Skocz do zawartości

Jak obliczyć powiększenie przy fotografowaniu w ognisku głównym


Kunzite

Rekomendowane odpowiedzi

Polemizujesz ze mną czy ze Zbigniewem, Mateuszem, Szuu, Wielkim Atraktorem. Oni dostrzegają sens we wprowadzeniu standardowego oglądania zdjęcia na standardowaym ekranie ze standardowej odległości.

Mój wzór pozwala szybko ocenić różnice powiększeń dwóch astrofotek.

A skąd! Ja takiego sensu nie widzę :no: Wtrąciłem tylko (poza głównym tematem rozmowy), że gęste ekrany są fajne do tekstu (a i do oglądania dużych mozaik Księżyca i normalnych zdjęć).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że wg ekologa powiększenie, jakie daje oko nie jest równe 1.0 - tak jak powiedział szuu - co podważa w ogóle sensowność tego wzoru.

A mój właśnie wymyślony, równie sensowny co ekologa wzór:
powiększenie = ogniskowa obiektywu / ogniskowa oka (23mm) daje wynik 33x. I co, też jest spoko? Mam tą przewagę, że w moim wzorze oko ma powiększenie 1x :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jedziemy dalej , robię taki sam pomiar, moich trzech teleskopów , czyli robię zdjęcia jakiegoś kija (łaty pomiarowej) każdym z nich , mierzę tę kąty , wychodzi mi jakie mam powiększenie zdjęcia. Drukuję na dużym papierze ta tablice , dwie sztuki http://astropolis.pl/uploads/post-1967-1132871410.png. Jedną stawiam w takiej odległości żeby jedne kreseczki zlewały się , drugie były czytelne, drugą taką tablice stawiam w odległości która mi wyszła z obliczeń , no niech bedzie 44 razy dalej niż pierwsza. Jeżeli tablica bliska widziana gołym okiem jest tak samo widoczna jak ta dalsza widziana przez teleskop jestem w domu!!! Pisze flamastrem na każdym teleskopie wartość powiększenia , robię trzy fotki księżyca wysyłam je ekologowi z dopiskiem oglądaj z odległości wiesz jakiej na monitorze . Bedziesz widział obraz w powiększeniu o znanej wartości,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że wg ekologa powiększenie, jakie daje oko nie jest równe 1.0 - tak jak powiedział szuu - co podważa w ogóle sensowność tego wzoru.

A mój właśnie wymyślony, równie sensowny co ekologa wzór:

powiększenie = ogniskowa obiektywu / ogniskowa oka (23mm) daje wynik 33x. I co, też jest spoko? Mam tą przewagę, że w moim wzorze oko ma powiększenie 1x :)

 

Mój wzór wynika ze wzorów z optyki a nie dywagacji nad uwagą Szuu. Polemika z Szuu jest na poprzedniej stronie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dyskusja ciekawa. Wiem doskonale że nikt nie posługuje się do opisu astrofotografii powiększeniami. Ale pozwólcie mi na jedno "ale". Z kamerki otrzymałem taki obraz o wymiarach 1280x800, DPI 96. Sensor ma wymiary 4x2.2 mm, piksel 3.1 mikrometra (wg FOV Calculatora dla MS Lifecam)

 

Na ekranie wyświetlam sobie 1:1. Próbuje sobie odpowiedzieć a Wam zadać pytanie, jakiego okulara będę potrzebował (jego powiększenie), żeby zobaczyć te 3 kratery na Księżycu tak jak na tym zdjęciu. Moim zdaniem to nie jest abstrakcja, bo wiadomo że okularem 40x tego nie zobaczę w ten sposób. Pewnie w naukowy sposób chodzi o to, przy jakim obiektywie wielkość kątowa określająca średnicę krateru będzie odpowiadała wielkości kątowej na ekranie oglądanym w normalnej (a nie ze 100 m) odległości. Ktoś podawał wzór ogniskowa teleskopu / średnica sensora co daje ok 260x. Dysponuje jedynie 220x ale porównam.

post-30980-0-42972200-1481138471_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podanych przez Ciebie paramterów odgaduję, że ogniskowa to 1200mm. To ja oceniam że nie musisz szukać aż tak krótkiego okularu ;)

Bo ( 1200/(3.1/1000) ) / 3420 = 113 x

 

na standardowym monitorze mamy powiększenie = (Ogniskowa teleskopu/wielkość jednego pixela matrycy ) / 3420

 

Wystarczyłby okular 10 lub 11 mm.

