Skocz do zawartości

Mobilny teleskop do astrofotografii - 1000-1500 zł


rekamil97

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić teleskop w granicach 1000-1500 zł do astrofoto. Miałem już do czynienia wcześniej z obserwacjami wizualnymi. Zależy mi aby teleskop był w miarę mobilny i lekki (dlatego Newtony odpadają). Jako montaż pewnie warto by celować maksymalnie w Eq3-2, żeby wystarczyło na tubę. Może 90/900 Eq3-2? Jeśli chodzi o obserwacje to raczej uwzględniam częste wyjazdy pod ciemne niebo chociaż w mieście obserwować też się zdarzy. Jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam cię bardzo ale jeśli chodzi o astro foto to wydaje mi się że sensowne zestawy zaczynają się od 4000 + jeżeli mówimy o mobilności i stabilności to chyba HEQ5 i jak już wiele osób mi mówiło zacząć od refraktor 65 albo większy. Wiem że osoby robią całkiem fajne fotki z eq3-2 ale to chyba idealne warunki pogodowe muszą być aby stabilnie poprowadzić. Nic nie napisałeś co posiadasz już bo sam teleskop i montaż to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie chodzi o sensowne profesjonalne zestawy tylko coś do zabawy na początek. Jeśli chodzi o aparat to mam lustrzankę canon 600d. Zdaje sobie sprawę że cuda na zdjęciach nie wyjdą ale frajda i tak będzie. Byle tylko nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Budżet 1500 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze informacje, że podana tuba to refraktor achromatyczny który zapewni niezbyt dobrą jakość zdjęć - dlatego zalecane są apochromatyczne. Tylko kwestia średnicy - w tej cenie kupi się refraktor achromatyczny o średnicy 12 cm co jest nieporównywalne z ED 80. Jednak przy nowym sprzęcie ED 80 łącznie z eq3-2 to już kwota rzędu 3,5 tys. Czy w takim wypadku można dorzucić do konkurencji newtona 150/750 na eq3-2 który kosztuje ok 1,5 tys zł?

Edytowane przez rekamil97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruj się tym, co Ci radzili koledzy wyżej, czyli z takim budżetem to tylko astrofoto z teleobietywem. Bardzo dobry będzie Tair 3s (ogniskowa 300 mm, układ Petzvala, które zapewnia płaskie pole i mniejsze widmo wtórne). Kupisz go za kilka stówek, a z rezultatów będziesz bardzo zadowolony. Do wizuala na EQ3-2 kup sobie osobno tubę Newtona 150/750, która jest jeszcze w miarę lekka (ok 5 kg) i coś już przez nią zobaczysz jeśli chodzi o obiekty głębokiego nieba i US. Od biedy można go też posadzić na tym EQ3-2 i zobaczyć jak Ci będą wychodzić fotki z tej tuby - sam się wtedy przekonasz do czego jest potrzebny korektor komy i solidny montaż. Tylko tak zmieścisz się w budżecie i będziesz mógł coś pofocić i poogladać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak po przemyśleniu wydaje mi się, że warto podnieść budżet żeby koniecznie to był teleskop. Póki co zastanawiam się znaleźć tanio (używane) montaż EQ3-2 z napędem i 80 ED. Pewnie to będzie najlepszy wybór i z używanych do 2,5 tys zł całość sie zamknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruj się tym, co Ci radzili koledzy wyżej, czyli z takim budżetem to tylko astrofoto z teleobietywem. Bardzo dobry będzie Tair 3s (ogniskowa 300 mm, układ Petzvala, które zapewnia płaskie pole i mniejsze widmo wtórne). Kupisz go za kilka stówek, a z rezultatów będziesz bardzo zadowolony. Do wizuala na EQ3-2 kup sobie osobno tubę Newtona 150/750, która jest jeszcze w miarę lekka (ok 5 kg) i coś już przez nią zobaczysz jeśli chodzi o obiekty głębokiego nieba i US. Od biedy można go też posadzić na tym EQ3-2 i zobaczyć jak Ci będą wychodzić fotki z tej tuby - sam się wtedy przekonasz do czego jest potrzebny korektor komy i solidny montaż. Tylko tak zmieścisz się w budżecie i będziesz mógł coś pofocić i poogladać.

 

Astrobuff dobrze Ci radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieraj się przy tym że do astrofoto koniecznie musi być teleskop, to nie ten budżet. Długa ogniskowa to konieczność guidowania zdjęcia, a na tanim montażu nie będzie to możliwe, zresztą najprostszy guiding podniesie cenę o przynajmniej 1000zł i zmusi cie do zabierania ze sobą laptopa. Posłuchaj tych którzy zjedli na tym zęby i mają duże doświadczenie praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding też nie załatwi problemów które pojawią się ze sztywnością takiego zestawu.

