Skocz do zawartości
wessel

European Astronomy Picture of the Day

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy widzieliście jakie powoli na CN detale pokazują ludzie z 80cm luster, albo Peach się w taki sprzęt wyposaży albo niebawem jego zdjęcia będą jedynie poglądowe. Ach ten postęp, czy będziemy niebawem kupować w przystępnej cenie lustra 1m ? ^_^

Pokaż linka do jakiegoś zdjęcia, które jest lepsze od tego.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda jak scena z filmu "Bliskie spotkanie trzeciego stopnia".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Halo tak silne, że zakrzywia nawet świerki.

• Lubię 9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No no, poszaleli na tym europejskim Apodzie z Gwiazdą Betlejemską :) Autora chyba kojarzę...:D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brawa za umiar kolorystyczny.

Edytowane przez Fredrixxon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

European Astronomy Picture of the Day - 31 grudnia 2016

M 94 - autor Nicolas Outters

http://eapod.eu/31-december-2016-m94/

M94-Lrvb-4.jpg

Zacne nazwisko :) jakby ktoś nie wiedział- amator - odkrywca znanej mgławicy OU4 na tle Sh2-129

Edytowane przez wessel
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

European Astronomy Picture of the Day - 31 grudnia 2016

M 94 - autor Nicolas Outters

http://eapod.eu/31-december-2016-m94/

Zacne nazwisko :) jakby ktoś nie wiedział- amator - odkrywca znanej mgławicy OU4 na tle Sh2-129

Ja bym to pomylił z gradientem. :)

Edytowane przez _Spirit_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dotyczy EAPOD 3 lutego...

Dobrze, że poza standardowym cyklem lunacji doświadczamy w okolicy nowiu czegoś, co na swój użytek nazywam: "astronomiczną magią" - to światło popielate. Duże teleskopy stają się nieprzydatne - jakby za sprawą "magicznej sztuczki" straciły moc. Zaczynają dominować lornetki, nawet (o zgrozo!)teatralne i aparaty z obiektywami o małej ogniskowej (i to te z niższej półki cenowej). Obserwatorzy gołymi oczyma patrzą na pomarańczowe niebo w okolicach pierwszego wertykału - niektórzy wręcz początkujący, niedoświadczeni, zadający jeszcze dziwne pytania, a są tak samo urzeczeni jak "zawodowcy". Wszyscy oni, gdy patrzą na zdjęcie dnia EAPODu, czują się wyróżnieni - ich niepoparte głęboką wiedzą wrażenie stoi na równi z możliwościami wielkich instrumentów badawczych, a sens ich doznań dorównuje motywacjom kierującym wielkimi zespołami naukowców odkrywających tajemnice Wszechświata.

Czyż mówiąc: magiczne - przeszacowuję owo misterium schyłku lub początku dnia, czyli światło popielate Księżyca? Powtórzę jeszcze raz - magia.

Maćku, chyba przez nieuwagę umieściłeś dzisiejszy EAPOD w wątku już zamkniętym w sylwestra?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aaaaa.. zaspany byłem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecane

• Gwiazda, która zmieniła wszechświat
      Od lat twierdzę, że każde, nawet pozornie nieciekawe zdjęcie kosmosu, nosi w sobie jakąś ukrytą „tajemnicę”. M31 to pewnie najczęściej fotografowany przez amatorów obiekt na nocnym niebie. Tak wyeksploatowany i pocztówkowy, że nikt już w niego nie klika. Tym razem przebiegle nie nazwałem wpisu M31 – lubię, jak ktoś czyta, czy ogląda moje wypociny. Co więc ciekawego można znaleźć na kolejnej fotce M31?
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 14 odpowiedzi
    • Superbolid w Rosji. Jest szansa na „mundialowy” meteoryt!
      W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania superbolidu, który był widoczny 21 czerwca nad południowo-zachodnią Rosją! To może oznaczać, że spadł tam „mundialowy” meteoryt…
        • Lubię
      • 2 odpowiedzi
    • Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83
      Postanowiłem założyć temat w którym będę gromadził moje kolejne próby i efekty zmagań z astrofotografią krótkoczasową tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Celowo nie piszę "lucky imaging" bo ta nazwa powinna być zarezerwowana dla bardzo krótkich czasów tak poniżej 100ms. W moim przypadku czasy pojedynczych klatek będą oscylować w granicach 1s-10s.
        • Lubię
      • 94 odpowiedzi
    • Unikalna opozycja Plutona (2018)
      Naukowcy już zacierają ręce, aby przygotować się do tych obserwacji. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w 1931 roku, jednak nie było obserwowane z powodu braku informacji na temat wydarzenia. Mowa tutaj o tzw. opposition surge/opposition effect które polega na odbiciu promieni słonecznych z lodowej powierzchni Plutona bezpośrednio w naszym kierunku. Wszystkie trzy ciała (Słońce, Ziemia, Pluton) znajdą się w jednej linii.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 77 odpowiedzi
    • HAT-P-36 b, WASP-153 b, WASP-103 b
      11 maja zarejestrowałem 2 tranzyty: Qatar-1 b, który opisałem w poprzednim temacie oraz HAT-P-36 b. Gwiazda HAT-P-36, której jasność wynosi 12,26 mag znajduje się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Tranzyt egzoplanety HAT-P-36 b trwa 132,9 minuty, zaś głębokość tranzytu to 0,0204 mag (dokładnie tyle ile wynosi dla Qatar-1 b). W tym przypadku uzbierałem 260 dziesięciosekundowych klatek i złapałem drugą część zjawiska.
        • Lubię
      • 16 odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.