Skocz do zawartości

Adapter bagnetowy Nikon - T2


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zastanawiam się nad podłączeniem obiektywów Nikona do kamerki z gwintem T2. Kupiłem sobie w Astrokraku odpowiedni adapter za 200 zł i niby sprawa rozwiązana, ale... to jest totalny złom!!! Do zabawy wystarcza, ale na gwiazdach z pewnością nic z niego nie będzie. Nie mówiąc już co się stanie, jak podepnę cięższy obiektyw, niż moje obecne zabawki po 400g. O co chodzi? Bagnet tego adaptera jest bardzo mało sztywny oraz źle spasowany i znacząco ugina się pod ciężarem obiektywu. Przy Nikkorze 18-70 powstaje szczelina ok 1 mm z jednej strony bagnetu, a przy wciąż lekkiej Sigmie 70-300 szczelina jest jeszcze większa. Na gwiazdach zapewne spowoduje to istotne popsucie "kolimacji". Myślę o zakupie porządnego obiektywu 180 mm, który waży ponad 700g i potrzebuję czegoś lepszego.

 

W zasadzie poza wynalazkiem astrokraka znalazłem jeszcze Geoptik: http://www.teleskopy.pl/Adapter-do-obiektyw%C3%B3w-Nikon-na-T2-do-kamer-CCD-(Geoptik-30A191)-teleskopy-1984.html. Problem jest taki, że aby zmieścić koło filtrowe, potrzebuję, aby ten adapter miał tylko 10,5 mm grubości. Geoptik to 19, czyli stanowczo za dużo. Nie mówiąc o tym, że jego cena jest nieco zaporowa...

 

Czy znacie jakieś inne adaptery tego typu? Jeśli używacie obiektywów Canona, to sprawa jest podobna, może wasze rozwiązania również będą dla mnie cenne. Na pewno jest sporo osób, które ma taki obiektyw podpięty do kamerki razem z kołem filtrowym.

 

Zastanawiam się, czy nie najlepszą i najtańszą opcją nie będzie samodzielne wykonanie takiego adaptera... Zaprojektować odpowiedni element i dać do frezowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuj obiektyw do statywu ;-)

Co? :)

 

Ja mam bardzo dobry SBIGa

Chodzi o któryś z tych dwóch? https://telescopes.net/store/telescope-accessories/astro-imaging-accessories/camera-adapters/slr-dslr-camera-adapters.htmlJeden jak widzę jest mocowany 4 śrubami, zapewne do koła SBIG, a drugi? No i cena hmmm... zaporowa :(

 

Zastanawiam się, czy by nie najlepiej było zrobić sobie taki adapter z tych pierścieni: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta-meike-pierscienie-posrednie-12-20-36-do-nikon.html. Mam takie i wiem, że mają dobry bagnet. No i można by zrobić z nich 3 adaptery...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na opis - problemem jest ciężar szkła (potencjalnie też koła) jak rozumiem mocuje przejściówkę do statywu (lub kamerę) - większość adapterów tego nie wytrzyma - w fotografii mocuje się obiektyw a aparat dynda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ale za obiektyw mocuje się w przypadku dużych konstrukcji, które ważą ze 2 kg. A nie dla badziewnego kita, co ma 400g! Korpus aparatu przecież więcej waży. Sens mocowania obiektywu zamiast aparatu (kamery) będzie, gdy ciężar obiektywu przekroczy ciężar odbiornika. Kamera z kołem waży 1 kg, a takiego obiektywu na razie nie planuję kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem sobie te moje pierścienie:

526b26b48c31b_61498922.png

I okazuje się, że dałoby się je zaadoptować w roli adaptera na T2. Mamy 3 pierścienie, czyli można zrobić 3 adaptery. Trzeba by dorobić do tego odpowiednią tulejkę na T2, wywiercić kilka otworów i gotowe.

Wtedy dzielimy koszt pierścieni na 3 (wychodzi 90 zł) i doliczamy cenę toczenia tulejki (ok 50 zł). W efekcie mamy gotowy adapter za 140 zł. Pewnie cena wzrośnie o kilkanaście zł, ale raczej nie więcej.

 

Zatem potrzebuję dwóch chętnych na taki adapter. Ktoś chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem chodzi ci o cos takiego:

 

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=351228

 

 

NIe uzywalem ale tez sie nad tym ostatnio zastanawiam I coraz bardziej sklaniam sie ku geoptikowi.

Nie, to jest pod obiektywy przemysłowe, a nie Nikona.

Dla mnie Geoptik i tak jest za gruby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To ja mam jeszcze pytanie tak przy okazji tego tematu.

Tutaj jest opisane kilka cech tego adaptera (http://astromarket.pl/adapter-do-obiektywow-nikon-na-gwint-t2-geoptik.html)

 

 

długośc toru optycznego 19 mm (opjonalnie dostępna jest przedłużka 7,4-9,5mm) - Czy 19 mm to jakaś standardowa odległość czy trzeba ją sobie obliczyć/sprawdzić dla poszczególnej kamerki. A jeśli tak to jak?

