Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Około półtora roku temu kupiłem teleskop SW 130/900. Niektórzy mówili że warto, inni że nie. Osobiście jestem zadowolony i wcale nie narzekam. Stwierdziłem że czas umyć lustro wtórne i główne. Starannie i ostrożnie wykonałem krok po kroku. Z radością stwierdziłem że wszystko jest dobrze dopóki nie nadeszła....kolimacja. Po rozeznaniu tematu doszedłem do wniosku że żaden z imbusów ani żaden ze śrubokrętów nie chce wejść do śrub służących do kolimacji lustra wtórnego.
Aktualnie obraz w teleskopie [na przykładzie Wenus] to kulka z wieloma spikami - raczej nie to powinienem widzieć. Poza tym przez kolimator z kliszy widzę że lustro wtórne nie jest skolimowane więc dowodów mam aż nad to.

I tu moje dokładne pytanie:

Czy wiecie, jaki śrubokręt/imbus służy do poprawnego ustawienia lustra wtórnego w teleskopie SW 130/900?


Dziękuję z góry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Kupując tubę powinieneś dostać odpowiednie kluczyk i śrubokręt.

W moim SW 200/1000 do ustawienia LW pasuje imbusik 2mm.

Pozdrawiam.

 

:-D

No właśnie nie dostałem takiego kluczyka... a imbusy sprawdzałem i albo coś źle robię, albo faktycznie nie wchodzą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz imbusa (podejrzewam, że taki sam jak na zdjęciu, ja mem newtona 150/750) będziesz potrzebował do kolimacji "pudełka po kliszy" .

 

Prowizoryczny kolimator z kliszy mam - widzę dzięki niemu że muszę ustawić poprawnie lustro wtórne. I właśnie problem jest z imbusem/kluczem. Sprawdzałem z tym co mam i imbus 2mm nic nie daje. Mam na razie trzy wyjścia:

1. Kupić nowe imbusy [co i tak tata ma w planach] i tym sposobem uzyskać potrzebny imbus (choć wątpię czy to na pewno ma być imbus)

2.Kupować inne klucze na czuja a złe oddawać do sklepu.

3.Czekać aż wypowie się tutaj właściciel 130/900. Wiem że większość ludzi reguluje LW 2mm imbusem ale jakoś ja tego nie widzę.

4.Pytać sprzedawce - może On wie?

 

Jeszcze spróbuje pożyczyć od kolegi co ma Twój teleskop imbus 2mm który wchodzi do regulacji. Może ja coś źle robię/zły imbus biorę?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to ja popełniłem gafę. Otóż kolega pożyczył mi imbusa 2mm którym On regulował LW. I jak nie trudno się domyśleć i u mnie ten imbus działa.
Sprawdziłem i ja posiadam - nie wiem czemu imbusa 2,5mm.

Tak więc pozdrawiam i temat do zamknięcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.