Skocz do zawartości

ZWO ASI1600 pierwsze światło i wrażenia. NGC1499


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Zagłębiam, bo temat mnie interesuje, brak ostrości tu nie ma znaczenia. Też rozważam zakup tej kamery. Jestem zaskoczony ogromnym szumem na stacku i ilością hotów. Zobacz, że szum na stacku jest może nawet większy niż na pojedynczej klatce. Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiam, bo temat mnie interesuje, brak ostrości tu nie ma znaczenia. Też rozważam zakup tej kamery. Jestem zaskoczony ogromnym szumem na stacku i ilością hotów. Zobacz, że szum na stacku jest może nawet większy niż na pojedynczej klatce. Dziwne.

 

A widziałeś Halpha tego obiektu z tego teleskopu przy 120 sekundach z innej kamery? Poza tym - wrzućcie fitsa, bo tu jpg kompresja robi ziarno z tego pliku, a nie szum. Oglądacie zdjęcie w który jest stanowczo za mało sygnału (miasto, do tego słabe warunki). Nie rozumiem, jak chcecie z tego wyciągać jakiekolwiek wnioski.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównana wrzucam moją pojedynczą klatkę. Czas 1X900s, pasmo H-alpha, temp -30, gain = 0 , ofset = 10. Odległość od matrycy jeszcze niewyregulowana (narożniki lecą). Zdjęcie robione w dziurze pomiędzy chmurami, wilgotno , księżyc. Fotka testowa, ostrzenie i guide na szybko. Przebudowałem cały zestaw i po prostu chciałem zobaczyć jak kamera łapie fotony - first light :)

Miejscówka to balkon, 7km od centrum Bydgoszczy.

resize900.jpg

11.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wiem czy mogę tutaj (no ale nowy temat zakładać to bez sensu), ale jeśli by kogoś interesowało ASI 1600 na azymutalnym z SCT 11, to podczas około godziny naświetlania taki efekt. Klatki 13 sekund, żadnych filtrów przez reduktor F 6.3. Efekt może nie jest super, ale czego się spodziewać po SCT no i tylko jednej godzinie.

stack232.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może i ja wrzucę tutaj moje pierwsze zdjęcie ASI 1600 . Ostrość pojechana , fokuser jest popsuty i nie trzyma ostrości ale zdjęcie zrobiłem poglądowo żeby zobaczyć jak ta kamerka pracuje. Obiekt ogólnie znany Rozeta czas 500s filtr H-Alfa 6nm Gain 0 Ofset 10 USB 60 . Jak zeszła klatka byłem rozczarowany ,ponieważ wszędzie na forach pisano że kamerka ma bardzo niski szum a u mnie na zdjęciu rozety pojawił się w moim mniemaniu dość dużym szum ale może się mylę , może bardziej doświadczeni w tej materii będą mieli inne zdanie co do mojego zdjęcia . Oczywiście jak zrobiłem 10 ujęć po 500s Gina 0 Ofset 10 USB 60 schodzone -30 i zestakowałem to w Maxime, również odjąłem 10 dark i 10 bias to zdjęcie zrobiło się znacznie czystsze ale dalej tak jakby było jakieś przynajmniej dla mnie brudne .Acha jeszcze sprzęt William Optics FLT 110mm/F7 ogniskowa 770.Zdjęcie robione pod dosyć dobrym niebem . Aby zamieścić te dwa zdjęcia na forum przerobiłem na JPG ale też daje linka do pobrania w formacie FITS . Co wy na to .

Pozdrawiam

Wojtek

https://www.dropbox.com/sh/u3segqajocwy80q/AAAm0iQVWUd_YfvGrDTnbQCra?dl=0

post-20177-0-89453200-1480248934_thumb.jpg

post-20177-0-17379700-1480248946_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500-600s to się robi CCD, która wymaga wybicia sygnału ponad szym odczytu. CMOS ma większy szum rosnący wraz z czasem ekspozycji, ale dużo mniejszy szum odczytu. To oznacza, że aby wykorzystać potencjał CMOSa trzeba zrobić więcej ekspozycji, do tego krótszych (to wbrew logice CCD).

 

Zrób sobie jeszcze jeden taki test, ale np. 50 klatek po 120 s i porównaj efekt (zamiast 10x600s).

 

Pamiętaj także, że jeżeli masz tak źle ustawioną ostrość, to dramatycznie spadnie ci S/N - po prostu na tak małym pikselu nie zakumuluje się pełne światło z całej apertury. Ostrość to podstawa - nie tylko dla efektu detalu.

 

PS. Gain przestaw na "unity gain" preset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź . Następnym razem tak zrobię .

Pozdrawiam.

500-600s to się robi CCD, która wymaga wybicia sygnału ponad szym odczytu. CMOS ma większy szum rosnący wraz z czasem ekspozycji, ale dużo mniejszy szum odczytu. To oznacza, że aby wykorzystać potencjał CMOSa trzeba zrobić więcej ekspozycji, do tego krótszych (to wbrew logice CCD).

 

Zrób sobie jeszcze jeden taki test, ale np. 50 klatek po 120 s i porównaj efekt (zamiast 10x600s).

 

Pamiętaj także, że jeżeli masz tak źle ustawioną ostrość, to dramatycznie spadnie ci S/N - po prostu na tak małym pikselu nie zakumuluje się pełne światło z całej apertury. Ostrość to podstawa - nie tylko dla efektu detalu.

 

PS. Gain przestaw na "unity gain" preset.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To z 10" ?

 

 

Na marginesie, uważam, że możliwości sprzętu należy oceniać po najbardziej udanych pracach.

 

Kamerę testowałem z refraktorem SW ESPRIT 100ED F5,5 (triplet +FF).

Test obiektów DS z dobsona zrobię jak wyposażę go w GoTo, póki co z "ręcznym" naprowadzaniem spróbuję zrobić planety tą kamerą.

Edytowane przez Borowy Misiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.