 

Ale zobaczymy :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość powiększenie w zdjęciach ma sens. Mam mapę księżyca plakat na ścianie , taki jak ten http://allegro.pl/wielka-mapa-ksiezyca-150-cm-i5822111355.html zbliżam się do niego na taką odległość żeby widzieć najdrobniejsze szczegóły , mierze rozległość kątową i znam wartość powiększenia samego zdjęcia . Lub też przeliczam sobie z jakiej odległości tak widać księżyc .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc na skróty, uważam że powiększenie na zdjęciu można zgrubnie wyliczyć dzieląc ogniskową obiektywu przez przekątną sensora. To blisko tego co się widzi w okularze. Przykładowo poniższa fotka zrobiona ogniskową 1250 mm. sensorem 640/480 mikronów (DMK 21.04) o przekątnej 6,1 mm. daje powiększenie ok. 205 x.

video0033 16-12-07 18-54-24b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Berkut123

Gołym okiem krater na zdjęciu kolegi Kunzite skoro ma 105 km na Księżcycu to widzimy pod kątem arcustangens(105/374000) * 57 * 60 * 60 = 58 sekund kątowych.
Skoro po kliknieciu na to zdjecie krater zajmuje około 100 pixeli, a na standardowym ekranie widzimy 100 pixeli pod kątem 100 minut to widzimy ten krater powiekszonym 100minut/58sekund = 103 razy.

(100*60)/58. 100 minut to ponad półtorej stopnia i rzeczywiście zasłania mi go opuszka małego palca wyciągniętej ręki.

Wcale mnie to nie dziwi, że praktycznie zgadza się to z wyliczeniem z mojego wzoru :) ktore podałem w poprzednim poście (113x)

W tym momencie (o ile koledzy prawidłowo podali dane o zestawie i dane o kraterze) mój wzór został potwierdzony wprost/atopsyjnie(z ekranu).

@ Lemarc
Mój wzor, WYNIKAJĄCY Z GEOMETRII (wyprowadzony w jednym z pierwszych postów tego wątku), dla pixela matrycy 5 mikrometra daje się przeksztalcić do:
1000 * (ogniskowa / 5 ) / (3.4 * 1000) = ogniskowa[mm] / 5 * 3.4

Ogólnie widać, że jeśli sensory miałby zawsze 3400 x 3400 pixeli czyli były tym wieksze im większy jeden pixel matrycy to Twój wzór Lemracu byłby OK.
Czyli daje on pojęcie o sytuacji bo na ogół mniejsze sensory mają mniejszy pixel matrycy. Ale tylko na ogół ! Świat idzie z postępem.

Zwracam uwagę, o czym zresztą słusznie napisał Łysy, że przy jadnakowych ogniskowych dwóch teleskopów decyduje rozmiar pixela matrycy, a nie rozmiar całej matrycy (w mianowniku ułamka ).

Pozdrawiam
p.s.
Krater załączam jako zdjęcie

 

p.s.2

Pixel Twojej matrycy Lemarcu ma wg mnie 6.1mm / 800 [przekątna]
Według mojego wzoru mamy tu (na ekranie) powiększenie na Twoim zdjęciu
( 1250 / (6.1/800) ) / 3420 = 48x a nie 205x

krater.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja podana przez lemarca jest dużo bliższa temu, co określamy przez powiększenie w okularze teleskopu.

Dlaczego?
Bo wyobraźmy sobie że do teleskopu 100mm f/20 wrzucamy okular 5mm. Powiększenie (400x) jest duuużo większe, niż max. powiększenie użyteczne. Obraz jest zamazany, ale powiększony 400x, nie ma co do tego wątpliwości.

Tak samo powinno być z sensorami. Obojętnie od tego, czy wsadzimy matrycę z miliardem pikseli czy z czteroma, to przy tej samej przekątnej powiększenie powinno wynosić tyle samo, bo porównuje się kąt widzenia, a nie rozdzielczość. Przynajmniej wydaje mi się, że tak się dzieje w fotografii.

 

A tak naprawdę to, co proponuje ekolog jako powiększenie, jest odwrotnością skali zdjęcia w pixelach / arcsec pomnożoną przez pewien czynnik. Tak naprawdę więc to skala zdjęcia jest sensownym i wartościowym parametrem przy określaniu szczegółowości zdjęcia, nie powiększenie, a odwracanie jej i mnożenie przez czynnik nie dodaje nowej informacji jakościowo, jest czymś wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle specyfikacji producenta matrycy, piksele w mojej kamerce mają rozmiar 5,6 / 5,6 mikrona.

