Skocz do zawartości

Materiał do ćwiczeń obróbki


etomee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,

 

Jestem początkującym astro-fotografem i właśnie kończę dopracowywać swój docelowy setup. Niestety wkrótce muszę wyjechać do pracy na kilka miesięcy i na pewien czas pożegnać się z hobby. Chciałbym jednak zabrać ze sobą materiał do ćwiczeń w obróbce koloru, którego nigdy nie robiłem. Wiem, że najlepsza metoda to próby i błędy, ale na błędy nie mam specjalnie czasu, a pogoda też nie rozpieszcza przejrzystym niebem.

 

Przygotowałem sobie plan fotografii dwóch ćwiczebnych obiektów jak poniżej. Każdy z nich mogę focić jakieś 3 godziny na noc. Zakładam, że jeszcze dwie nocki złapię :)

 

M33

 

L - 12 x 10 min

R - 5 x 4 min ( bin 2)

G - 5 x 4 min ( bin 2)

B - 5 x 4 min ( bin 2)

 

Jeśli wpadnie bonus w postaci dodatkowych pogodnych nocy to będzie jeszcze Ha o czasach 10 min.

 

IC443 (Meduza)

 

Ha - 12 x 10 min

R - 5 x 4 min (bin 2)

G - 5 x 4 min (bin 2)

B - 5 x 4 min (bin 2)

 

 

Pytania są takie -

Czy to "mniej więcej" wystarczający materiał na początek do nauki?

Czy proporcje czasów są "mniej więcej" prawidłowe?

Czy jakieś fotki kalibracyjne do kolorów trzeba jeszcze dopalać?

 

Oczywiście darki i flaty będą obowiązkowo. Całą obróbkę znajdę sobie w necie tylko na materiale mi zależy bo następna okazja do poprawki tych obiektów dopiero za rok :)

 

Z góry dziękuję za porady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to zależało ode mnie to zbierałbym materiał każdej nocy, ale wiadomo jak to wygląda w naszym klimacie. Jeśli tylko pogoda pozwoli zrobię tego więcej ale nie mam specjalnie złudzeń.

 

Oczywiście darki dla wszystkich czasów naświetlania i i flaty dla wszystkich filtrów. Będzie tego trochę

:D

Jak rozumie przy nadarzającej się okazji palić więcej L i Ha w pierwszej kolejności?

 

Setup to ED 80 + Atik 460 + HEQ5 + filtry, guiding itd.

 

 

Ja oczywiście rozumiem, że im więcej materiału tym lepiej ale chce to jakoś "taktycznie" rozegrać, żebym potem nie został z wystarczająca ilością jednego typu klatek i z zupełnym brakiem innych "bo już pogoda nie dopisała" . W styczniu uciekam do pracy i wracam dopiero w czerwcu, a obróbka to jedyny sposób na kontakt z hobby i oderwanie się od codzienności. Został mi czas tylko do następnej pełni.

 

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam strategie, ze Ha strzelam przy Ksiezycu pod domem gdzie jest pelno latarmi, a kolor lapie jak go nie ma i to z dala od LP.

Nikt Ci nie broni zbierac materiał kilka nocy. To calkiem normalne.

Zobacz sobie ile tu czasu zbierałem :-) http://astropolis.pl/topic/56009-sh2-129-i-ou4/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nieco mało danych, ale takie liczby klatek to na setup F2

Setup ma F6 (ED 80 + FF). Liczba klatek to plan minimum. Chodziło mi raczej o proporcje i li tylko do nauki. Do wystawiania zdjęć na forum to jeszcze mi daleko :D

10 minut to moje aktualne maximum. Nie prężę się na więcej póki nie opanuje perfekcyjnie sztuki ustawiania montażu bez widocznej Polaris :icon_cool:

 

Tayson, cenna uwaga, czyli Ha mogę sobie odłożyć na później (Księżyc), a zbierać LRGB póki ciemno.

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, co do ilości materiału sprawa jest jasna. Będzie okazja to trzeba jak najwięcej. Trafi sie jedna noc to będzie 12 + 5 + 5 + 5, jak będą dwie to 24 + 10 + 10 + 10 itd.

Bardziej chodziło mi o proporcje materiału Ha/L do RGB.

 

Nie na darmo tez wybrałem te dwa obiekty bo jeden z nich to galaktyka gdzie materiałem podstawowym będzie L, a drugi to mgławica gdzie za L będzie "robić" Ha. Czy to dobry wybór?

 

Czy oprócz darków i flatów trzeba robić jeszcze jakieś klatki kalibracyjne potrzebne potem do koloru (gwiazd np)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Robić te biasy czy nie robić. Tutaj w tutorialu:

 

 

... facet tłumaczy (ok. 4 min) że potrzebne są jeśli chcemy przeskalowć nasze darki na inną temperaturę. Jeśli jednak mamy darki zrobione w tej samej temperaturze co lighty to bias już tam jest zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zrobieniu nie ma żadnego problemu. Zrobię wiec i Biasy.

 

To już pewnie zagadnienie odbiegające od tego tematu i dotyczące obróbki. Nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji bo pewnie gdzieś w czeluściach forum taka się odbyła.

Ale jeśli prawdą jest co ten Blackwell prawi ( nie wiem na ile on się zna), to w darku zapisany jest bias. Jeśli mamy więc darki i lighty robione w tej samej temperaturze to czy dodatkowo kalibrując zdjęcie biasem nie odejmujemy szumu biasa 2 razy?

 

I żeby nie odchodzić od tematu to jeszcze dopytam. Tutaj znalazłem cos takiego:

http://astropolis.pl/topic/27162-prawdziwy-kolor-kosmosu-jak-balansowa-swoje-zdjcia/

 

Czy twarto robić dodatkowe fotografie wybranych gwiazd, czy są metody kalibracji w oparciu o zdjęcia wymienionych w pierwszym poście obiektów.

 

 

*Jeszcze raz przepraszam, że tak dopytuję ale nie mam już czasu, żeby nurzać się internecie i zgłębiać temat. Być może za kilka dni zniknę na kilka miesięcy i chciałbym zabrać ze sobą jak najwięcej użytecznego materiału do nauki. Nie tak powinno uprawiać się hobby (na skróty) ale życie pisze swoje scenariusze B)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.