Skocz do zawartości

Szukacz 5x50 Home Made typ PCV1.0 :)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Sluchajcie. Czy ktos z dobra mapa nieba moglby zweryfikowac pole mojego wynalazku? Zaznaczylem pare postow wyzej na mapkach, czerwonymi okregami, to co na 100% widac w szukaczu. Wedle moich szacunkow to niecale 3 stopnie ale moze te screeny pozwola to zweryfikowac.

Dzieki.

 

Trzy stopnie. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

nie wiem czy to jeszcze aktualn z tą lunetką ale może się przydalunetka turist dzwonisz zamawiasz przesyłka płatna na poczcie

pozdrawiam Tedi

 

Mam lunete z tej seri i to jak dla mnie nie jest dobry pomysl. Jest ciezka (ok 750 gram) i ma male pole ok. 2,5 stopnia (dane dla turist 3 20x50). Tutaj, w proponowanych przez Ciebie, pewnie bedzie mniejsza waga ale maja one tylko 3 cm reala (cyt. "swiatlo obiektywu 30 mm" - pytanie co to dokladnie oznacza? Ze obiektyw wiekszy tylko potem za nim jakas przeslona zmniejszajaca aberracje czy to cos innego?). Co zmiejszy na pewno zasieg. No i ta rozkladana konstrukcja. Kombinowalem, kombinowalem i w koncu stwierdzilem, ze nie mam jak tego przyczepic do telepa. Pytanie pomocnicze, czy w takich lunetach sa soczewki achro?

 

Co do bigbazooki celowniczej post wyzej to wyrazy szacunku :brawo: Mozna spytac o wiecej parametrow. Jak i z czego to zrobione, ile to kosztowalo, gdzie nabyto czesci, ile to wazy, co to moze, itp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lunete z tej seri i to jak dla mnie nie jest dobry pomysl. Jest ciezka (ok 750 gram) i ma male pole ok. 2,5 stopnia (dane dla turist 3 20x50). Tutaj, w proponowanych przez Ciebie, pewnie bedzie mniejsza waga ale maja one tylko 3 cm reala (cyt. "swiatlo obiektywu 30 mm" - pytanie co to dokladnie oznacza? Ze obiektyw wiekszy tylko potem za nim jakas przeslona zmniejszajaca aberracje czy to cos innego?). Co zmiejszy na pewno zasieg. No i ta rozkladana konstrukcja. Kombinowalem, kombinowalem i w koncu stwierdzilem, ze nie mam jak tego przyczepic do telepa. Pytanie pomocnicze, czy w takich lunetach sa soczewki achro?

 

Radzono mi kiedyś turista i to fachowiec (Janusz_P) - żeby wziąć z niego achromatyczny obiektyw a okular robić z ... obiektywu fotograficznego, np. cudu techniki radzieckiej porównywalnej jakościowo z 6-metrowym BTA, tj. HELIOSA-44.

Zrobiłem inaczej - kupiłem lornetkę Breaker za 40 zeta, wziąłem z niej achromatyczny obiektyw 5cm i okular też. Pozostał materiał na drugi szukacz i cztery pryzmaty do zabawy dla dzieci (można zrobić peryskop). Czyli jest to bardziej opłacalne niż Tourist. Obraz jest wystarczającej jakości jak na szukacz :) Ostatnio sprawdzałem - zamieniając okular lornetkowy na ruski okular mikroskopowy 8x - uzyskałem z mikroskopowym okularemmniejsze pole, jakość taką samą.

 

Co do bigbazooki celowniczej post wyzej to wyrazy szacunku  :brawo: Mozna spytac o wiecej parametrow. Jak i z czego to zrobione, ile to kosztowalo, gdzie nabyto czesci, ile to wazy, co to moze, itp.

Nie wiem dlaczego szukacz miałby dawać prosty obraz przy Newtonie, jak to widać w najprostszych rozwiązaniach polegających na przykręceniu do tuby lunetki ziemskiej albo połowy lornetki. Ja bym te pryzmaty wywalił. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Breaker o którym piszę jest lekuchno rozkręcany, od razu dostajemy oprawę obiektywu albo też pierścień do nakręcenia na inną tubkę. Idealnie pasował do latarki Philipsa na R-20. No, trzeba było troszeczkę podciąć nożem latarkę żeby achromat idealnie spasować :) Okulat z krzyżem teź jest znośny.

 

A może przy okazji wrócimy do wątku podświetlanego krzyża?

Pisał kiedyś HAMAL o "sześcianie" - chodziło o jakiś mikry sześciokąt z jakiejś lampy elektronowej ale właśnie nie mogę skojarzyć z jakiej. To ktoraś z siatek pentody jakowejś?

Robicie podświetlane okulary by prowadzić aparat na piggy back? Czy podświetlony okular szukacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.