Skocz do zawartości

Focuser WiFi za 100zł


wlatanowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie myślałeś o zastosowaniu przekładni planetarnej? lub wykorzystać gotowy napęd z fokusera, lub jeszcze bardziej, motoreduktor. Wyciąg zębatkowy się nie sprawdzi bo posiada luzy na trybie.

Też jestem w trakcie budowy własnego fokusera bezprzewodowego.

 

Użyłem tego co akurat miałem pod ręką lub było łatwo dostępne. Nie znalazłem żadnych sensownych przekładni planetarnych. Ten silniczek ma już w sobie przekładnię planetarną, więc początkowo zakładałem, że taka redukcja wystarczy. Okazało się, że jednak nie, więc kombinowałem, z tego co miałem "w szufladzie" :-) Redukcja ~1:3 jaką dała przekładnia paskowa jest strzałem w dziesiątkę. Dała wystarczająco duży moment, a większa redukcja zbyt mocno by spowolniła cały układ.

 

A masz może jakiś inny pomysł jak zredukować poślizg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może jakiś inny pomysł jak zredukować poślizg?

Dokręć regulację :) Spokojnie pod lustrzankę ten wyciąg da radę. Nawet 2 kg potrafi podnieść bez poślizgu, choć już się wygina wtedy.

 

Absolutnie nie warto wymieniać tego wyciągu na złom za 100-200 zł zębatkowy. Chyba, że myslisz o takich za 1000 zł + :) Bo poniżej rozsądne są tylko Crayfordy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie silniczków, to ten użyty w projekcie nie ma przekładni planetarnej tylko zwykłą zębatkową z wyczuwalnymi luzami. Czego można spodziewać się za 2 USD w Chinach lub kilkanaście PLN w Polsce ... Obraz rozebranego silniczka zapożyczony ze strony grahamwideman.wikispaces.com ...

 

Ale i tak jestem pod wrażeniem tego, że projekt o takim łącznym koszcie działa :)

adafruit-858-01-cropped.jpg

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręć regulację :) Spokojnie pod lustrzankę ten wyciąg da radę. Nawet 2 kg potrafi podnieść bez poślizgu, choć już się wygina wtedy.

 

Absolutnie nie warto wymieniać tego wyciągu na złom za 100-200 zł zębatkowy. Chyba, że myslisz o takich za 1000 zł + :) Bo poniżej rozsądne są tylko Crayfordy.

 

Dokręcałem, ale spróbuję dokręcić mocniej :-) Myślałem o tym wyciągu:

http://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/omegon-wyciag-hybrid-crayforda-2-do-reflektorow-newton-dual-speed/p,32972

Fajne jest to, że ma w opcji podstawkę z rozstawem dziur pod SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie silniczków, to ten użyty w projekcie nie ma przekładni planetarnej tylko zwykłą zębatkową z wyczuwalnymi luzami.

 

Fakt, my bad. Nie zastanwaiałem się za bardzo co tam jest w środku. Nawet na zewnątrz obudowy widać ośki od trybików :D

 

 

 

Ale i tak jestem pod wrażeniem tego, że projekt o takim łącznym koszcie działa :)

 

Dzięki B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 11.12.2016 o 20:00, wlatanowicz napisał:

SILNIK I MECHANIKA:

Najwięcej problemów miałem z momentem obrotowym tego małego silniczka. Próbowałem kilku różnych modeli (zarówno na 12V, jak i na 5V) i niestety żaden
nie dawał rady bezpośrednio. Nie chciałem wieszać na teleskopie dodatkowego ciężaru w postaci mocnego silnika krokowego. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem była
przekładnia paskowa, która zwiększyła moment obrotowy (i rozdzielczość) kosztem szybkości. Całość podpięta jest pod standardowy wyciąg SW za pomocą elastycznej
tulei do łączenia wałów napędowych o różnych średnicach.

to nie jedyne rozsądne rozwiązanie

ja zastosowałem identyczny silnik 5V i zasiliłem go z 2 akumulatorów li-ion, które dają napięcie 7-8V. Silnik od kilku lat pracuje bez zarzutu. Bez najmniejszych problemów współpracuje z wyciągiem Oriona niemal identycznym z tym od Synty. Sterowanie mam półkrokowe, które pozwala na pracę z maksymalną częstotliwością 2kHz (większych nie próbowałem) czyli 1000 kroków na sekundę. Żadnych dodatkowych przekładni, bezpośrednio oś do osi. Żadnego gubienia kroków, poślizg jest jedynie przy maksymalnie wsuniętym wyciągu (około 0,5 mm) ale tego zakresu nie używam ... ale to wada wyciągu, a nie silnika

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Abaks napisał:

Witam

Proszę o informację,  jak sterować silnikiem  za pomocą protokołu HTTP?

