Skocz do zawartości

Urwanie głowy


MarcinPol

Rekomendowane odpowiedzi

TS HR planetary 6mm to jak na razie najlepszy i najsensowniejszy wybór jak widzę.

Teraz pytanie czy to prawda że ten okular ma małe pole ostrości i jeśli tak to czy przy niedokładnym wyciagu jaki ma

sw 90/900 to czy nie będzie problemu z wyostrzeniem ?

 

Również czekam na propozycje 8-9mm okularu.Jak nie biore 9mm 66 stopni :sterb003:

Edytowane przez MarcinPol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a jeśli ktoś napisał, że nie ma większych różnic między tymi okularami to już masz powód by mu nie wierzyć :Boink:

trochę konsekwencji

Wybacz, ale dla mnie sformułowanie; " Sam miałem okazję obserwować przez wszystkie te okulary i żadnej widocznej różnicy nie zauważyłem." to nie to samo co zrobić porównanie w tych samych warunkach.

Gdybyś napisał, że patrzyłeś przez te okulary na tym samym sprzęcie, w tych samych warunkach obserwacyjnych i obserwowałeś te same, lub przynajmniej tego samego rodzaju obiekty, to takie stwierdzenie miałoby zupełnie iny wydźwięk i zupełnie inną wartość. Nie zarzucaj mi więc proszę braku konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może powiecie coś o tym http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/vixen-barlow-t-2x,d377.html

Zamiast na przykład pakować się w 6mm okular który może ale nie koniecznie będzie używany [ zależy od warunków]

to lepiej barlowa który rozszerzy mi to co posiadam a najwyżej dokupię jakiś dobry 12 lub 9mm okular ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie barlowa, który w obserwacjach planetarnych będzie jedynie kolejną, zupełnie niepotrzebną "warstwą" szła, wprowadzającą własne wady, a na dodatek kosztującą tyle, co używany okular TS HR, zapewniający bardzo dobrą jakość.

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie barlowa, który w obserwacjach planetarnych będzie jedynie kolejną, zupełnie niepotrzebną "warstwą" szła, wprowadzającą własne wady, a na dodatek kosztującą tyle, co używany okular TS HR, zapewniający bardzo dobrą jakość.

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

 

Zanim dorwe używka może minąć i rok.

Jedni piszą że 150 ok drudzy 100 max no i cholera wie co robić :P

Nadal jestem skłonny do wymiany kitowego 10mm na coś lepszego ale nie dam 300zł za okular 9mm i tyle samo za 6mm lub 7mm

A co jeśli power 150x będę używał do księżyca i słońca natomiast do planet 100x ?

Mówicie że przy planetach im wiekszy power tym nic poza wielkością wiecej nie widać a kontrast,jasność leci i obraz może już być do niczego

A jak takie same powerowanie ma się do jasnych obiektów typu słonce i księżyc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie barlowa, który w obserwacjach planetarnych będzie jedynie kolejną, zupełnie niepotrzebną "warstwą" szła, wprowadzającą własne wady, a na dodatek kosztującą tyle, co używany okular TS HR, zapewniający bardzo dobrą jakość.

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

Nie sposób temu zaprzeczyć. Sam kupiłem Barlowa, własnie tego Vixena 2x z wykręcaną soczewką, ale tylko dlatego, że trafił się na giełdzie za mniej więcej połowę ceny sklepowej. Zakupu dokonałem z myślą o przetestowaniu rożnych ogniskowych w swoim teleskopie bo właśnie ta wykręcana soczewka pozwala na uzyskanie mnóstwa kombinacji, dzięki temu mogłem sobie wyrobić jako takie pojęcie o tym co daje mi konkretna wartość ogniskowej okularu i w co ewentualnie celować. Krótko podsumowując te moje "doświadczenia" powiem tak: do tego refraktora (mowa cały czas o SW R-90/910) nie widzę sensu kupowania okularu krótszego niż 7 mm. Powiększenie 130x jakie daje ten okular pozwala dostrzec maksimum detali jeśli idzie o planety, jakie ten refraktor jest w stanie pokazać, przy czym i tak wymagany jest co najmniej dobry seeing. Do Księżyca od biedy można pokusić się o powiększenia rzędu 150 - 180x i to jedyny przypadek gdzie moim zdaniem, jako tako zasadne jest stosowanie Barlowa, bo światła dostatek a i utrata ostrości jest na tyle nieznaczna, że większy obraz ją rekompensuje. Oczywiście bardziej zauważalna staje się aberracja chromatyczna, a i przy okazji czystość naszego oka możemy sobie sprawdzić B)

