Jump to content

Messier 022 - Gromada Strzelca

Paether
 Share

Recommended Posts

post-19663-0-81523700-1481402892.jpg

Gromada Strzelca (Messier 22, NGC 6656) to gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca. To jedna z najjaśniejszych na niebie i najbliższych Ziemi (10.600 lat świetlnych) wśród gromad kulistych. Odkrył ją Abraham Ihle 26 sierpnia 1665 roku co umieszcza ją w czołówce również pod względem chronologii odkryć gromada kulistych. Istnieją autorzy (np Kenneth Glyn Jones), którzy twierdzą że Heweliusz mógł obserwować ją wcześniej. Charles Messier umieścił ją w swoim katalogu 5 czerwca 1764 roku.

Gromada Strzelca znajduje się w odległości 16 000 lat świetlnych od centrum Galaktyki. Oddala się od nas w tempie 149 km na sekundę. Widzialna jest jako plamka o jasności 5,1 magnitudo, o średnicy 32 minut (więcej niż Księżyc w pełni), co można przeliczyć na rzeczywistą średnicę 99 (+/- 9) lat świetlnych. Jako jedna z czterech znanych gromad kulistych (obok M15, NGC 6441 i Palomar 6) zawiera mgławicę planetarną. Jak na razie doliczono się w niej 32 gwiazdy zmienne i...2 czarne dziury.

Dane katalogowe:

• Rektascensja: 18h36m24
  • Deklinacja: -23°54'
  • Gwiazdozbiór: Strzelec
  • Odległość: 10600 l.ś.
  • Jasność: 5,1 mag.
  • Rozmiar kątowy: 32'

M22 jest łatwym celem z powodu swojej jasności i niewielkiej odległości 2,5 stopnia na północny wschód od Kaus Borealis (λ Sag, 2,8 mag), górnej gwiazdy "czajniczka" Strzelca. Gromada jest najlepiej widoczna w czerwcu, lipcu i sierpniu. W naszych szerokościach geograficznych nigdy nie góruje szczególnie wysoko nad południowym horyzontem.

M22 to obiekt dla wszystkich rodzajów instrumentów optycznych. Przez lornetkę 7x50 lub 10x50 jawi się jako rozproszona kula światła, która już na pierwszy rzut oka "nie jest gwiazdą", ale bez widocznych szczegółów. Im większy sprzęt, tym więcej elementów będzie w stanie wyłowić z kulki. M22 ma wyraźnie eliptyczny kształt i oglądana przez duży teleskop, na przykład 300mm (12 cali) wygląda absolutnie wspaniałe z widocznymi setkami gwiazd.

Szkice na forum:

post-6626-0-85579000-1297873617.jpg

Zdjęcia na forum:

post-3882-0-48927800-1378120846.jpg

• Like 2

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.