Bo tu juz mówimy o podstawowej tubie, plus tuba do guide, plus dwa detektory, plus złączki, szukacze i inne pierdoły, a więc co najmniej ładne kilka kg...

 

Ja sie zastanawiam po co ED na początek...To podnosi drastycznie cenę zestawu, a zakładając że flattenera nie kupisz (bo najwyraźniej nie widzisz potrzeby na razie), to cała inwestycja traci sens...

 

Ja bym poszedł w achromat rzędu 100 120 mm f5 lub f6 i... kamerka do planet... Bo to jest po pierwsze łatwiejsze technicznie do ogarnięcia, po drugie sprzętowo mniej wymagające...

 

EQ3-2 taką tubę uprowadzi akceptowalnie przez kilkanaście sekund (jak się uda) więc jakieś jaśniejsze ds'y tez powinno się dać strzelić...A z czasem... będziesz sam wiedział co jest źle i czego brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przez takiego Taira można też coś popatrzeć.
http://astropolis.pl/topic/50635-diy-refraktor-67300-f45-z-dwoch-radzieckich-obiektywow-fotograficznych/

Tutaj wersja druciarska, ale pewnie jakby zamontować jakiegoś Barlowa PRZED kątówkę, to pewnie dałoby radę normalne okulary używać ;)

Co do tanich achromatów 102/500, to mam taki i wyciąg jest kiepski, powieszenie tam body cyfrówki spowoduje spore ugięcie. A i wyostrzenie może być problematyczne.
natomiast w przypadku Taira na M42 można tanio dostać dobrą przejściówkę na każdy bagnet (jedynie z Nikonem są problemy z ostrzeniem), co daje nam sztywność i osiowość połaczenia obiektyw-aparat. W tairze system ostrzenia może nie należy do najprecyzyjniejszych, ale lepszy niż w 102/500.

Warto tu nadmienić, że Tair dobrą ostrość osiąga przy przysłonie f/5.6, a najlepszą w okolicach f/7,2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... ja wiem że w takich warunkach brzegowych, sensowny obiektyw da jakościowo lepszy rezultat niz wątpliwej jakości dość długa tuba...Ale kolega KONIECZNIE chce teleskop...

 

Miałem spory kawałek czasu BM 127s (wersja krótka 630mm) i on np ma 3 calowy wyciąg, kryje pełną klatkę i na prawde jest niezły (oczywiście nie jest to APO ale tez nie kosztuje tyle co samochód) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia powiem tak. W tej cenie nie masz szans na skompletowanie zestawu do astrofotografii z teleskopem. To są kwoty rzędu 10k. Pod newtona 150/750 potrzebujesz pod astrofoto HEQ5, guidingu, korektora komy, masy złączek i innych dodatków. Na EQ3-2 nie masz szans na poważne zdjęcia tym teleskopem. Tak samo ED80 wymaga HEQ5, EQ3-2, to co najwyżej pod wizual. Niestety, musisz uświadomić sobie, że w astrofotografii liczy się przede wszystkim dokładność prowadzenia, czyli jakość montażu. To, że uniesie on teleskop i się nie połamie jeszcze nic nie znaczy. Musisz mieć wystarczająco precyzyjny montaż i na ogół guiding do tego.

 

W Twoim budżecie nie ma innej opcji, niż teleobiektyw na EQ3-2 lub EQ5 (jak dorwiesz na giełdzie w dobrej cenie). Obiektyw do 100 mm da radę bez guidingu. Ok 300 mm wypadałoby już dać guiding, choć do nauki można się tymczasowo obyć bez niego. Do tego możesz kupić tubę 150/750 do wizuala (jeśli starczy kasy) lub astrofoto planet/Księżyca.

 

Dokładniej mówiąc, potrzebujesz montażu, napędu co najmniej na jedną oś, lunetki biegunowej, obiektywu, grzałki (możesz zrobić), jakiegoś mocowania aparatu na montaż (dovetail ze śrubą 1/4" lub coś podobnego). Dla wygody celowania przyda się zielony laser w uchwycie pod stopkę szukacza.

 

Wierz mi, wiem co mówię. Sam kupiłem na starcie newtona 200/1000 na EQ5 z nadzieją, że wystarczy pod astrofoto. Walczyłem z nim długo, dokładałem guiding itp. Ale w końcu dotarło do mnie, że to ślepa uliczka. Obecnie mam NEQ6 (i to zmodyfikowany).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zakupiłem montaż EQ3-2 z dodatkami (napęd, dovetail, lunetka). Na razie popróbuję samym aparatem, wczoraj na szybko otwierając montaż (jeszcze bez napędu) zrobiłem fotkę (30 sek, 3200 ISO) co 5 sek delikatnie rękami poprawiając oś:

IMG6307JP_anqahhn.jpg

 

Czy nie wyszło za jasne tło (zaświetlenie nieba)? Miałem wrażenie że niebo było bardzo ciemne - 15 km od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.