Skocz do zawartości

LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Darek_B napisał:

Właśnie odebrałem paczuszkę z "oczami" i z ciekawości przeleciałem po Giewoncie dość szybko. U mnie nie stwierdziłem takiego zjawiska. Może powinieneś zrobić profilaktycznie badania u okulisty ?

 

Nie mogę doczekać się nocy, szkoda że Księżyc tak świeci.

Z małych lornetek mam KOMZ 6x24 i nic takiego się nie dzieje zarówno w dzień czy w nocy. Mogę płynnie przemieszczać się po niebie i jest o.k. Miałem również BGSZ 2,3x40 i tam tego problemu też nie było. 

Może przesadziłem z tym 2 s oczekiwania na pełną ostrość w 2x53, ale w nocy na gwiazdach było widoczne opóźnienie. Wystarczyło, że przesuwałem kadr i obraz od razu tracił pełną ostrość. Dopiero po całkowitym zatrzymaniu na celu znów ostrzył.

Może tylko ja mam takie spowolnienie ostrości obrazu w telekonwerterach.  

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to jest kwestia zdolności oka do szybkiej akomodacji. Ja widzę w swojej 2x54, że przestawienie z bardzo bliskiego planu do dalekiego zajmuje chwilkę i sprawia to prawie wrażenie, jakby obiektyw w aparacie ustawiał ostrość ;) 

Na niebie tego problemu nie mam. 

Jeżeli w twoim wypadku oczy muszą się dostosować do obrazu dawanego przez lornetkę to po zmianie kadru muszą to zrobić od nowa i pewnie stąd ten efekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, grzybu napisał:

Pewnie to jest kwestia zdolności oka do szybkiej akomodacji. Ja widzę w swojej 2x54, że przestawienie z bardzo bliskiego planu do dalekiego zajmuje chwilkę i sprawia to prawie wrażenie, jakby obiektyw w aparacie ustawiał ostrość ;) 

Na niebie tego problemu nie mam. 

Jeżeli w twoim wypadku oczy muszą się dostosować do obrazu dawanego przez lornetkę to po zmianie kadru muszą to zrobić od nowa i pewnie stąd ten efekt.

 

Tak właśnie było. Miałem nadzieję, że w 3x65 jest lepiej pod tym względem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
1 hour ago, Eternal84 said:

Mam pytanie odnoście Oczu Wyraka. Czy jest jakieś ograniczenie w użytkowaniu np. dla krótkowidzów? Znajomy mi się pytał ( ma -5) i nie potrafię odpowiedzieć. 

Dupa blada. Ja mam aktualnie circa -3 i OW są dla mnie bezużyteczne.

Kupiłem więc szkła optyczne i będę je wycinał na odpowiednią średnicę.

Zapewne kąt widzenia na tym ucierpi - nie wiem jeszcze jak blisko soczewki "okularowej' będę w stanie je umieścić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2019 o 21:35, Agent Smith napisał:

Dupa blada. Ja mam aktualnie circa -3 i OW są dla mnie bezużyteczne.

Kupiłem więc szkła optyczne i będę je wycinał na odpowiednią średnicę.

Zapewne kąt widzenia na tym ucierpi - nie wiem jeszcze jak blisko soczewki "okularowej' będę w stanie je umieścić.

 

Czyli kicha. Myślałem, że skoro normalnie oczy same łapią ostrość w bino i nie ma określonej wartości dioptrii to ten zakres działa znacznie szerzej niż w standardowych lornetkach porro i nadaje się nawet do tych bardziej wadliwych oczu. A tu nic z tego. Koledze w takim razie pozostaje Kasai z zakresem do - 6.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Eternal84 said:

Szyli kicha. Myślałem, że skoro normalnie oczy same łapią ostrość w bino i nie ma określonego limitu dioptrii to ten zakres działa znacznie szerzej niż w standardowych lornetkach porro i nadaje się nawet do tych bardziej wadliwych oczu. A tu nic z tego. Koledze w takim razie pozostaje Kasai z zakresem do - 6.

Wiesz, ludzie mają różne oczy, może ktoś ma tak wygimnastykowane, że mu styknie, ale ja się "rozczarowałem" oczekując cudu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio przyłożyłem do oczu jednocześnie Vixena 2.1x42 i telekonwerter Nikona 3x65. Trochę się zaskoczyłem bo zdecydowanie wyrazniejszą różnicę zobaczyłem w rozdzielczości obrazu, a nie w powiekszeniu.

Nieco prymitywnym sposobem postanowiłem zmierzyć rzeczywiste powiększenie i wyszło mi, że Vixen ma deklarowane 2,1x, a telekonwerter Nikona ok. 2,8x zamiast 3x.

Czy ktoś z Was zwrócił na to uwagę? 

 

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jutomi napisał:

Widzę, że wątek "żyje".

Jakiś miesiąc temu doposażyłem swojego Wyraka w dizajnerski, firmowy pasek oraz stonowany ale idealnie pasujący futerał.

A wy jak dopieszczacie swoje Wyraki? ^_^

1W.JPG.71967cbc93e5fe58f8d0a73cd75d4023.JPG

2W.JPG.1c6e6773c841ecd04a817004bd199e3c.JPG

Super komplecik :)

 

Pomimo obaw związanych z akomodacją oczu (pisałem o tym wcześniej) również zakupiłem 2 telekonwertery TC-E3ED. Okazało się, że nie występuje żaden z objawów, które opisywałem w przypadku bino 2x53 co mnie mile zaskoczyło. 

