Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc, upgrade Sky Watcher 150/750


MateuszL

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Moi drodzy, nie mam doświadczenia tyle, ile macie Wy, a nie chciałbym popełniać cudzych błędów. Jestem już po rocznych próbach swojego hobby i wiem, że zdecydowanie chcę iść w kierunku astrofotografii. W związku z tym chciałbym Was prosić o pomoc w skompletowaniu zestawu na kolejne lata póki nie mam rodziny ani dzieci i mogę wgryźć zęby w ścianę ale pójść do przodu.

 

Mam Sky Watchera 150/750 na EQ3-2.

 

Planuję:

* Sprzedać montaż EQ3-2

* Kupić montaż AZ EQ5 GT (AZ-EQ5)

* Lunetkę do Guidingu

* Kamerkę śledzącą

* Zasilanie do montażu

 

I nie wiem, co jeszcze. Czy to wszystko i czy to wszystko ma sens. Będę ogromnie wdzięczny za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jeszcze:

-korektor komy np. MPCC, używki po ok. 300zł.

-lustrzanka np. canon 450D, używki po ok. 600-900zł. Oprogramowanie do obsługi aparatu, np. darmowy EOS utility lub tani APT (Astro Photography Tool)

 

Zamiast tej kamerki, proponuję np. QHY5, używki na giełdach po ok. 500-600złotych. Dodatkowo zamiast stacji zasilającej lepiej zakupić jakiś akumulator AGM 12V o pojemności 20-40 ah z dedykowaną ładowarką. Wyjdzie trochę taniej.

Warto jeszcze przestudiować tutoriale o obróbce materiału.

:)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, bo AZ EQ5 chyba nie ma lunetki biegunowej. Może lepszą opcją (i tańszą) będzie HEQ5. Ewentualnie z myślą o rozwoju znacznie solidniejszy NEQ-6

 

Czy mówisz o tym montażu ?

 

Dodatkowo jeszcze:

-korektor komy np. MPCC, używki po ok. 300zł.

-lustrzanka np. canon 450D, używki po ok. 600-900zł. Oprogramowanie do obsługi aparatu, np. darmowy EOS utility lub tani APT (Astro Photography Tool)

 

Zamiast tej kamerki, proponuję np. QHY5, używki na giełdach po ok. 500-600złotych. Dodatkowo zamiast stacji zasilającej lepiej zakupić jakiś akumulator AGM 12V o pojemności 20-40 ah z dedykowaną ładowarką. Wyjdzie trochę taniej.

Warto jeszcze przestudiować tutoriale o obróbce materiału.

:)

 

 

 

 

Dzięki za podpowiedź z Canonem, osobiście myślałem o 350d ale zdawałem sobie sprawę, że może już być lekko "przeżyty"

Co do zasilania- jest to kompletnie poza moimi kompetencjami i zainteresowaniami, więc przy tym co podrzuciłem miałem już "wszystko na miejscu" a tak będę musiał się jeszcze bawić w kabelki, które znając mnie jakoś źle po podłączam :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry na start będzie Canon 450, 550, 50 najlepiej modyfikowany. Biorąc pod uwagę astrofoto aparat z przebiegiem 50k starczy na kilka lat.

 

APT nie trzeba kupować. Mi w zupełności wystarczyla przez pół roku wersja free.

Do guidingu również free PHD2.

 

Wez pod uwagę że wersja azqe5 jest fabrycznie opaskowana. Koszt opaskowania eq5, to ok 700zl.

 

W zabawie w kabelki najważniejsze jest użycie odpowiednich wtyczek i oznaczeń. Najgorsze co może Cię spotkać to zamiana biegunów w aku u uszkodzenie sprzętu.

 

Zasilające setup z aku weź pod uwagę zasilenie laptopa. Bez tego obsługa guidingu, ustawienie ostrości w sensowny sposób jest niewykonalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy mówisz o tym montażu ?

