Skocz do zawartości

Pierwsza luneta do 200 zł.


Klaudia7250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowa na tym forum, zarejestrowałam się specjalnie, aby się was poradzić. Narzeczony męczy mnie od roku dokumentami o planetach, kosmosie itp. Tak wiec chciałabym jako prezent świąteczny podarować mu lunetę. Na teleskop nie licze, ale pomyslalam, że za tą cenę może udać mi się kupić jakąś w miarę lunetę. Niestety nie dysponuje wiekszymi funduszami. Moglibyście coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ziemska luneta obserwacyjna a nie coś do oglądania nieba.

Klaudia, postaraj się zrozumieć : nieba nie ogląda się " z ręki" przy dużych powiększeniach. Potrzebny jest statyw. Lornetka, ze względu na nieduże powiększenie i spore pole widzenia pozwala naprawdę dużo zobaczyć i w tej cenie- dużo lepszej jakości niż jakikolwiek inny instrument optyczny.

No chyba że chcesz kupić rekwizyt teatralny i odegrać scenę pod tytułem " Kupiłam Ci teleskop".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://fotozakupy.pl/product-pol-991-Sky-Watcher-BK705-AZ2.html

 

może zadzwoń i negocjuj bezpłatną dostawę

 

A tu gratis :)

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk705az2,d707.html

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem go!

I mam tu ponad 5000 tyś postów - jak myślisz czemu ? ;)

 

Te firmy są OK.

 

 

Ten teleskop (tani) jest wrażliwy na powiewy wiatru wiec trzeba korzystać z głową. Jak mało wieje, w miejscy zasłoniętym, niekoniecznie wysuwajac nóżki do końca.

W tej cenie trudno o lepszy ale 50x i 100x to już jest spore powiększenie. Opad szczęki na Księżycu murowany.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

(po zobaczeniu odpowiedzi Maćka)

 

to tylko kwestia czasu ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudia, w tej cenie nic bardziej sensownego z teleskopów to pewnie nie znajdziesz od tego co pokazał ekolog. Lornetka która podlinkowałaś ma zmienne powiększenie- nie jest to dobry pomysł. Poczekaj czegoś przykładowego poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam tu ponad 5000 tyś postów

 

Nieprawda, bo widzę, że 1000 razy mniej ;P

 

A odnośnie lornetki do astro do 200 PLN, to jest to praktycznie niewykonalne.

Najtańszą opcją moim zdaniem jest coś a'la Delta Optical 10x50 Entry np. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25&products_id=1614.

Unikałbym lornetek ze zmiennym powiększeniem, szczególnie tych tanich.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tel lornetce z Delty. Klaudia jeśli macie statyw fotograficzny, to za pomocą tego: http://deltaoptical.pl/blizej_swiata/adapter-lornetkastatyw-fotograficzny-yukon,d267.html można powiesić lornetkę na statywie i mieć stabilne rozwiązanie do obserwacji nieba.

 

To bardzo polecam, spoglądałem w niebo przez lornetkę nie raz, i jeśli mam wybrać skaczący obraz (lornetka w ręce), a ból szyi od wyginania się przy statywie, to zdecydowanie wolę to drugie ;)

 

Ewentualnie jeszcze mikro newton: https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-firstscope-iya-76,d1561.html - tylko nie wiem co to jest realnie warte, ekolog mógłby się wypowiedzieć, zdaje się, że przez coś takiego spoglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dużo piszesz, co świadczy tylko o tym, że dużo piszesz.

 

Wskazując na liczbę moich postów nie sugerowłem, że dobrze znam się na małych teleskopach tylko uspokajałem autorkę watku, że nie jestem naganiaczem na jakiś sklep, który właśnie wrzucił tu znienacka reklamę DO.

Tak czyniąc 5000 razy bym chyba nie zdołał do tej pory ;)

 

A Newtonika miałem i wolę zdecydowanie tę lunetę na statywie zamiast niego.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :)

 

Klaudia uspokajam Cię: linki jakie daje ekolog czy kto inny w tym wątku to nie naganianie / reklama, tylko propozycje i chęć pomocy Ci. Każdy daje takie linki do jakich mu bliżej.

