Jump to content
jutomi

Polecamy LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera

Recommended Posts

Jeden mój Astro-Kolega ma pomysł, żeby wyciąć dwa otwory np. w sklejce i w tym zamocować tubusy.

Twój kolega ma chyba bratnią duszę za Oceanem. Cytowany powyżej wątek o telebino na CN, strony 13 i 16:

Bino 3x oprawa ze sklejki 1.jpg

Bino 3x oprawa ze sklejki 1a.jpg

Tylko czy taki sklejkowy design naprawdę Ci się podoba?

Ja właśnie próbowałem... Swój dramat opisałem parę postów stąd :Cry:

Spróbuj ściąć do tego rozmiaru i wsadź potem do tej ruchomej obudowy... Ciekawe do jakiej odległości te tubusy się zejdą... :icon_rabbit:

Będę to robił. Mam właśnie 62mm IPD. Póki co poszło 400zł na parkę TC-E3ED. Ciekawe ile jeszcze będzie mnie kosztować ta impreza.

Twój kolega ma chyba bratnią duszę za Oceanem. Cytowany powyżej wątek o telebino na CN, strony 13 i 16:

attachicon.gifBino 3x oprawa ze sklejki 1.jpg

attachicon.gifBino 3x oprawa ze sklejki 1a.jpg

Tylko czy taki sklejkowy design naprawdę Ci się podoba?

Tu jest trochę inaczej. Dwa otwory w sklejce miały być wyżej. Sklejka miała być z jednego kawałka, inaczej niż na tych foto. Może piękne to nie jest. Grunt żeby było praktyczne. Dla mnie bardzo ważne jest wyjście do adaptera na żuraw. Z nieruchomej lornetki naprawdę więcej widać.

Edited by robi

Przy trzykrotnym powiększeniu nie będzie aż tak dużej różnicy po unieruchomieniu tego maleństwa na statywie. A tracisz całą swobodę przy skanowaniu nieba w tą i z powrotem.

Jedyny moment, w którym przydałoby mi się takie unieruchomienie w próba separacji Albireo. Z ręki do tej pory nie rozdzieliłem go jednoznacznie na dwa składniki, chociaż podejrzewam, że w tym wypadku nie tyle chodzi o zbyt małą dla Oczu Wyraka separację ale o fakt, że składnik B przy tak minimalnej separacji w powiększeniu 3x ginie w blasku składnika A.

Dla mnie ideałem byłoby mieć możliwość operowania tą lornetką i z ręki i ze statywu. Już przerobiłem temat przy innych, podobnych lornetkach. Bardzo użyteczne jest dla mnie gniazdo statywowe w Vixenie SG 2,1x42. Mocuje go na.. żurawiu. W trakcie obserwacji jestem w pozycji leżącej na specjalnym relaksacyjnym leżaku. Widać więcej, lepiej, dokładniej... Przykład. Vixenem z żurawia namierzałem charakterystyczne układy gwiazd w gwiazdozbiorze Orła. Porównywałem w plenerze z "Intersttelarum Deep Sky Atlas". Vixen-atlas, Vixen-... I tak na zmianę. Te układy gwiazd służyły mi potem jako kierunkowskazy do ciemnych mgławic. To była dość żmudna robota. Po tym etapie było mi znaczniej łatwiej namierzać Ciemnotki z lornetki z mniejszym polem i większym powiększeniem czyli Nikonem Action EX 10x50.

Edited by robi

Dla wszystkich aktualnych i przyszłych posiadaczy Oczu Wyraka mam bardzo dobrą wiadomość.

Na początku stycznia kolega Grzybu zaprojektuje i wydrukuje oprawę na mój egzemplarz - kolejni chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do niego.

W komplecie z oprawą będą wydrukowane dedykowane muszle oczne z odcięciem świateł bocznych i (prawdopodobnie) mocowanie statywowe. ^_^

• Like 2

Zobaczmy jak to z tym będzie. Na razie nie mogę nic obiecywać, ale jeżeli udało się z 2x54 to powinno się udać i tutaj. Miejsca będzie więcej to może uda się upchnąć gniazdo 1/4" do statywu przy okazji.

