out_103.jpg.210345a42b3cd47476bd7e8d522e864f.jpg

 

 

Edytowane przez Robert_W
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi niestety pogoda pokrzyżowała plany. Jeszcze o 20-tej idealna pogoda obserwacyjna (w trakcie trwania tego rozpogodzenia udało mi się namierzyć twórczynię Geminidów planetoidę Phaethon) ale po 21 zachmurzyło się całkowicie. Podczas zakrycia (22:25) bez zmian ale tuż przed odkryciem (23:11) Księżyc zaczął niemrawo przebijać się przez chmury. Niestety widoczność pozwalała wtedy w zasadzie tylko zlokalizować go na niebie. I tak dopiero o 23:52 udało mi się zobaczyć przez chwilę oddalającego się od Księżyca Regulusa. 

Gdyby zakrycie było noc wcześniej... ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Przyjaciele, wreszcie znalazłem chwilkę, aby zebrać materiał z piątkowej nocy i z przyjemnością Wam go prezentuję. Szału nie ma, bo to wynik pracy jedynie teleobiektywu, ale coś widać ;) Przy zakryciu pogoda w Toruniu nie przeszkadzała, za to popsuła odkrycie, stąd mogłem wykonać ujęcie dobrych kilka minut po wyłonieniu się Regulusa zza księżycowej tarczy. Jak na parszywy rok 2017 dla miłośników obserwacji - i tak niebo było łaskawe... ;) Ciekawostką jest, że przy odkryciu czas naświetlania Księżyca (przez chmury) wyniósł aż 1/10 sekundy; dla porównania - przed zakryciem naświetlałem 1/100 s. Dla Regulusa każdorazowo było to 1/2 sekundy. W efekcie mamy kompozycję na załączonym obrazku. Czystego nieba! :)

2017-12-08_Moon-Regulus_Piotr Majewski.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korzystając z niewielkiego przejaśnienia o poranku na 5 minut przed zakryciem udało mi się złapać fotograficznie Regulusa w niedalekiej odległości od Księżyca. Wizualnie nie udało mi się go dostrzec głównie ze względu na krótkie okno pogodowe i bardzo marny seeing.

Zdjęcie nie jest za rewelacyjne i tylko potwierdza jak trudnym do jakiejkolwiek rejestracji było to zakrycie

IMG_1627a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.