Skocz do zawartości

Cooling box dla Canona


marco van

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W wolnych chwilach i mocach przerobowych postanowiłem trochę podrasować swojego Canona do astrofoto ( modyfikowany). Mianowicie zbudowałem małą chłodziarkę do niego. Użyłem ogniwa peltiera, skrzynkę elektryczną, dwa radiatorki i dwa małe wentylatorki. Radiator po stronie cieplnej dobrze odprowadza ciepło z pomocą wetylatorka. Box wyłożony jest pianką z jednej strony pokrytej folia aluminiową. w środku umieściłem czujnik temperatury wewn/zewn ( do auta ). Delta T to jakieś 20 stopni Celsjusza. Koszt około 130 PLN. Mocowanie między Canonem a reduktorem/flattenerem jest sztywne między złaczkami. Testy polowe mam nadzieję już jutro jak pogoda dopisze. Po połączeniu wszystkiego amperomierz wskazuje prawie 5A. Sporo. Waga całości z aparatem i redukcjami 2,1KG. Musiałem ponownie wyważyć teleskop na montażu, ale mam nadzieję że będzie warto.

Pozdrawiam

 

DSC_0041.JPG

DSC_0053.JPG

DSC_0056.JPG

DSC_0062.JPG

DSC_0051.JPG

DSC_0055.JPG

DSC_0059.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz wyciag?

Rack&Pinion TS. Skrzynia ma wymiary 24cmx20cmx12cm; wygląda duża na zdjęciach, musiałem dać większą bo nie byłem pewien jak mocować Canona, więc wolałem mieć więcej miejsca. Peltier to zdaje się TEC12706 ( ale muszę sprawdzić bo kombinowałem z kilkoma i mogę się mylić )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga całości z aparatem i redukcjami 2,1KG.

No, trochu to waży. Tyle, co mój cały zestaw Atik + koło filtrowe + OAG + MPCC :) A to tylko aparat.

Na pewno nie dało się zastosować tu 2x mniejszej skrzynki? Mnie w tych "lodówkach" zawsze odstraszały wymiary całości, tutaj to już rekord :) Zmniejszenie skrzynki na pewno istotnie zmniejszyłoby masę (choć pewnie radiatory też sporo dokładają).

 

No, 5A daje deltę 20 st, a 2,5A w moim Atiku 40 st :) Widać wydajność jest ok 4x mniejsza. Skoro masz dużo miejsca w środku, to może dołóż jeszcze trochę tej pianki? A może zastosuj tą folię termiczną, co się rannych przykrywa? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, trochu to waży. Tyle, co mój cały zestaw Atik + koło filtrowe + OAG + MPCC :) A to tylko aparat.

Na pewno nie dało się zastosować tu 2x mniejszej skrzynki? Mnie w tych "lodówkach" zawsze odstraszały wymiary całości, tutaj to już rekord :) Zmniejszenie skrzynki na pewno istotnie zmniejszyłoby masę (choć pewnie radiatory też sporo dokładają).

 

No, 5A daje deltę 20 st, a 2,5A w moim Atiku 40 st :) Widać wydajność jest ok 4x mniejsza. Skoro masz dużo miejsca w środku, to może dołóż jeszcze trochę tej pianki? A może zastosuj tą folię termiczną, co się rannych przykrywa? :)

Nie da rady zastosować 2x mniejszej skrzynki musi być odpowiednia głębokość bo aparat, radiator i wentylator zajmują miejsce. Oczywiście można znaleźć mniejszą. To początkowy projekt i jeśli będzie warto znajdę mniejszą. Za to jest dużo miejsca na folię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem coś podobnego jakiś czas temu, tyle że wykorzystałem arkusz aluminium 0.8mm i box do pakowania żywności. Do tego oczywiście TEC, radiator, wiatrak i moduł sterujący z przekaźnikiem.

