Skocz do zawartości

Filtr dichroiczny a UHC


MateuszŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Przeszukując forum pod frazą filtr dichroiczny nie przewinęło się ani słowa do tej pory na jego temat, a dziwne taki rodzaj filtra ma "chyba" dużo wspólnego z filtrem UHC stosowanych w astronomii ale od początku.

Zasadę działania projektora LCD mniej więcej każdy zna, stosowane w nich filtry mają na zadanie rozszczepienie światła białego na podstawowe barwy czyli RGB. Jeden z takich projektorów został przeze mnie rozłupany i wydarłem z niego to co mnie interesowało czyli wspomniany na początku filtr dichroiczny.

Wygląda to tak:

post-30599-0-69835300-1481531870_thumb.jpg

post-30599-0-31218300-1481531893_thumb.jpg

post-30599-0-79543300-1481531911_thumb.jpg

post-30599-0-72428100-1481531946_thumb.jpg

Teraz coś na jego temat, jego powierzchnia jest lustrzana wpadająca pod cyjankowy kolor, zachowuje się niemalże podobnie jak filtr UHC, nie mam takiego teraz do dokładniejszego porównania opisuję to z pamięci z filtra UHC posiadanego przeze mnie nim sprzedałem. Pod światłem wpada pod fioletowo-różową barwę, zależy pod jakim kątem patrzę, zmienia się stopniowo z pomarańczowego na fiolet o ile pamiętam UHC zachowywał się podobnie. Czy ktoś wie czy takiego rodzaju filtry maja dużo wspólnego ze sobą? wiem że działają na zasadzie przepuszczania widma światła o odpowiedniej fali, a może po prostu wypisuję tu głupoty i jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Niech mnie ktoś oświeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam hamal :D póki co nie wiem z czym mam do czynienia a muszę to wymacać, filter leży w pudełku otulony pianką. Ryszardo opisał mi to czego się spodziewałem. FIltr UHC to nic innego jak filtr dichroiczny tylko inaczej nastrojony. A już szukałem namiar na cięcie laserowe bo pasuje jak ulał w oprawę 1.25" Jeśli komuś się nudzi niech powie mi jak na światło białe reaguje pod kątem filtr UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś się nudzi niech powie mi jak na światło białe reaguje pod kątem filtr UHC.

Podlinkuję ciekawy post który trochę wyjaśnia:

http://astropolis.pl/topic/56513-filtr-cls-z-aliexpress/?view=findpost&p=653508

 

Edit:

Przy okazji - jeśli szkło filtra nie jest idealnie płaskie (chodzi o równą grubość na całej powierzchni) to jakie by tam nie były powłoki to obraz będzie dawało mydlany. Testowałem filtry foto obiektywowe do RGB i słabo to wygląda. Nie bez powodu na filtrach Baadera jest coś jak "plane-optical polished".

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.