Skocz do zawartości

Kupić ten zestaw?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

1. Mam możliwość kupienia kompletu: Zenit XP z obiektywem Helios + obiektyw 135mm (rosyjski) + telekonwerter 2x (Zeiss - nie wiem czy poprawnie "Zeiss"). Całośc w cenie 300 zł. Stan bardzo dobry. Czy uważacie, że warto cosik takiego kupić? Zepsuł mi się mój stary poczciwy Zenit 11 i na gwałt szukam nowego sprzętu (do soboty rano:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na gwałt to weź jakąś laskę ;) a sprzęt kupuj na spokojnie i zawsze testuj przed ważnym zjawiskiem, zaufaj memu osądowi w gorącej wodzie kompany człowieku bo wtopisz kasę i potem będziesz miał żal sam do siebie i do nas że nie daliśmy Ci na wstrzymanie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Całkowicie się z kolegami zgadzam,że na szybko się takiego sprzętu nie kupuje :'(, ja bym Ci lepiej radził kupić "Practica" jest na astrokraku : www.astrokrak.pl/uzywane.html w dobrej cenie.

Pozdrawiam

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zenita 12xp to trzeba powiedziec ze jest to najlepszy z zenitow na gwintm42 jestnajmniej zawodny i posiada bardzo czuly swiatlomierz(w astro raczej nie przydatny:) generalnie polecam

ale ten obiektyw to o ile pamietam jupiter11 135/3,5 czyli jest ciemniejszy niz np pentacon135/2,8 ale trzeba powiedziec uczciwie ze jest tez lzejszy i mniejszy

konwerter jak konwerter i nie ma co gadac

wedlug mnie wszystko zalezy od stanu sprzetu i do czego bedzie on uzywany

zenit12xp jest naprawde dobrym sprzetem ale nie ma go co porownywac z np praktica mtl5 ktora niestety jest duzo drozsza niz zenity

zastanow sie do czego jest on Ci potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Klecino

to co piszę będzie nie popularne, lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Kiedy mój Zenit padł to Kolega Adamo wysłał mi gratis korpus Praktiki. Co będziesz przepłacał 350pln około roku w Astrokraku wiszą ogłoszenia na korpusy i nic. Co by nie powiedzieć to Praktica i Zenity to ich czas już minoł. Zabytki klasy zerowej i ciągle są wskszeszane przez właścicieli. Do Zenita będziesz miał przynajmniej obiektywy, a tu nic. To lepiej tą kasę przeznacz na web cam u Bartka albo "se"kup na raty masz na pierwszą wpłatę Canona A 40 lub 60-ąt.cena 1399pln masz nowe i załatwiasz w godzinę sprawę.

andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Canon A40/60/70 to należy mieć świadomość, że

 

1. Są to aparaty cyfrowe (wiem, że Ty wiesz)

2. Ogniskowa jest tylko 35-105 mm - na sobotni poranek trochę mało

3. Trudno go ewentualnie połączyć z teleskopem - brak gwintu. Ale jeśli już się uda to fotki wychdzą ładne.

 

Poprawka: łatwo go połączyć z okularem przy pomocy adaptera LA-DC52c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zenity 12XP trzeba uwazac. Moj od nowosci wykanczal w miesiac baterie swiatlomierza i 2 razy siadla mu synchronizacja lampy. POmogly naprawy gwarancyjne ale zato kilkukrotne. Malo tego w miare jak siadaja baterie w swiatlomierzu diodowym to i wskazania jego sa coraz dalsze od rzeczywistosci. 300 zl tp moim za duzo za taki sprzet. Jakis czas moglem kupic zestaw Zenit - Sniper za 150 zl w stanie idealnym. Nie wizalem bo okazalo sie ze aparat nie trzymal czasow migawki. Znajomy skupuje czasem zenity na czesci po 50 zl/sztuka czasem taniej i powiem Ci ze i za te 50 zl czesto 12xp trafia i to sprawne !. Reasumujac 300 zl to dla mnie zadna okazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się opłaca, czy nie tego Ci nie napiszę. Ale mogę jako użytkownik Zenita 12XP wyrazić swoje zdanie na jego temat.

 

Z Zenitami jest tak, że raz trafisz dobrze raz źle. Mój pierwszy Zenit chodził bez zarzutów jakieś pięć lat. Drugi miał uszkodzoną migawkę (zacinała się) już na samym starcie. Trzeci wytrzymał jakieś trzy lata i też migawka zaczęła się zacinać. Czyli jest to sprzęt podatny na usterki, ale za to tani i mimo wszystko polecam go na sam początek tym których nie stać na więcej.