Mój rozstaw oczu to jakieś 64-65 mm więc nie obeszło się bez szlifu do krawędzi obiektywu. Użyłem zwykłego pilnika płaskiego z zadowalającym efektem choć zajęło mi to jakieś 5-6 godzin. 

IMG_20190629_095142.thumb.jpg.0c224826a84cf442ad52e2b5a28e2471.jpg

IMG_20190629_140949.thumb.jpg.a6021dc28fb8bb9ef6753ef79c84bb10.jpg

Teraz do pełni szczęścia potrzebuje tylko oprawek :)

 

P. S.

Przestrzegam planujących zakup telekonwerterów, aby nie kupować z Japonii. Telekonwertery kosztowały mnie blisko 250 zł więcej z powodu opłat celnych.  

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darek_B napisał:

Ja jeden ze swoich kupiłem właśnie w Japonii. Może dlatego że jeden i dość tanio to nic nie dopłacałem.

Jak się później doczytałem do 150 € nie ma żadnych opłat. Koszt wysyłki też jest liczony do limitu.  Niewiele w sumie przekroczyłem i mnie dorwali. 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.07.2019 o 19:45, Darek_B napisał:

Obudowa do Nikonów TC E2 właśnie do mnie dotarła.

Wyszły doskonalne razem z miękkimi muszlami ocznymi.

Fotki lornetek wrzucę niedługo w innym wątku.

Również odebrałem Wyraki od kolegi Sidiouss i z wykonania jestem w pełni zadowolony. 

Same oprawki z założenia uważam jednak za niezbyt ergonomiczne.

Usunąłem element na adapter (ogranicza swobodne ułożenie kciuka) i boczne elementy na pasek, które według mnie jak coś powinny znajdować się na godzinie 7:30 i 16:30 w przestrzeni między kciukiem i palcami.

IMG_20190721_094112.thumb.jpg.dfef456f9efbb98869472cdc313285a0.jpg

Natomiast rogi muszli ocznych odciąłem całkowicie ponieważ skutecznie ograniczały mi dostęp do maksymalnego pola widzenia. Przy tak krótkim ER muszle proste w zupełności wystarczają, albo powinny mieć bardzo delikatny profil boczny. 

IMG_20190721_093909.thumb.jpg.a74ac53a3676cdcd891cf4e4d9aa8cd0.jpg

Teraz oprawki wyglądają bardzo nieestetycznie, ale ich użyteczność znacznie wzrosła.

Wysłałem prośbę do kolegi Sidiouss w sprawie wykonania indywidualnych oprawek wedle własnych modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Gratuluję kompletów :) Ja póki co nie mam za bardzo czym się pochwalić. Poszedłem krok dalej. Dotychczasowy rozstaw powodował, że pole widzenia to nadal były dwa dość mocno zachodzące kręgi. Widocznie mam mniejszy rozstaw oczu.

Postanowiłem z tarcia przejść na szlif papierem ściernym (ze względu na obiektywy). Sumarycznie uzyskałem prawie idealnie okrągłe pole widzenia, ale kosztem uszkodzenia pierścieni dociskajacych obiektywy i lekko świętej ,,diafragmy" w obu obiektywach. Do środka na kolejną soczewkę wleciało sporo opiłków więc czeka czyszczenie.

Na dzień dzisiejszy tak to wygląda. Muszę trochę wyprowadzić kąt i płaszczyzny bo lekkie skosy wyszły. W końcu obróbka w pełni ręczna więc jakąś niedokładność jest wpisana.  IMG_20190814_221441.thumb.jpg.4d58373108995f4302ce3acdbea151e9.jpgIMG_20190814_220917.thumb.jpg.a576b0060d16a985bd21bf42d9172ce8.jpgIMG_20190814_220749.thumb.jpg.c8f2c66f51fb67d127e371ca780c384f.jpg

Obudowy nawet nie pokazuje bo jest w totalnej rozwałce. Ograniczała zetknięcie obu telekonwerterów po szlifie. Dużo musiałem wyciąć nożem (przez wytopienie) rozgrzanym do czerwoności. 

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jutomi napisał:

I jaki minimalny rozstaw oczu osiągnąłeś po tak zdecydowanej ingerencji?

Wedle moich pomiarów suwmiarką dopiero teraz jest prawdziwe 64 mm. Jeśli uda mi się wyrównać płaszczyzny tym samym dystans widoczny na foto będzie blisko 63 mm. Trudno prawidłowo utrzymać telekonwerter w dłoni i wykonywać ruchy posuwisto - zwrotne na arkuszu papieru ściernego. Przez to płaszczyzny nie są płaskie tylko ciut wypukłe. IMG_20190822_172412.thumb.jpg.fae5d96e639614b1dfc485cdc9f156dd.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wiem,że od ostatniego postu mineło trochę czasu ale chciałem zapytać czy lornetkę można zrobić z każdego telekonweretera czy tylko z niektórych? 

Ja myślałem żeby zrobić z jakichś telekonwerterów nikona wc-e np. wc-e63? 

IMG_20200620_122835.thumb.jpg.3b4d9d13dd926510b5e19513882cca81.jpg

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.