Przy dobrym seeingu epsilony w Lutni ten refraktor rozbija już w powiększeniu rzędu 80 - 90x Jednak dla mnie z uwagi na piąty krzyżyk i nie najlepsze już oczy, komfortowe rozdzielenie następuje przy powiększeniu 120x wówczas odległość między gwiazdami jest mniej więcej taka jak ich obraz widziany w tym powiększeniu. Dalsze podnoszenie powiększenia nic już nie wnosi poza spadkiem jasności i kontrastu. Przy obserwacji Jowisza jest dokładnie tak samo. Co do wymiany kitowego 10 mm to nie pchaj się w tę samą ogniskową. Lepiej kupić coś w okolicy 12 mm. Taki okular da Ci powiększenie w okolicy 2x powiększenie rozdzielcze, czyli obraz bardzo wyraźny i niezbyt ciemny jeszcze, w sam raz do niezbyt rozległych DS-ów, a w kiepskich warunkach i na planety można będzie nim popatrzeć. Natomiast kitowego Kellnera 25 mm wymienił bym na coś nieco krótszego, ale o większym polu. Ja zamówiłem sobie taki http://fotozakupy.pl/product-pol-11918-Okular-Delta-Optical-GSO-Super-View-20-mm-1-25.html Powinienem nim uzyskać pole widzenia podobne jak z Kellnerem 25 mm przy nieco większym powiększeniu i mam nadzieję lepszej jakości obrazu. Pieniądze niewielkie, a okular zbiera całkiem pochlebne opinie, więc raczej niewiele ryzykuję. Jak dotrze do mnie i warunki pozwolą na obserwacje, to podzielę się wrażeniami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź :) Z tego samego powodu właśnie chciałem barlowa by zobaczyć które ogniskowe mi będą odpowiadać najbardziej.

Mimo wszystko nadal troche nie jestem przekonany do ts hr planetary z racji jego ceny ale chyba nie będę miał innego wyjścia.Kitowy 10mm który daje 90x

chciałem zamienić na 9mm który dałby 100x i zapewne byłby najczęściej używany :) Jedyne ale jest tu że nie kupię ts hr planetary 7 oraz 9 bo to za drogo

więc muszę coś tańszego dobrać.Na razie coraz częściej czytam że faktycznie 7-8mm lepiej jak 6mm i go nie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowy 10mm który daje 90x chciałem zamienić na 9mm który dałby 100x i zapewne byłby najczęściej używany :) Jedyne ale jest tu że nie kupię ts hr planetary 7 oraz 9 bo to za drogo

więc muszę coś tańszego dobrać.Na razie coraz częściej czytam że faktycznie 7-8mm lepiej jak 6mm i go nie stosować.

Raczej odradzał bym Ci kupowanie okularów co 1 - 2 milimetry, szczególnie jeśli nie masz zbyt wiele gotówki do rozdysponowania. Powiększenie 90x a 100x w praktyce niewiele się różni. Ten okular 10 mm i tak masz, więc masz te 90x Jeśli kupisz załóżmy te 7 mm i zaczniesz porównywać obraz w powiększeniu 130x i 90x to wtedy zobaczysz czy potrzebujesz czegoś pośrodku, czy też lepiej iść w kierunku mniejszych powiększeń. Nie ma sensu takie planowanie zakupu kilku okularów na raz, szczególnie kiedy nie masz jeszcze żadnego z nich i brak Ci punktu odniesienia. Zresztą okular rzecz nabyta, zawsze można sprzedać i kupić inny. Dlatego warto kupować na giełdzie bo w przypadku odsprzedaży strata jest znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.