 

Dokładnie. Wprawdzie sam go nie testowałem, ale wiem, że wielu kolegów go używa i są zadowoleni. (może się przy okazji wypowiedzą). Na pewno jest to sprzęt rozwojowy - jak złapiesz bakcyla to gwarantuję Ci, że go wykorzystasz w pełni. Jak nie to zawsze sprzedasz.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Wprawdzie sam go nie testowałem, ale wiem, że wielu kolegów go używa i są zadowoleni. (może się przy okazji wypowiedzą). Na pewno jest to sprzęt rozwojowy - jak złapiesz bakcyla to gwarantuję Ci, że go wykorzystasz w pełni. Jak nie to zawsze sprzedasz.

Czyli kwestia montażu raczej rozwiązana. Muszę się z tym jeszcze przespać, bo jeszcze tydzień temu myślałem o EQ5 a różnica jest kolosalna.

 

Pytanie dla mnie najtrudniejsze, to kwestia zasilania. W tym jestem kompletnie zielony.

 

Canona 450d właśnie nabyłem, Będzie też służył do codzienno-weekendowej pracy (hobbystycznie) więc się zastanawiam czy go przerabiać.

Edytowane przez MateuszL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zasilanie koniecznie musi być z 12v?

Zapewne chcesz ruszać w pole z zestawem.

Napisz jak to widzisz i dlaczego nie może być 230 - - > 12.

 

Właśnie o to chodzi, że zdecydowanie w pole. U siebie nie mam takich warunków jak np. w okolicy Białobrzeg nad Pilicą, na Mazurach, czy w okolicach Wyszkowa -> w te miejsca czasem robię wypady.

Jak miałbym oceniać, to:

60% 230 V

40% 12 V

Ale mimo tej proporcji to na tych 40% zależy mi bardziej<- ciemniejsze niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Jak w pobliżu jest gniazdko to spoko, gorzej w polu. Kupiłem zwykły aku samochodowy (70 Ah ok. 350 zł.) i wszystko to co na 12 voltów (montaż, grzałki, kamera, guider) zasilam bezpośrednio z rozgałęziacza na kilka gniazdek zapalniczki. Laptop zawsze mam naładowany, a jak zdycha to doładowuję z przetwornicy 12 V na 230 V. Przez 5 godzin testowałem bez wyraźnego spadku napięcia.

Ponieważ najwięcej prądu zżera przetwornica planuję zakup przetwornicy bezpośrednio do zasilania laptopa czyli z 12 V na 19 V

Jeśli focę Canonem to zawsze mam naładowaną zapasową baterię. Wtedy starcza na całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Myślę że da się podpiąć większość tego typu kamerek o odpowiedniej czułości. Mam Philipsa spc900nc (spc880nc), przerobiony na długie czasy, podpięty do sw 80/400, ale nie w każdym przypadku są one(długie czasy) wymagane. Małe pole widzenia też nie ułatwia wyszukiwania gwiazdy, czasem ciężko znaleźć gwiazdę w odpowiednim miejscu. Ale pomimo tych mankamentów da się fotografować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem AzEq5 gt - jest opcjonalna lunetka biegunowa do dokupienia osobno, przykręcana z boku głowicy na wysięgniku.

Montaż bardzo fajny i ma wiele zastosowań.

 

Do zasilania miałem takie coś jak urządzenie rozruchowe Norauto - najmocniejszy model, jest tam akumulator mały na 12v standardowe gniazdo zapalniczki, można dać rozdzielacz i podpiąć też komputer. do tego wskaźnik naładowania baterii wraz z Woltomierzem - przydatna sprawa, ładuje się dedykowaną ładowarką 220v nie trzeba dodatkowych prostowników - można wymienić sam akumulator na nowy jak z czasem się zużyje. Koszt mniejszy niż dedykowane powerbanki do Astro, w komplecie do AzEq5gt producent dodaje do zasilania tylko kabelek z wtyczką zapalniczkową - nie dają zasilaczy 220V ani nawet kabelka trzeba by sobie dobierać zasilacz - powerbank dla mnie był prostszy bo nie mam obserwatorium tylko wycieczki w teren :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.