 

pozwala podłączyc jednocześnie filtr w oprawie 1,25 cala - Czy tam jest jakiś dodatkowy gwint, w który można "bezkolizyjnie" wkręcić filtr 1,25"?

---------------

Tutaj z kolei (http://www.teleskopy.pl/Adapter-do-obiektywów-Nikon-na-T2-do-kamer-CCD-(Geoptik-30A191)-teleskopy-1984.html) piszą , że:

"Back focus wymagany przez te kamery jest zazwyczaj bardzo mały, rzędu 12-19mm."

Czy to znaczy, ze adapter zabiera całą odległość backfocusa i nie ma szansy na wstawienie tam koła filtrowego na przykład?

 

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, co kamera, to inny backfocus (choć czasem producent się trzyma jakiejś wartości, jak 17,5 mm jest często spotykane). Aby to sobie policzyć, bierzesz backfocus obiektywu Nikon (46,5 mm), odejmujesz do tego backfocus kamery i to, co zostaje trzeba przeznaczyć na adapter i ew koło filtrowe. Niestety, praktycznie niemożliwe jest zmieszczenie koła filtrowego ze standardowymi adapterami, stąd szukam czegoś innego. W moim przypadku na adapter i koło zostaje 29 mm. Czyli z geoptikiem tylko 10 mm na koło - niemożliwe. Trzeba tu jakiegoś ultra cienkiego adaptera.

To nie są rozwiązania "plug and play" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej,

 

Dzięki za rozjaśnienie problemu. Czyli jeśli kamerka ma bf 13 mm, a koło 22 mm grubości to razem odpada nam już 35 mm. Zostaje teoretycznie 11.5 mm, a w praktyce mniej bo jakieś adaptery czy zapas na regulację.

 

Zna ktoś fiński? B)

 

Tu facet zmieścił jakoś to koło ale złączki wyglądają na dorabiane.

 

http://foorumi.avaruus.fi/index.php?topic=5826.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem sobie te moje pierścienie:

attachicon.gif526b26b48c31b_61498922.png

I okazuje się, że dałoby się je zaadoptować w roli adaptera na T2. Mamy 3 pierścienie, czyli można zrobić 3 adaptery. Trzeba by dorobić do tego odpowiednią tulejkę na T2, wywiercić kilka otworów i gotowe.

Wtedy dzielimy koszt pierścieni na 3 (wychodzi 90 zł) i doliczamy cenę toczenia tulejki (ok 50 zł). W efekcie mamy gotowy adapter za 140 zł. Pewnie cena wzrośnie o kilkanaście zł, ale raczej nie więcej.

 

Zatem potrzebuję dwóch chętnych na taki adapter. Ktoś chętny?

Mateusz,

 

Jakiej grubości wyszedł by ostatecznie ten docelowy adapter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
12 minut temu, _Spirit_ napisał:

A czemu tego nie zrobić na dovetailu? Zamocować obejmy dla obiektywu, zrobić podporę dla aparatu i już.

Zobacz, jak to u mnie wygląda. Gdybym miał smukłą ASI, to można by założyć jedną obejmę na nią, drugą na obiektyw (jak tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11736-samyang-135-f2-ed-umc-pierwsze-wrażenia/&do=findComment&comment=158252). Hmm, no ale może faktycznie da się to zrobić. Przykręcić dovetaila do Atika i z przodu dać jedną obejmę. Tylko koło filtrowe muszę odwrócić, żeby w górę szło. To jest myśl...

 

Tylko czy z taką obejmą to nie będzie zabawa w "kolimację za pomocą obejmy"? Tzn jak za mocno dokręcę z jakiejś strony obejmę, to obiektyw skrzywi się w jedną stronę. Muszę idealnie dobrać to dokręcenie, żeby go prosto wesprzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to odpowiednio dopasować i powinno być ok. Proste rozwiązanie. Może nie będziesz musiał walczyć z dorabianiem złączek. Zmontuj coś takiego i popatrz gdzie są największe naprężenia. Wtedy regulacja. Może podkładka z pianki itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Musisz to odpowiednio dopasować i powinno być ok. Proste rozwiązanie. Może nie będziesz musiał walczyć z dorabianiem złączek. Zmontuj coś takiego i popatrz gdzie są największe naprężenia. Wtedy regulacja. Może podkładka z pianki itp.

To jest chyba to! Skręciłem to na szybko z obejmą regulowaną i wygląda nie najgorzej. Problem jedynie taki, że obiektyw mogę zeprzeć tylko w pobliżu bagnetu, bo później jest od razu pierścień ostrości, a następnie wysuwająca się część. Czyli nadal jest "wystający odważnik". No ale może to już da radę - przetestuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.