• Like 4

Mam już oprawki z drukarki 3d do nikona atm 2x53 i to jest wysoka jakość. Wiec jeżeli była by również możliwość wydrukowania opraw do "Oczu wyraka"... ;-)

Dla wszystkich aktualnych i przyszłych posiadaczy Oczu Wyraka mam bardzo dobrą wiadomość.

Na początku stycznia kolega Grzybu zaprojektuje i wydrukuje oprawę na mój egzemplarz - kolejni chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do niego.

W komplecie z oprawą będą wydrukowane dedykowane muszle oczne z odcięciem świateł bocznych i (prawdopodobnie) mocowanie statywowe. ^_^

rewelacja ! nie dość ,że oprawa to jeszcze muszle oczne których aktualnie szukam :) leci PW

pozdrawiam

Oczy wyraka przeszły ostatnio bolesną operację rozdzielenia, usunięcia całej poxiliny z połączenia (świństwo trzyma się tak mocno, że nie obyło się bez uszkodzenia obudów konwerterów :( ), oraz zmniejszenia rozstawu przez kolejne spiłowanie, tym razem do docelowego, minimalnego rozstawu 64,5-64,8mm (szlifowałem, aż pojawił się bok szkła obiektywu).

OCZY WYRAKA.jpg

Dzisiaj konwertery wyruszają w podróż po nową, docelową oprawę, którą mam nadzieję pochwalić się za około tydzień.

• Like 1

Super wyszło :)

Jaki jest ER, lub inaczej czy da się przez taką lornetkę patrzeć w okularach?

Fragment z recenzji powyżej:

• Odstęp źrenicy, ER: około 8-10mm, ale można komfortowo obserwować z odległości 20mm przy polu widzenia ograniczonym minimalnie – do około 16o

Czyli w okularach da się obserwować kosztem mniejszego pola widzenia. Na ile jest to komfortowe niech najlepiej oceni ktoś, kto patrzył już przez Oczy Wyraka w okularach.

A obudowa wyszła świetnie, i jeszcze te dodatkowe dekielki zabezpieczające okulary, których w ogóle się nie spodziewałem. :lol:

Edited by jutomi

W jaki sposób uniknąłeś dostania się opiłków do wewnątrz tubusów przy tak silnej ingerencji?? ;-)

Oczy wyraka przeszły ostatnio bolesną operację rozdzielenia, usunięcia całej poxiliny z połączenia (świństwo trzyma się tak mocno, że nie obyło się bez uszkodzenia obudów konwerterów :( ), oraz zmniejszenia rozstawu przez kolejne spiłowanie, tym razem do docelowego, minimalnego rozstawu 64,5-64,8mm (szlifowałem, aż pojawił się bok szkła obiektywu).

attachicon.gifOCZY WYRAKA.jpg

Dzisiaj konwertery wyruszają w podróż po nową, docelową oprawę, którą mam nadzieję pochwalić się za około tydzień.

W jaki sposób uniknąłeś dostania się opiłków do wewnątrz tubusów przy tak silnej ingerencji?? ;-)

Piłowałem ręcznie, obiektywem w dół, z przerwami co kilka pociągnięć pilnika pod koniec, cały czas kontrolując prostopadłość spiłowywanej płaszczyzny do podstawy. Trwało to ponad godzinę dla każdego konwertera ale umożliwiło dotarcie do boku szkła obiektywu bez dostania się opiłków do środka.

• Like 1

Lornetka dotarła do mnie wczoraj wieczorem. Ponieważ bardzo szybko przyszło zachmurzenie zdążyłem zerknąć tylko na Wenus i zaobserwować jej sierpik w powiększeniu 3x.

Przed chwilą zmierzyłem zakres regulacji rozstawu okularów: 65-87mm. :D Wszyscy szerzej rozstawieni będą usatysfakcjonowani.

Do mnie dzisiaj dotarły oprawki 3D od kolegi grzybu (perfekcyjna robota - dzięki ;-) Także wieczorem może też uda mi się wyhaczyć taki sierpik Wenus ;-)

Rozmnożone przez zimę lornetkowe Wyraki wczesną wiosną łączą się w pary. :neat:

978468436_WYRAKINAWIOSN.JPG.48fa5f6b16a0fca43fe4466b79dc9365.JPG

I rozpoczynają wspólne obserwacje szerokich połaci Drogi Mlecznej, bo do tego zostały stworzone. 

