Skocz do zawartości
jutomi

LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera

Promowane odpowiedzi

szuu    3608

Inaczej - co daje użytkownikowi użycie aparatury 65 mm zamiast 52 mm ?

średnica obiektywu przekłada się w tym układzie na pole widzenia.

gdyby ten sam konwerter 3x miał obiektyw 52mm zamiast 65mm widzielibyśmy mniejszy obszar ale ciągle tak samo jasno.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrokarol    163

O to mi chodziło i tak też myślałem, że tak to działa.

Czyli ten 1 mag wynika z większego powiększenia ? jutomi

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

A jak jest z patrzeniem późnym wieczorem na ziemskie obiekty? Widać więcej niż gołym okiem?

"Oczy Wyraka" znakomicie poprawiają możliwości widzenia o zmroku i w nocy, pojawia się mnóstwo szczegółów niewidocznych gołym okiem.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
calla    193

Wydaje mi się, że dobrze byłoby porównać zasięg gwiazdowy w zenicie dla gołego oka oraz takich lornetek. Tylko koniecznie w jakimś dość ciemnym miejscu, bo w miescie to one max dużo dają bo kontrast jest lepszy(przynajmniej 2,3x40 rosyjska). To chyba powiedziałoby najwięcej o sprawności układu.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

Wydaje mi się, że dobrze byłoby porównać zasięg gwiazdowy w zenicie dla gołego oka oraz takich lornetek.

Po kilku pomiarach z balkonu (przy niebie 4,5m)i pod ciemnym niebem (5,8m) o lornetce 3x65 mogę powtórzyć to, co już napisałem powyżej w recenzji: .

Zasięg gwiazdowy: aktualny zasięg widoczny okiem nieuzbrojonym +2,2÷2,5m

Nie wiem, jak obliczyć teoretyczny zasięg gwiazdowy lornetki galileuszowej o takich parametrach ani jak do jej sprawności ma się fakt, że widziałem przez nią gwiazdy słabsze niż 8m.

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6899

Doszukujecie się, udowodnij że nie jesteś wielbłądem, bo inaczej cały Twój trud i pomysłowość zostanie przekreślona, choćby wszelkie próby dowodziły inaczej. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, a nieumiejętność udowodnienia słuszności pomysłu niczego nie przekreśla.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

Nic nie zmieni faktu, że konwerter TC-E3ED to instrument optyczny o świetnej jakości i sprawności - zaprojektowany i wykonany przez firmę Nikon.

Mój wkład, to jedynie znalezienie innego zastosowania tego cacka przez odpowiednie połączenie dwóch sztuk w całość... i rozkoszowanie się efektem końcowym. ^_^

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin_G    236

Jutomi, a nie myslałeś o tym, by pójść do optyka-okularnika i poprosić go o przycięcie przednich soczewek do średnicy - powiedzmy - 60 mm i wpakowanie całości w nową obudowę, uszytą na miarę twojej głowy (rozstaw gałek ocznych)?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

W moim wypadku nawet nie będzie potrzebny optyk. Mam rozstaw oczu około 68mm a przy maksymalnym ścięciu obudów do zetkięcia szkieł soczewek przednich otrzymujemy rozstaw 65mm. Więc wystarczy, że udam się do precyzyjnego frezera, który zmniejszy aktualny rozstaw 71mm do powiedzmy 67mm, żeby w z lornetki mogły komfortowo mogły korzystać osoby o rozstawie oczu 65-69mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szuu    3608

Nie wiem, jak obliczyć teoretyczny zasięg gwiazdowy lornetki galileuszowej o takich parametrach ani jak do jej sprawności ma się fakt, że widziałem przez nią gwiazdy słabsze niż 8m.

tak samo - tylko bierzemy faktycznie wykorzystywaną średnicę obiektywu a nie fizyczną średnicę soczewki, czyli na przykład dla źrenicy wyjściowej 7mm - obiektyw 3x7=21mm

wg tego kalkulatora dla zasięgu gołym okiem 5,8 i optymalnych warunków, wychodzi zasięg od 7,2 (niewprawny obserwator) do 8,4 (ekspert)

Doszukujecie się, udowodnij że nie jesteś wielbłądem, bo inaczej cały Twój trud i pomysłowość zostanie przekreślona, choćby wszelkie próby dowodziły inaczej. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, a nieumiejętność udowodnienia słuszności pomysłu niczego nie przekreśla.

doszukujesz się wrogości i konfrontacji ale przecież za tymi dociekaniami kryje sie tylko ciekawość :)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

wg tego kalkulatora dla zasięgu gołym okiem 5,8 i optymalnych warunków, wychodzi zasięg od 7,2 (niewprawny obserwator) do 8,4 (ekspert)

No i wszystko się zgadza. Wygląda na to, że z zasięgiem w okolicach 8,1 jestem niewprawnym ekspertem. ^_^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Motyla noga!!!! Naoglądałem się tych porad z zagranicznych forów i mam za swoją nieuważność. Spiłowalem obudowy telekonwerterów tak, że drobne opiłki dostały się do środka na optykę... Przed chwilą zauważyłem... no chyba będzie coś widać, ale... szlag! :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robert_sz    44

Przed piłowaniem to chyba wyciągali soczewkę, z tego co czytałem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Nie doczytałem. Może więc teraz to zrobię i przeczyszcze te opiłki? ... ale zebym nie załatwił do końca ; -)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1262

I jak, udało Ci się bez uszczerbku dla optyki pozbyć tych opiłków?

Możesz wrzucić jakieś zdjęcia z etapu produkcji?

Edytowane przez jutomi

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Po zętknięciu tubusów łączna ich długość to teraz 14 cm. Ścinałem pilnikiem na imadle. Widać, że nierówno - z przodu ścięte więcej. Nie wiem czy jest teraz możliwość odkręcenia uszkodzonych pierścieni dociskowych żeby wyjąć soczewki i przeczyścić z opiłków (czy wogóle da radę wyjąć teraz te szkła). Jak to potem wszystko skręcić z uszkodzonymi gwintami w tubusie? Mocno namieszałem... Ale obraz w dzień fajny ;-)

P1012091.JPG

P1012093.JPG

P1012094.JPG

P1012096.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    632

teraz to już tylko sprężone powietrze pomoże , bo rozebrać to już się chyba nie da .

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotr K.    62

A ja bym próbował to jednak rozkręcić. Klucz palcowy do pierścieni mocujących przednie soczewki, i heja. Aha, tylko koniecznie w rękawiczkach laboratoryjnych, albo jakichś innych tego typu, żeby nie zostawić na szkle tłustych śladów palcami.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    632

pierścień dociskowy jest zjechany

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
lemarc    1788

Przecięte pierścienie dociskowe nie wykręcać, tylko wypchnąć w kierunku środka delikatnie popychając.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta