Skocz do zawartości

Sterownik do silnika krokowego UWAGA - WINDOWS CE included!


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie konstruuję "koziołkowy" napęd mego U-boota. Zastosowałem pręt gwintowany łukowy o takim promieniu, że potrzebny jest jeden obrót nakrętki na minutę. Możliwa jest zmiana promienia jak i zastosowanie przekładni. Do dyspozycji mam silniki krokowe od drukarek oraz z napędów dyskietek 5.25". Jaki zastosować sterownik? Chciałbym żeby mój napęd miał sterowanie "ręczne" - np. trzy szybkości - gwiazdowa, księżycowa, słoneczna, kalibrację czyli dostrojenie dla zlikwidowania dryfu w rektascensji i ew. maksymalnie szybki przesuw dla przestawienia napędu w skrajne położenie. Nie wchodzi w grę połączenie szeregowe z komputerem, więc wybór szybkości i dokładne jej skalibrowanie miałoby następować za pomocą przełączników.

 

Wersja rozwojowa:

Nie mam notebooka a gdybym miał to nie bardzo by mi się uśmiechało wlec go na ciemną łączkę. Dlatego przyszło mi do głowy wykorzystanie jako pilota palmtopa z Windows CE. Mój podstarzały Compaq Aero 1550 ma IrDA więc autonomiczny sterownik silnika krokowego należałoby wyposażyć w interface IrDA i soft do WINDOWS CE. Czy takie eksperymenty już miały miejsce?

 

Właściwie, skoro myślę o napędzie tylko w osi rektascensji, połączenie z komputerkiem do niczego nie jest potrzebne ale jeśli dałoby się zrobić interface IrDA to droga do GOTO stałaby otworem przed posiadaczami kieszonkowców! :Cheers:

 

Uprzedzając krytykę luzów pręta gwintowanego itp... Niekoniecznie zamierzam fotografować długoczasowo, do wizuala też napęd się przyda. No i piggy-back z niezbyt wielką ogniskową![/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem Twojego problemu jest użycie AstroPilota w połączeniu z połówką układu sterownika dla koziołka.

Opis konstrukcji i działania AstroPilota znajdziesz na mojej stronie www.lx-net.prv.pl/ap1.htm . Tamże w dziale download znajduje się dokumentacja konstrukcyjno - użytkowa. AstroPilot ma to właśnie czego poszukujesz a więc dobieraną (programowalną) częstotliwość impulsów zegarowych, 5 prędkości w trybie ręcznym w zakresie 1:100, 3 prędkości automatyczne (gwiazdową , solarną i lunarną) oraz możliwość korekty ręcznej +-10% w trybach prowadzenia automatycznego dla astrofotografi.

Sterownik silnika krokowego unipolarnego możesz kupić w AVT (http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=13664) - jest to kit AVT1314 B za 36 PLN. Dla silnika bipolarnego możesz złożyć sterownik w nieco większej cenie zgodnie z opisem konstrukcji koziołka (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3449&start=30). Tam też znajduje się sporo informacji na temat programowania AstroPilota w konkretnym montażu. Sterownik z koziołka ma jeszcze tę zaletę, że działa bezpośrednio z AstroPilotem, sterownik AVT ma własny generator RC i do sterowania zewnętrznego wymaga drobnej modyfikacji układu ( razie czego służę pomocną wskazówką).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pościągałem. Piękne to, Leszku i szczegółowe. Czy płytki drukowane może można gdzieś kupić?

 

Gdybym wolał prostrze rozwiązanie oparte na kicie z AVT - jakie bym miał możliwości sterowania? Nie jestem bardzo zaawansowanym radiomajsterkowiczem więc wykonanie obwodów drukowanych mogłoby mi sprawić trochę kłopotu. Przyznam że wolałbym ten czas spędzić pod niebem rozgwieżdżonym!

 

Mam tu przed sobą kilka silników krokowych.

Najbardziej mi się podoba ASTROSYN :Cheers: EM-181 17PM-H005-P2V MINEBEA CO - od napędu karetki EPSON 1170, zdaje się że też w EPSON 850 taki sam jest. Spory, solidny, na wyczucie ma 180 kroków.

Drugi od napędu wałka z tego samego EPSONA: - 42SIN-15DCNP EM-153 55ohm 4405MC

Trzeci od LC15: - MITSUMI M42SP-5B 7.5st. step 35 ohm 0499C213

Wszystkie, mają cewki z odczepami na środku, (pięć przewodów) zdaje się że środki obu cewek są razem połączone.

Próbowałem znaleść dane o tych silnikach - bezskutecznie, parę ZAPYTAŃ na listach. Czy TO sie nadaje, zwłaszcza ten ASTROSYN?

 

Paski co je mam od drukarek są do mojej konstrukcji jakby za długie. Gdzie szukać stosownych pasków zębatych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla silnika bipolarnego możesz złożyć sterownik w nieco większej cenie zgodnie z opisem konstrukcji koziołka (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3449&start=30). Tam też znajduje się sporo informacji na temat programowania AstroPilota w konkretnym montażu.

 

Leszku - w wątku z opisem koziołka ryzunek płytki SM-00302004 jest w takiej marnej rozdzielczości że wymaga ręcznego przerysowania. Rysunek płytki Astro Pilota z dokumentacji jest ostry jak brzytew. Czy wchodzi w grę wrzucenie gdzieś bardziej rozdzielczej grafiki z płytką do sterownika silników krokowych?

 

Wielkie dzięki :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.