343881249_WYRAKOWEOBSERWACJE.JPG.65d6793c678a2b151adaf53b8a6c25b2.JPG

• Like 2
  • Love 1

Nie mogę doczekać się tej adopcji. :Astrobrać:

Posted (edited)
36 minut temu, jutomi napisał:

Rozmnożone przez zimę lornetkowe Wyraki wczesną wiosną łączą się w pary. :neat:

978468436_WYRAKINAWIOSN.JPG.48fa5f6b16a0fca43fe4466b79dc9365.JPG

I rozpoczynają wspólne obserwacje szerokich połaci Drogi Mlecznej, bo do tego zostały stworzone. 

343881249_WYRAKOWEOBSERWACJE.JPG.65d6793c678a2b151adaf53b8a6c25b2.JPG

Oby dwie pary masz identyczne?

Miałem Bino 2x53 i z jednego powodu je sprzedałem. Mianowicie przy przemieszczania obrazu ten jakby się rozmywał. Niezależnie czy w dzień czy w nocy. Po zatrzymaniu na danym celu dopiero po ok. 2 s oczy łapały pełną ostrość.

Czy w Oczach Wyraka jest taki sam efekt? 

Edited by Eternal84

11 minut temu, Eternal84 napisał:

przy przemieszczania obrazu ten jakby się rozmywał. Niezależnie czy w dzień czy w nocy. Po zatrzymaniu na danym celu dopiero po ok. 2 s oczy łapały pełną ostrość.

Czy w Oczach Wyraka jest taki sam efekt? 

Przy skanowaniu terenu w poziomie czy nawet przy śledzeniu ruchliwych jerzyków w locie ani w 2x53 ani w 3x65 nie mam żadnych problemów. Wzrok adaptuje się w ułamku sekundy. Te lorneteczki mają przecież ogromną głębię ostrości. Jedynie adaptacja przy przeskoku z nieskończoności na 3 metry trwa 0,5-1,0 sekundy.

15 minut temu, jutomi napisał:

Przy skanowaniu terenu w poziomie czy nawet przy śledzeniu ruchliwych jerzyków w locie ani w 2x53 ani w 3x65 nie mam żadnych problemów. Wzrok adaptuje się w ułamku sekundy. Te lorneteczki mają przecież ogromną głębię ostrości. Jedynie adaptacja przy przeskoku z nieskończoności na 3 metry trwa 0,5-1,0 sekundy.

Nie wiem. Może mam jakąś wadę oczu. Na wieczornym niebie ten efekt był bardzo dokuczliwy. Szybsze przemieszczanie się po niebie powodowało, że wszystkie gwiazdki pływały w nieostrości. Jedynie powolne przesuwanie dawało obraz w miarę ostry przez cały czas.

TC-3 ED są innej budowy więc myślałem, że jest inaczej w tym przypadku. 

W dniu 18.03.2019 o 22:49, Eternal84 napisał:

Jedynie powolne przesuwanie dawało obraz w miarę ostry przez cały czas.

Właśnie odebrałem paczuszkę z "oczami" i z ciekawości przeleciałem po Giewoncie dość szybko. U mnie nie stwierdziłem takiego zjawiska. Może powinieneś zrobić profilaktycznie badania u okulisty ?

Nie mogę doczekać się nocy, szkoda że Księżyc tak świeci.

15 minut temu, Darek_B napisał:

Właśnie odebrałem paczuszkę z "oczami" 

Nie mogę doczekać się nocy, szkoda że Księżyc tak świeci.

W noc w okolicach nowiu powinieneś się zachwycić. To jedyna lornetka zapewniająca punktowe obrazy gwiazd dosłownie  "poza diafragmę". :szczerbaty: Jest więc dużo lepiej niż w Swarowskim EL czy Zeissie Victory, które mają pole ostre jedynie w 100%...

• Haha 1

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 166 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.