Dziękuję i pozdrawiam

Trzeba napisać program komputerowy.

Backendem będzie obsługa wyjść cyfrowych (0/1 na konkretne wyjścia, które ustawiają konkretne fazy na silniku albo sterują hardware'owym sterownikiem/mostkiem)

Frontendem będzie prosty serwer HTTP który obsługuje w najprostszym przypadku metody GET i POST kolejno: do odpytywania i ustawiania pozycji.

Szybka piłka, ale nie jestem pewien, czy są gotowe rozwiązania ;) Chyba jednak trzeba się trochę pomęczyć, @wlatanowicz? ;)

 

BTW:

gdyby ostatnie pozycje dokładniej opisać (wymiary) to byłby fajny projekcik do naśladowania :)

 

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2016 o 08:03, MateuszŁ napisał:

Nie myślałeś o zastosowaniu przekładni planetarnej? lub wykorzystać gotowy napęd z fokusera, lub jeszcze bardziej, motoreduktor. Wyciąg zębatkowy się nie sprawdzi bo posiada luzy na trybie.

Też jestem w trakcie budowy własnego fokusera bezprzewodowego.

To nie do końca prawda. Oryginalny Robofokus ma silnik z przekładnia zębatkową a jakoś nikt na jego jakość nie narzeka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys @Abaks kod źródłowy oprogramowania mikrokontrolera jest w repozytorium, w linku, który dałem: https://github.com/wlatanowicz/telescope/blob/master/contrib/nodemcu-focuser/init.lua To jest implementacja w lua. Niedługo, jak będę pisał soft do kopuły, to przy okazji przepiszę to na Micropythona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wlatanowicz napisał:

A co wieszasz na wyciągu? Może po prostu moja lustrzanka jest za ciężka i dlatego silnik nie dawał rady bez dodatkowego przełożenia ;-)

też wieszałem lustrzankę ale głównie okulary (max 0,6 kg) i ASI178MM-C

moc silnika zależy od kwadratu napięcia zasilania. Zwiększenie napięcia z 5V do 8V daje zwiększenie mocy ponad 2,5 raza. Sterowanie półkrokowe też zwiększa moment obrotowy bo chwilami zasilane są obie cewki, podobnie jak w silnikach bipolarnych

 

ULN2003 spokojnie wytrzyma takie prądy i napięcia więc warto spróbować. Silnik robi się lekko ciepły przy pełnym wysuwie od początku do końca czyli też specjalnie nie protestuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

Oryginalny Robofokus ma silnik z przekładnia zębatkową a jakoś nikt na jego jakość nie narzeka :)

Tylko że Robofocus ma metalowe przekładnie, a nie plastiki.  No i oczywiście także ma backlash , który trzeba uwzględnić . Ale kręci mocno, to mu trzeba przyznać .

 

Fajny pomysł z tym sterowaniem przez HTTP.  Jak wygląda w praktyce obsługa tego focusera? Jak podajesz mu komendę ? Poprzez przeglądarkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Duser napisał:

Jak wygląda w praktyce obsługa tego focusera?

Napisałem sobie apkę na telefon ;-) Ale pomału przesiadam się na INDI. Mam napisany driver, który komunikuje się z tym focuserem, więc mogę używać dowolnej aplikacji INDI. Głównym celem była możliwość fokusowania automatycznego, a nie ręcznego sterowania, więc zwykle skrypt robi wszystko za mnie.

Mam też alternatywną wersją elektroniki - na zwykłym arduino z przyciskami - czasem używam jej do wizuala, jak nie chce mi się AP WiFi podłączać.

Edytowane przez wlatanowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.