 

Reklamodawców torturujemy przywiązując do montażu EQ1 i każemy patrzeć na zachmurzone niebo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dziękuję i przepraszam za złe zinterpretowanie chęci pomocy Pana Ekologa :)

Wiecie co... Tak myślę, że chyba kupię mu coś innego, a na urodziny, do czerwca postaram się uzbierać na coś wartościowego. Tak się składa, że w te święta lornetka leci w ręce taty, ale jednak tu skupiamy się na obserwacji przyrody. Może macie w tym jakieś doświadczenie? Tacie spodobała się lornetka z lidla, a mianowicie Auriol 10-30x60. Odnośnie jej danych technicznych na necie znalazłam tylko to Lornetka Auriol 10-30 x 60

Opis:
- obiektyw 60 mm
- giętkie muszle wziernikowe – idealne także dla osób noszących okulary
- zintegrowany gwint podłączania statywu
- bezstopniowe powiększanie: 10- do 30-krotne
- pole widzenia: 63 m (przy 1000 m oddalenia)
- powłoka przeciwodblaskowa: pełna, niebieska
- ustawienie na bliskie obiekty: od 13 m
- ciężar: ok. 1020 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ci juz napisał - lornetka o zmiennym powiększeniu to zły wybór dla astro a Ty dalej swoje..a jak inne zastosowania to chyba nie to forum:)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet się nie zastanawiaj, tylko bierz używany Skylux Bresser 70/700.

W 200pln. się zmieścisz, a to idealny sprzęt aby nie wydawać kasy i poznać nocne niebo.

Mówię to z autopsji i po korespondencji z kilkoma nowicjuszami, którzy też "poszli tą drogą".

To sprzęt niskobudżetowy ale i tak wyróżnia się jakością optyki i montażem z mikro ruchami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam was ponownie. Sprawdzałam opinie o tym skyluxie i są niezbyt ciekawe, ale pokusilam się na sky watcher bk707az2. Co myślicie o tym sprzęcie? Nie chciałam wydawać zbyt dużo kasy na coś co jednak może iść w odstawke. Jeśli narzeczony się wkreci to zbieram do następnych swiąt na sprzęt za około tysiąc zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może poczytaj tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=43029

A przypadkiem sky watcher bk707az2 i skylux to w praktyce nie to samo? Ja bym tego nie brał... Chociaż koledzy tu chawlą go...

Kup lornetkę Skymaster 15x70 i statyw foto z takim adapterem jak pisał kolega @dziki. Albo lornetkę Delta Optical 10x50 Entry.

Serio.

Lornetka się przyda, a jak się wciągniesz w astronomię to kupisz coś co ma większy sens.

Zobacz czy nie ma czegoś na giełdzie.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że tata dostał tą deltę, którą wymieniłeś. Testowalismy ją i przybliżenie nie powala. Jedynie ostrość jest na +. Jeśli sprawdzi się w obserwacji nieba to zapewne będzie pożyczał, bo mieszkamy za ścianą. Sprawdzając teleskop, widziałam więcej niż z tej lornetki i ostrość podobna. Niestety na niebie nie miałam okazji sprawdzić, bo pogoda niedopisala, a aktualnie wszystko zapakowane czeka na wigilię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zdecydowałem się na ciut większy teleskop, 102/500 i obecnie żałuję, że nie mam lornetki ;) Po prostu to różne sprzęty, warto mieć zarówno lornetkę i teleskop. Uzupełniają się. A skoro jest możliwość pożyczenia lornetki, to niegłupim wyborem był zakup teleskopu.

Sky Lux 70/700 i SW 707 to sprzęt o tych samych parametrach. Nawet wydaje mi się, że montaż skyluxa jest nieco solidniejszy, aczkolwiek nie miałem z nimi do czynienia.

Ostrość w lornetce jest na plus właśnie ze względu na "niepowalające przybliżenie" ;) W teleskopie obraz jest rozmazany, ze względu właśnie na powiększenie. Poczytaj o terminach jak "powiększenie rozdzielcze" i "źrenica wyjściowa". Bardzo pouczające. W teleskopie 70mm, obraz "żyleta" będzie gdzieś do powiększenia 30x

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.