 

No to w takim razie szacuję (zgodnie z optyką sytuacji), że na "standardowym" ekranie Twoje zdjęcie oferuje powiększenie:

( 1250 / (5.6/1000) ) / 3420 = 65 x

 

Powiększenie obiektów na fotce oglądanej na standardowym ekranie = (Ogniskowa teleskopu/wielkość jednego pixela matrycy ) / 3420

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to, co proponuje ekolog jako powiększenie, jest odwrotnością skali zdjęcia w pixelach / arcsec pomnożoną przez pewien czynnik. Tak naprawdę więc to skala zdjęcia jest sensownym i wartościowym parametrem przy określaniu szczegółowości zdjęcia, nie powiększenie, a odwracanie jej i mnożenie przez czynnik nie dodaje nowej informacji jakościowo, jest czymś wtórnym.

 

Matematcznie mogę się z tym zgodzić tylko skoro ludzie pytają jak powiększony jest obrazek na zdjeciu wobec realnego widoku na niebie to mój wzór daje czytelny dla człowieka wynik np 65x i ma nawet sens fizyczny

(takie powiększenie zobaczymy na dość typowym ekranie stacjonarnym oglądanym z typowej odległości)

 

wtórny ale dobry :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie od tego, czy wsadzimy matrycę z miliardem pikseli czy z czteroma, to przy tej samej przekątnej powiększenie powinno wynosić tyle samo, bo porównuje się kąt widzenia, a nie rozdzielczość. Przynajmniej wydaje mi się, że tak się dzieje w fotografii.

jednak takie podejście nie ma sensu, bo wynik czyli zdjęcie bardzo zależy od liczby pikseli na matrycy a cały czas chodzi o określenie parametru "powiększenie" dla zdjęcia.

 

A tak naprawdę to, co proponuje ekolog jako powiększenie, jest odwrotnością skali zdjęcia w pixelach / arcsec pomnożoną przez pewien czynnik. Tak naprawdę więc to skala zdjęcia jest sensownym i wartościowym parametrem przy określaniu szczegółowości zdjęcia, nie powiększenie, a odwracanie jej i mnożenie przez czynnik nie dodaje nowej informacji jakościowo, jest czymś wtórnym.

oczywiście że to "tylko" inna interpretacja skali zdjęcia.

ale pożyteczną cechą takiego parametru jest bezpośrednie porównanie z widokiem przez lornetkę czy teleskop więc potencjalną korzyścią jest natychmiastowe rozumienie tej liczby przez 99% społeczeństwa, podczas gdy skalę zdjęcia rozumie 1% ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość obliczenia odległości filmowanego obiektu od teleskopu , jeżeli filmowałem w og.gł , mam film i wiem jaka kamerką filmowałem ?

Filmowałem SCT 8" w og gł 2000mm. , kamerka Philips kolorowa SPC900NC .

Tak, ale potrzebujesz wiedzieć, jaka jest fizyczna wielkość tego obiektu + ta sama wielkość w pikselach na nagraniu.

Edytowane przez dziki_rysio_997
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekolog ------ Najlepiej wie jaki to fragment księżyca, ten co robił zdjęcie . Według mnie pierwszy krater lewej to :Catharina 104 kilometry średnicy, współrzędne 23,4*E 18,1*S

środkowy: Cyrylius 98 km średnicy

„prawy”:Thephilus 110 km średnicy

Dane spisałem z tego atlasu http://allegro.pl/atlas-ksiezyca-nowosc-2014-i6599611531.html

Kratery nie są w centralnej części (zobacz współrzędne), czyli jest skrót perspektywiczny .Ale przy takich wyliczeniach to drobiazg .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To

http://astropolis.pl/topic/56579-jak-obliczyc-powiekszenie-przy-fotografowaniu-w-ognisku-glownym/page-4?do=findComment&comment=654547


jest na pewno Catharina.

 

Niezłe masz oko! I znajomość Łysego!

Zatem mój wzór (na poprzedniej stronie post na samym dole liczone) sprawdził się znakomicie.
Obliczone 113x.

I na ekranie (stacjonarnym) widać, że 103 razy :)

Pozdrawiam

p.s.

