Skocz do zawartości
jutomi

LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera

Promowane odpowiedzi

robi    116

Chyba jednak nie zdecyduje się na rozkręcanie. Ale jak i z czego zaaplikowac to sprezone powietrze?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    639

Kupić do optyki , i tam jest słomka .Trzeba próbować przez otwory ,które wyfrezowales.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Ze szpraju? Mam i nawet dozujac na "normalne" szklo stosuje z obawa.. (w nadmiarze zaczyna sie "pienic", co bedzie jak wprowadze miedzy szkla?). A ja sobie wyobrazilem raczej jakis "wężyk z dmuchawa" dozująca skoncentrowany strumień powietrza...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    639

jak powietrze będzie się pienić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Nie wiem. Jak dam za dużo to jakby zaczyna się pienic na szkle.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1316

Po zętknięciu tubusów łączna ich długość to teraz 14 cm.

Patrząc na zdjęcia widać, że jeśli wyrównasz płaszczyzny styku to zejdziesz z rozstawem oczu do około 67mm.

Sam się zastanawiam jak Amerykanie z CN dokręcali pierścienie mocujące szkła obiektywów - przecież po ścięciu opraw do 65mm miały one około 3/4 obwodu.

Ciągle się waham, czy rozcinać swoje bino i zmniejszać rozstaw do 67-68mm.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Pomijajac paprochy wewnątrz, to uzyskałem owalne, w miare jednolite pole widzenia. Przedtem były to dwa "schodzace sie" owale co było dosyć niekomfortowe. Mój rozstaw oczu zmierzony aparatem u optyka to 68 mm. Badanie "okular plus flamaster" dało 69 mm. Spróbuję jeszcze ostrożnie wyrównać ścięcie tubusow a potem jakoś wydmuchac te opilki.

Edytowane przez robi

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotr K.    62

A nie da się tych opiłków wyssać odkurzaczem? Tylko trzeba by spróbować wykręcić okulary, żeby zrobić przepły powietrza... A z jeszcze innej strony patrząc - czy jest ich tyle, że przeszkadzają w obserwacji?

Co do powietrza w spray'u, to gdzieś pisano, że takie do komputerów (a takie ma Robert) absolutnie nie nadaje się do optyki, bo może zawierać w sobie jakieś płynne zanieczyszczenia, po których zostają plamy na szkle.

A co do wykręcania pierścieni mocujących, to wiem, że są zjechane, ale może te 3/4 obwodu, które zostało, wystarczy, żeby pierścienie mogły się obracać...?

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

A wiesz, że też pomyślałem o odkurzaczu ;-) co do jakości obrazu to w dzien jest super. Nie wiedzialem, że są jakieś różne "powietrza w spraju"... dalej słabo widzę wykrecanie/wykrecanie optyki/pierścieni. Chyba będzie jakiś kompromis i próba z odkurzaczem ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
lemarc    1792

Jeszcze raz mówię. Jeśli pierścienie są przecięte całkowicie, to wystarczy je wypchnąć i wyskoczą z gwintu. Założysz je tak samo jak wyjmiesz. Jeśli nie sa przecięte do końca, to próbuj wykręcić. Nie ma problemu, zawsze je założysz z powrotem.

post-28666-0-04321400-1481637779.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Przecięte na amen. Musze przemyśleć, boje się, że popapram ułożenie optyki albo wprost uszkodzę szkła...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LukiLukas    0

Porównywał może ktoś bezpośrednio tą lornetkę (x3) z wersją TC-E2 (x2)? Widoczna jest różnica w zasięgu gwiazdowym i warta sporej dopłaty? Mam lornetkę zrobioną z TC-E2, poza dużą wrażliwością na ustawienie w osi widzenia, jestem z niej zadowolony.

Zastanawiam się nad wymianą na "wyraka", ale te telekonwertery kosztują sporo więcej niż TC-E2 :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116

Kupiłem na e-BAY za 57 dolców 2 używki plus zdaje się ok. 80 zł za wysyłkę przez firmę PLUSEXPRESS ze Stanów.

Nowe były (nie wiem czy są gdzieś aktualnie) za.... 1 249 zł sztuka!

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-tc-e3ed-telekonwerter-3x.html?KNWNIKTC3ED&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

Edytowane przez robi

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1316

Porównywał może ktoś bezpośrednio tą lornetkę (x3) z wersją TC-E2 (x2)? Widoczna jest różnica w zasięgu gwiazdowym i warta sporej dopłaty?

Tak, i wyniki tego porównania znajdziesz w kilku miejscach w recenzji powyżej. Generalnie w bino 3x obraz jest jeszcze lepszy niż w 2x. Pole proporcjonalnie mniejsze.

Mając kilkukrotnie pod ciemnym niebem obie lorneteczki zawsze na początek "skanowałem" sobie niebo lornetką 2x a potem rozkoszowałem się widokami w lornetce 3x.

Co do cen konwerterów 3x to zdarzają sie na ebay'u licytacje od 1Euro, ale w sieci są i takie kwiatki: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-tc-e3ed-telekonwerter-3x.html- zapewne dawno już nieaktualne, ponieważ aparaty do których był z założenia przeznaczony od dekady nie są już produkowane...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LukiLukas    0

Czyli bez frezowania minimalny rozstaw źrenic to 71mm? bo pojawia się też liczba 69mm jako minimum.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1316

Po zetknięciu dwu niefrezowanych konwerterów mamy rozstaw "startowy" 75mm. Stopniowe frezowanie zmniejsza ten rozstaw do 71, 69 a nawet 65mm - czyli do zetknięcia soczewek w obiektywach obu konwerterów.

Z rozstawem można zejść jeszcze bardziej, szlifując i obudowę i soczewki.

Tak wygląda egzemplarz o rozstawie 63mm: Wyrak 63mm.jpg

Edytowane przez jutomi

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LukiLukas    0

czymś takim można fachowo zmierzyć rozstaw źrenic - pupilometr

mój wynik jest "na styk"

post-31541-0-45251100-1481742382_thumb.jpg

Edytowane przez LukiLukas

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1316

Przy rozstawie oczu wynoszącym 73mm jesteś w komfortowej sytuacji. Możesz sfrezować po milimetrze każdą obudowę, skleić je w bino i gotowe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta