Skocz do zawartości

[Video] Regulacja wyciągu w teleskopach TS APO ma przykładzie 81Q


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Czy "eksperymenty" ze śrubami dociskowymi rotatora (regulacje bez sprawdzenia wpływu na tor optyczny) nie niosą za sobą konsekwencji utraty osiowości wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "eksperymenty" ze śrubami dociskowymi rotatora (regulacje bez sprawdzenia wpływu na tor optyczny) nie niosą za sobą konsekwencji utraty osiowości wyciągu?

 

Nie, bo tam jest złącze typu jaskółczy ogon (frez), a więc zawsze będzie dociskać śruba do środka krawędzi. Czasami bywa tak, że wręcz trzeba to sprawdzić, bo coś się poluzuje i traci się osiowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za odpowiedź ;)

 

Choć oczywiście przy składaniu trzeba zachować najwyższą uwagę, czy wszystko prawidłowo "zaskoczyło". Z drugiej strony trudno mi sobie wyobrazić, żeby tam mogło coś nieprawidłowo się złożyć. To jest wbrew pozorom bardzo prosta konstrukcja. Trzeba uważać też, żeby za mocno tego nie skręcać, bo same śruby są od spodu plastikowe (elastyczne).

 

PS. Jak popsujecie, to wtedy stracicie gwarancję, ale to oczywiste :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam TSa i na pewno się przyda. Czekam na kolejne filmy.

 

Mam dwie propozycje w temacie kolejnych odcinków tego videotutorialowego serialu:

 

1. Instrukcja, jak poluzować zbyt mocno skręcone śrubki w celi obiektywu w teleskopach TS, które skutkują "antyspajkami" w astrofoto.

Antyspajki.jpg

 

2. Instrukcja jak samodzielnie skrócić teleskop TS, żeby ogniskował z nasadką bino bez konwertera (zmierzenie optymalnej długości skrócenia tuby, sposób na najmniej inwazyjne ucięcie tuby itd).

 

Chyba znaczna część posiadaczy teleskopów TS (i nie tylko) na pewno ucieszyłaby się z takich prezentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy mrugającą "buźkę" mamy traktować jak w reklamie piwa bezalkoholowego, czy też na serio uważasz, że wykonalna jest kolimacja przykładowo tripletu metodami "chałupniczymi" ? Pisząc "kolimacja tripletu" mam na myśli operowanie każdą z soczewek w celi, a nie celą jako całością.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy mrugającą "buźkę" mamy traktować jak w reklamie piwa bezalkoholowego, czy też na serio uważasz, że wykonalna jest kolimacja przykładowo tripletu metodami "chałupniczymi" ? Pisząc "kolimacja tripletu" mam na myśli operowanie każdą z soczewek w celi, a nie celą jako całością.

 

Nie znam takich metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie inaczej. Czy uważasz, że każdy potrafi wyregulować optykę wieloelementową bez posiadania specjalistycznych narzędzi / zaplecza i jesteś w stanie to opisać?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja soczewek trypletu jest bardzo wymagająca, jeśli trafi się komuś źle skolimowany teleskop to powinien wysłać go tu :

http://interferometrie.blogspot.com/2014/08/esprit-tuning-how-we-finetune-esprit80.html

 

 

Edytowane przez Borowy Misiek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny link. Planuję w najbliższym czasie przestudiować konstrukcję popularnych obiektywów po to właśnie, żeby móc pomagać ludziom z zaawansowaną kolimację wielosoczewkowych konstrukcji. Niestety nie jest to trywialne i trzeba mieć do tego sprzęt (choć teoretycznie są na to metody chałupnicze). Muszę poszukać czegoś w laboratoriach gdzie używa się laserów (interferometrii). Ta dziedzina ewoluuje szybko i może są już jakieś tańsze autokolimatory, które dałoby się wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdania, że jest to proces pracochłonny i generalnie bez wiedzy i narzędzi łatwiej sprawę pogorszyć niż usunąć problem. Sprawę komplikuje tu wiele zmiennych, od ustawienia osiowości wyciągu poprzez regulację położenia i ścisku każdej z soczewek do regulacji całej celi włącznie. W sumie znalazłem dwa, może trzy lakoniczne opisy kolimacji refraktorów.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze weselej sprawa wygląda w tripletach z wbudowanym korektorem. Korektor też ma dla swoich dwóch soczewek obwodowe śruby kolimacyjne. Po cztery na soczewkę jak w przypadku popularnego TS 80/480. A ostateczny problem w tym, że te śruby są ukryte wewnątrz tubusa, wiec nie ma jak się do nich dostać mimo, gdyby nawet mieć dostęp do sprzętu kolimacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdania, że jest to proces pracochłonny i generalnie bez wiedzy i narzędzi łatwiej sprawę pogorszyć niż usunąć problem. Sprawę komplikuje tu wiele zmiennych, od ustawienia osiowości wyciągu poprzez regulację położenia i ścisku każdej z soczewek do regulacji całej celi włącznie. W sumie znalazłem dwa, może trzy lakoniczne opisy kolimacji refraktorów.

 

Też mi się wydawało, że likwidacja "antyspajków" jest trochę bardziej skomplikowana niż instrukcja, która w skrócie wyglądała tak: "wyjmij dublet z celi, odklej aksamitną wstążkę na obwodzie, poluzuj śrubki kolimacyjne na obwodzie, złóż całość z powrotem". ^_^

Na szczęście z wrodzonej ostrożności nie podjąłem się własnoręcznej likwidacji "antyspajków". A ponieważ mój TSAPO służy obecnie głównie do wizuala, nie mam parcia na ich usuwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie.

Kupiłem nie dawno refraktorek TS ED 80/560 z wyciągiem 2 calowym Crayforda. Zauważyłem że draw tube w wyciągu, jest niesymetrycznie zamocowana względem obudowy wyciągu. Nie wiem czy tak ma być, czy jest to wada fabryczna. Nie ma możliwości regulacji jej ustawienia w wyciągu. Od góry są dwa pierścienie z łożyskami (przykręcone na mocno 2 śrubkami), po których ślizga się draw tube, a od dołu tylko jedna śruba która reguluje docisk wałka do metalowej płytki, po której przesuwa się rura wyciągu. Czy to jest tandetny wyciąg, czy jest jakiś (tajny) sposób na wyregulowanie tego ustrojstwa. Będe wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

wyc_2.jpg

wyc_1.jpg

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora róznica:mega_shok:. Jednak  sprawdziłbym wpierw jak teleskop sprawuje się jako całość. Test na gwiazdach: najlepiej na jednej jasnej rozogniskowanej w centrum FOV i drugi test na polu gwiazdowym w celu sprawdzenia jak wyglądają poszczególne rogi. Jeśli test wypadnie zadowalająco, to oczywiście nie ma co ruszać drawtube.

 

Edytowane przez Piotr4d
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. To fotka z tej rurki ( gwiazda Capella) bez obróbki, tylko zmniejszona. Więcej się nie udało, bo jak kupi się coś nowego, to pogoda się psuje. :hmm: Jak się poprawii, to przeprowadzę jeszcze testy.

 

Capella.jpg

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda w miarę symetrycznie. Dla dokładnego sprawdzenia przydałoby się wrzucić fotkę do CCDInspactora. Można pobrać 30dniową wersję. Oczywiście ostateczny test płaskości pola musisz zrobić kiedy doposażysz tube w flattener. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.