7331.jpg

7334.jpg

 

Zdjęcia po montażu gdzieś mi się zapodziały, mam tylko takie z pierwszego użycia. Skrzynkę widać pomiędzy nogami statywu:

zestaw.jpg

Zastosowałem TEC 144W, ciągnie 12 A, pracuje na zasilaczu 14A. Na razie nie jestem jednak zadowolony z efektu i muszę to ustrojstwo przekonstruować, gdyż dT jest zaledwie kilku stopniowe (nie wiem, może 5Ds R faktycznie tak mocno się grzeje?).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem coś podobnego jakiś czas temu, tyle że wykorzystałem arkusz aluminium 0.8mm i box do pakowania żywności. Do tego oczywiście TEC, radiator, wiatrak i moduł sterujący z przekaźnikiem.

attachicon.gif7331.jpg

attachicon.gif7334.jpg

 

Zdjęcia po montażu gdzieś mi się zapodziały, mam tylko takie z pierwszego użycia. Skrzynkę widać pomiędzy nogami statywu:

attachicon.gifzestaw.jpg

Zastosowałem TEC 144W, ciągnie 12 A, pracuje na zasilaczu 14A. Na razie nie jestem jednak zadowolony z efektu i muszę to ustrojstwo przekonstruować, gdyż dT jest zaledwie kilku stopniowe (nie wiem, może 5Ds R faktycznie tak mocno się grzeje?).

Wygląda też na spore pudło. No i ciągnie rzeczywiście sporo prądu. Próbowałeś zmnijać płynnie prąd? Ja jestem zadowolony z dT ( 20 stC wystarczy), ale jak zauważyli koledzy zmniejszę box, bo ciężar 2,1kg jest zby duży. Moim zdaniem nie ma co dawać zbyt dużego/mocnego Peltiera-schłodzenie Canona do -5-8 stC w środku da już zadowalające efekty na ekspozycjach ( tj. zmniejsza szumy wystarczająco w porównaniu do ekspozycji bez chłodzenia ). To moje zdanie. Potem pozostaje kupno kamery CCD z chłodzeniem dT40stC :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie lubię łatwo się poddawać zmieniłem pudło na mniejsze. Teraz wszystko upchnięte jest jak w toyocie pod maską, ale wystarczająco miejsca aby swobodnie włożyć aparat, radiator chłodzący i wentylator. Zmiana zaowocowała zmniejszeniem masy do 1,75Kg ( ciągle sporo). Być może zmiana radiatora na mniejszy po stronie chłodzącej jeszcze obniżyłaby masę całości- zobaczę. Całość sztywna i zgrabna.

Peltier to TEC12705 ( dla szukających dokładniejszych danych pdf w załączniku ).

Co najważniejsze działa całkiem fajnie. Szumy są ewidentnie mniejsze ( zrobiłem wczoraj na szybko M42 - 180/300/360 sekundowe ekspozycje) . Jak widać jest ładnie. Bez żadnych obróbek.

Wczoraj w nocy przy zewnętrznej temp -3,5st w środku boxa było -11,5st C.

Pozdrawiam :brawo:

DSC_0071.JPG

DSC_0073.JPG

DSC_0074.JPG

DSC_0076.JPG

DSC_0077.JPG

DSC_0080.JPG

TEC1-12705.pdf

M42 test cooling box.jpg

M81 test cooling box.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów,

Próby schłodzenia Canona ciąg dalszy...

Powinno to iść do działu DIY ale chcę ciągnąć wątek z poprzedniego posta.

Tym razem zrobiłem chłodzenie zewnętrzne korpusu canona.

Części składowe: Peltier 12706, radiator, wentylatorek 12V, puszeczka z termostatem( gdzie mogę ustawić temperaturę zadaną jaką ma utrzymywać termostat) holder zrobiony z 2mm płytki aluminiowej i trzy płytki z miedzi. Płytki miedziane pomiędzy peltierem a holderem aluminiowym oraz holderem i aparatem ( dla lepszej przewodności cieplnej ), pomiędzy nimi pastę termoprzewodząca. Na zewnątrz wyprowadzony czujnik temperatury , który umieszczam pod zatyczką polączeń m.in.usb zakrywając czarną taśmą izolacyjną. W ten sposób mam odzczyt temperatury korpusu aparatu.

Waga całości 350 gram.

Aparat jest schłodzony ( jego korpus ) około 10 - 12 st poniżej temp. otoczenia w ciągu 70-80 min.

Czekam na pogodę do przetestowania w polu....

 

DSC_0097.JPG

DSC_0099.JPG

DSC_0100.JPG

DSC_0102.JPG

DSC_0104.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ciekawą propozycją dla budujących pudła mogą być takie gotowe zestawy 

https://pl.aliexpress.com/item/2015-New-Thermoelectric-Peltier-Refrigeration-Cooling-System-Kit-Cooler-free-shipping-Eletronic-Hot/32580137001.html?spm=a2g17.search0303.3.13.cFoCph

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.