Skocz do zawartości

[Video] Regulacja wyciągu w teleskopach TS APO ma przykładzie 81Q


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dostałem odpowiedź od producenta teleskopu TS Optics. "

Der kleine seitliche Versatz hat keinen Einfluß auf die Schärfe auf der Achse und im Feld. Ob das Optische Zentrum 1/2mm außerhalb der mechanischen Achse liegt, tut der Abbildung , weder fotografisch noch visuell einen Abbruch.

Herzliche Grüße, Wolfi Ransburg".

Czyli małe przesunięcie boczne nie ma wpływu na ostrość na osi i w polu. Czy środek optyczny znajduje się 1/2 mm od osi mechanicznej, obraz, ani fotograficznie, ani wizualnie nie ma na to wpływu. To tyle w temacie... Mam już flattener i jak pogoda pozwoli, to sprawdzę czy jest tak jak mi napisał p. Ransburg z TS. Przekonam się  co można z tej rurki "wyciągnąć". Oby tylko się wypogodziło. Sprawa wyjaśniona, więc temat można zamknąć. Dziękuję wszystkim za swoje uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak się udało. Trochę dłuższe śrubki niż oryginalne, trochę kombinowania by wsunąć kawałek teflonowej płytki między obudowę a pierścień z łożyskami, i draw tube siedzi symetrycznie. Odchyłka wynosi w osi pionowej (względem pokrętła mikroruchów) 0,3 mm. Myślę, że to już jest bardzo dobrze. Z drugiej strony wyciągu wstawiłem pierścień ograniczający wlot paprochów do wnętrza tubusa i redukcję ewentualnych odblasków. Teraz tylko jeszcze bezchmurne niebo do testów... Ale dziś nici z tego.

IMG_9700.jpg

IMG_9701.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sorry za odkop, ale pomyślałem, że podepnę się pod ten temat.

Pytanie proste i szybkie. Czy tu brakuje śrubki dociskowej? TS 50/330 apo ed. Wewnętrzna część ślizga się na kilku paskach z teflonu, ale czy tu nie powinien być dodatkowy docisk? Jeżeli nie dokręce ślimaka 4 małymi śrubkami to mocno się wyciąg gibie na boki. Czy ta śruba , której nie ma nie powinna stabilizować wyciągu?

 

Seb

 

 

focuser.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

A z drugiej strony jest? Generalnie w tego typu wyciągach powinny być takie śruby dociskające teflon. W 65Q są śruby, choć mniejsze.

No właśnie nie ma. Tylko z jednej strony nagwintowany otwór, ale zaklejony od spodu paskami teflonu po których ślizga się wyciąg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastianus napisał:

No właśnie nie ma. Tylko z jednej strony nagwintowany otwór, ale zaklejony od spodu paskami teflonu po których ślizga się wyciąg. 

To z drugiej strony nie ma teflonu, czy jest teflon ale bez otworu? A "z jeszcze drugiej strony", w sensie od "grzbietu" co jest?

W TS65 są imbusyy na paskach teflonu z obu stron zębatki i nimi reguluje się docisk (luz), a oś dokręca się tak, żeby nie było oporów ruchu. U Ciebie po zniwelowaniu luzu oś kręci się w miarę lekko czy opór jest duży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

To z drugiej strony nie ma teflonu, czy jest teflon ale bez otworu? A "z jeszcze drugiej strony", w sensie od "grzbietu" co jest?

W TS65 są imbusyy na paskach teflonu z obu stron zębatki i nimi reguluje się docisk (luz), a oś dokręca się tak, żeby nie było oporów ruchu. U Ciebie po zniwelowaniu luzu oś kręci się w miarę lekko czy opór jest duży?

Gniazdo na śrubę (dociskową) jest tylko jedno. Wnętrze widocznego pierścienia wewnątrz którego chodzi wyciąg wyklejone jest kilkoma paskami teflonu po których ślizga się wyciąg. Pomyślałem, że gdyby tam była brakująca śruba , to dodatkowo stabilizowała by wyciąg. Teraz jest tak, że w zasadzie lekkie kolebanie się wyciągu jest eliminowane jedynie przez 4 małe śrubki mocujące ślimak z pokrętłami do bieżni (2 z 4 otworów są widoczne na zdjęciu). Dochodzi to tego jedna śruba, dociskana palcami blokująca wyciąg przed samoistnym wysuwaniem się pod obciążeniem kamery. Dociska ona centralnie ślimak pomiędzy wspomnianymi 4 śrubkami. 

Napisałem też do TS i zobaczymy co odpowiedzą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.