Theophilusa (załączam delikwenta w jego z Kunzitowej fotki omawianej wielkości) w obliczeniach potaktowałem tam jako 105 km zamiast 110 km ale to niewiele zmienia.

theophilus_montes_altai.jpg

theo_kunzite.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astropolis.pl/topic/10275-ksiezycowe-zakamarki/page-147

zobacz post usera Loxley numer- 2202 godzina 09:34

 

Ekolog, też możesz być taki "miszcz" jak ja, od Księżyca . Zobacz to zdjęcie gdzie chłopiec ma figurkę astronauty w ręce, po prawej stronie ręki prawej, na wysokości mankietu masz "Morze Nektaru" i te trzy kratery , takiego "van Gogha" sobie kupiłem na ścianę . http://allegro.pl/wielka-mapa-ksiezyca-150-cm-i5822111355.html

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość obliczenia odległości filmowanego obiektu od teleskopu , jeżeli filmowałem w og.gł , mam film i wiem jaka kamerką filmowałem ?

Filmowałem SCT 8" w og gł 2000mm. , kamerka Philips kolorowa SPC900NC .

Ci co robią zdjęcia samolotów, mogą określić odległość od niego , znają wymiary maszyny i liczbę pixeli na zdjęciu . Trzeba znać wymiary tego sfilmowanego obiektu.

W celowniku snajpera jest skala do określania odległości ( cel ma chyba 170 centymetrów wysokości) https://i.ytimg.com/vi/HusCjeYtAbU/maxresdefault.jpg

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale potrzebujesz wiedzieć, jaka jest fizyczna wielkość tego obiektu + ta sama wielkość w pikselach na nagraniu.

 

Jakiej wielkości obiekt był nie wiem , mogę się domyślać że jakieś 40-50 cm jeden .

 

Gołym okiem widać to było jak jasną poruszającą się powoli tarczką-kropką.

 

W szukaczu wydawało się że to spadochroniarze a w teleskopie okazało się że to balony z kopertą.

 

 

To był jedyny raz kiedy widziałem UFO , zarówno gołym okiem jak w szukaczu i w teleskopie a w dodatku to nagrałem .

 

Takich balonów było chyba 3-4 , mnie udało się nakręcić jeden z nich .

 

Film krótki bo w pewnym momencie balony schowały się za budynek.

 

Jest to - nieskromnie powiem jeden z najlepszych filmów na świecie dokumentujących UFO , a właściwie udowadniających że obiekt widziany gołym okiem nie jest tym za co można było by go uważać .

 

Inne filmy pokazujące UFO są często nie ostre , obraz skacze itd.

 

No cóż trochę jestem zawiedziony niż ucieszony że to nie było jednak UFO ;) ale z drugiej strony to był szybki strzał i dowód że to nie to.

 

Syn patrzył w szukacz i sterował montażem , ja kręciłem film .

 

Tak mnie to gryzie od lat , jaka to mogła być odległość , kilometr - dwa ?

 

Film już kilka razy prezentowałem więc sory że jeszcze raz go zamieszczam , chodziło mi o rozstrzygnięcie jaka to odległość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość obliczenia odległości filmowanego obiektu od teleskopu , jeżeli filmowałem w og.gł , mam film i wiem jaka kamerką filmowałem ?

Filmowałem SCT 8" w og gł 2000mm. , kamerka Philips kolorowa SPC900NC .

 

wiadomo ze radian (ok 57 stopni) daje na matrycy odcinek = ogniskowa

 

jest na tym odcinku tych pixeli

 

ogniskowa / długosc pixela

 

zatem jeden pixel matrycy łapie kat

 

57stopni / (ogniskowa/dlugoscpixela)

 

 

w sekundach

 

57*60*60 / (2000 / (5.6/1000) )

 

205200 / 357142 = 0.57 sekundy

 

 

 

jeden balon zajmuje na filmie 100 pixeli zatem widzimy go pod katem 57 sekund

 

co za pech znowu 57 ale inne :)

 

Z trójkąta prostokątnego tangens = przeciwprostokątna(balon) do przyprostokątnej (odległosc)

 

0.5 metra / x = tangens(57 sekund)

 

 

x = 0.5 metra / tangens(57 sekund)

 

 

0.5 / tangens(57*1/(57*60*60) ) = 1800 metrów

 

drugi 57 to radian :)

 

 

Pozdrawiam

naaa.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.