Jump to content

Sterownik do silnika krokowego UWAGA - WINDOWS CE included!


Guest cygnus
 Share

Recommended Posts

Właśnie konstruuję "koziołkowy" napęd mego U-boota. Zastosowałem pręt gwintowany łukowy o takim promieniu, że potrzebny jest jeden obrót nakrętki na minutę. Możliwa jest zmiana promienia jak i zastosowanie przekładni. Do dyspozycji mam silniki krokowe od drukarek oraz z napędów dyskietek 5.25". Jaki zastosować sterownik? Chciałbym żeby mój napęd miał sterowanie "ręczne" - np. trzy szybkości - gwiazdowa, księżycowa, słoneczna, kalibrację czyli dostrojenie dla zlikwidowania dryfu w rektascensji i ew. maksymalnie szybki przesuw dla przestawienia napędu w skrajne położenie. Nie wchodzi w grę połączenie szeregowe z komputerem, więc wybór szybkości i dokładne jej skalibrowanie miałoby następować za pomocą przełączników.

 

Wersja rozwojowa:

Nie mam notebooka a gdybym miał to nie bardzo by mi się uśmiechało wlec go na ciemną łączkę. Dlatego przyszło mi do głowy wykorzystanie jako pilota palmtopa z Windows CE. Mój podstarzały Compaq Aero 1550 ma IrDA więc autonomiczny sterownik silnika krokowego należałoby wyposażyć w interface IrDA i soft do WINDOWS CE. Czy takie eksperymenty już miały miejsce?

 

Właściwie, skoro myślę o napędzie tylko w osi rektascensji, połączenie z komputerkiem do niczego nie jest potrzebne ale jeśli dałoby się zrobić interface IrDA to droga do GOTO stałaby otworem przed posiadaczami kieszonkowców! :Cheers:

 

Uprzedzając krytykę luzów pręta gwintowanego itp... Niekoniecznie zamierzam fotografować długoczasowo, do wizuala też napęd się przyda. No i piggy-back z niezbyt wielką ogniskową![/b]

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Rozwiązaniem Twojego problemu jest użycie AstroPilota w połączeniu z połówką układu sterownika dla koziołka.

Opis konstrukcji i działania AstroPilota znajdziesz na mojej stronie www.lx-net.prv.pl/ap1.htm . Tamże w dziale download znajduje się dokumentacja konstrukcyjno - użytkowa. AstroPilot ma to właśnie czego poszukujesz a więc dobieraną (programowalną) częstotliwość impulsów zegarowych, 5 prędkości w trybie ręcznym w zakresie 1:100, 3 prędkości automatyczne (gwiazdową , solarną i lunarną) oraz możliwość korekty ręcznej +-10% w trybach prowadzenia automatycznego dla astrofotografi.

Sterownik silnika krokowego unipolarnego możesz kupić w AVT (http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=13664) - jest to kit AVT1314 B za 36 PLN. Dla silnika bipolarnego możesz złożyć sterownik w nieco większej cenie zgodnie z opisem konstrukcji koziołka (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3449&start=30). Tam też znajduje się sporo informacji na temat programowania AstroPilota w konkretnym montażu. Sterownik z koziołka ma jeszcze tę zaletę, że działa bezpośrednio z AstroPilotem, sterownik AVT ma własny generator RC i do sterowania zewnętrznego wymaga drobnej modyfikacji układu ( razie czego służę pomocną wskazówką).

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Pościągałem. Piękne to, Leszku i szczegółowe. Czy płytki drukowane może można gdzieś kupić?

 

Gdybym wolał prostrze rozwiązanie oparte na kicie z AVT - jakie bym miał możliwości sterowania? Nie jestem bardzo zaawansowanym radiomajsterkowiczem więc wykonanie obwodów drukowanych mogłoby mi sprawić trochę kłopotu. Przyznam że wolałbym ten czas spędzić pod niebem rozgwieżdżonym!

 

Mam tu przed sobą kilka silników krokowych.

Najbardziej mi się podoba ASTROSYN :Cheers: EM-181 17PM-H005-P2V MINEBEA CO - od napędu karetki EPSON 1170, zdaje się że też w EPSON 850 taki sam jest. Spory, solidny, na wyczucie ma 180 kroków.

Drugi od napędu wałka z tego samego EPSONA: - 42SIN-15DCNP EM-153 55ohm 4405MC

Trzeci od LC15: - MITSUMI M42SP-5B 7.5st. step 35 ohm 0499C213

Wszystkie, mają cewki z odczepami na środku, (pięć przewodów) zdaje się że środki obu cewek są razem połączone.

Próbowałem znaleść dane o tych silnikach - bezskutecznie, parę ZAPYTAŃ na listach. Czy TO sie nadaje, zwłaszcza ten ASTROSYN?

 

Paski co je mam od drukarek są do mojej konstrukcji jakby za długie. Gdzie szukać stosownych pasków zębatych?

Link to comment
Share on other sites

Dla silnika bipolarnego możesz złożyć sterownik w nieco większej cenie zgodnie z opisem konstrukcji koziołka (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3449&start=30). Tam też znajduje się sporo informacji na temat programowania AstroPilota w konkretnym montażu.

 

Leszku - w wątku z opisem koziołka ryzunek płytki SM-00302004 jest w takiej marnej rozdzielczości że wymaga ręcznego przerysowania. Rysunek płytki Astro Pilota z dokumentacji jest ostry jak brzytew. Czy wchodzi w grę wrzucenie gdzieś bardziej rozdzielczej grafiki z płytką do sterownika silników krokowych?

 

Wielkie dzięki :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.