 

Standardowy obiektyw Helios 44M 58/2 jest raczej słaby, ale 135 mm Jupiter 11A (f/4) bardzo dobry. Przynajmniej w przypadku mojego egzemplarza daje o wiele lepsze obrazy niż Pentacon 135/2,8.

 

Mam też telekonwerter Zeissa 2x, jest dobry ale bez rewelacji. Jednak do zaćmień np. z MTO 11 jak najbardziej się nadaje.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A wiesz Ty Dziadek ile Praktic i wspaniałych obiektywów poszło w zdolne rece młodych adeptów astrofoto???

Widocznie na stronę www.astrokrak.pl z używanymi wchodzisz nie za często bo sporo na niej zmian a i tak od razu po sprzedaniu danego modelu apratu lub obiektywu staram się o następny w pełni sprawny i w dobrym stanie aby zawsze był prawie pełny wybór dla klienta 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Powstrzymam się z zakupem, bo cena (jak się dzisiaj zorientowałem) jest trochę za duża. Z drugiej strony szkoda, że facet nie chciał spuścić złotówki nawet, bo sprzęcior był w dobrych rękach a jego stan w porządeczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge cos doradzic to moze zastanowisz sie nad kupnem Canona A-1 lub AE-1. Na allegro mozna kupic w cenie miedzy 300-600 zl. Moze nawet taniej ale trzeba czesto zagladac. Jedyna wada to brak gwintu M42 (jest bagnet ale mozna dostac zlaczke na M42). Zaleta jest bardzo dobra jakosc (sam mam A-1 a przedtem mialem dwa zenity) oraz bardzo duzy wybor stodunkowo tanich obiektywod (seria FD). Model A-1 to jedna z lepszych (jesli nie najlepsza) konstrukcji manualnych lustrzanek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jako Canon manualny jest super ale czy zapewnia parafokalność popularnych gwintowych obiektywów z redukcją na M42x1???

Bo napewno nie obsługuje ich automtyki przysłony :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokuj Janusz z tym złomem, co stare to stare trochę żelaza kropla oliwy i 350pln, a obiektyw w lesie. Wino stare jest dobre. Tu kolega Grześ ma ciekawą propozycję.

Możesz się na mnie dąsać ale tak "se" myślę.

Trudno wyprówać flaki dla hobby.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Canon manualny jest super ale czy zapewnia parafokalność popularnych gwintowych obiektywów z redukcją na M42x1???

Bo napewno nie obsługuje ich automtyki przysłony :'( :'( :'(

 

Piszac o problemie z brakiem gwintu M42 mailem na mysli zastosowanie do Astrofoto. Jesli chodzi obiektywy z M42 to faktycznie nie obsluguje automatyki przeslony - ale mozna naprawde kupic w miare tanio duzo obiektywow z mocowaniem FD np na allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżelio kupić Praktikę, to jaką? I dlaczego? Weźcie również pod uwagę możliwości finansowe :((( mojej osoby. Jak mam wybierac pomiędzy Zenitem XP12 za 120 zeta a Praktiką za 4x więcej, to wiadomo co wybiorę. Jakieś ciekawe propozycje zatem? Może mnie przekonacie do tej Praktiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Korpus Prkticy L w dobrym stanie dostaniesz już od 120-150 zł a model ze światłomierzem od 200 do 300 zł więc nie tak drogo jak myślisz :o

Masz tam komplet czasów niedostępny w Zenicie od 1/1000s do 1 sek + B i solidną metalową migawkę o pionowym przebiegu z czasem synchronizacji 1/125 s a w Zenicie tylko 1/30 s :-(

Zenitowi strasznie brakuję "planetarnych" czasów z zakresu 1/15 do 1sek czego sam wielokrotnie doświadczałem bo też w 85 roku zaczynałem przygodę z astro od modelu 12xp :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku widziałeś przecież fotki Artura Wrembera. Robione na kliszy i super fajne. A tak wogóle to gdzieś można je obejrzeć?

 

Oczywiście, że widziałem razem oglądaliśmy Mgławice, Galaktyki, Gromady robiły duże wrażenie ale Saturn lepiej wychodzi na WebCamach zdecydowanie. Tylko ten Pluton to też raczej na kliszy.

 

Niestety nie wiem czy można je zobaczyć w necie. Artur mało sie udziela w sieci jak będę cos wiedział na ten temat to dam Ci znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.