Skocz do zawartości

Orion z nowego zestawu


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli miałbym coś skrytykować, czego poprawienie nie wymaga wiedzy i nakładu nakładu pracy to fakt, że tak znane obiekty jak Pas i Miecz Oriona prezentował bym we właściwej orientacji. "Leżący" Orion jakoś mi nie pasuje. Halo wokół jasnych gwiazd to wewnętrzne odbicia w obiektywie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma opcji i wiesz, że pojechane wszystko na okolo 2x ponad normę.

 

Ciekawe co będzie dalej z rozwojem setupu.

No, przecie że pojechane i w ogóle zmasakrowane wszystko :) No, ciekawe co ze sprzętem, szczególnie montażem...

 

 

Mi się podoba, tylko pytanie od czego jest takie "halo?" od kilku gwiazd?Wygląda to jakby niektóre gwiazdy były przesunięte i taka otoczka wokół nich. Dziwnie to wygląda, chyba, że to tak ma być.

Tak jak pisze Grzędziel, to są odblaski w obiektywie. Raczej większość szkieł takie ma. Mnie się tam podobają :)

 

Ale co innego mi nie pasuje. Otóż, kilka z jasnych gwiazd daje tak samo tamie malutkie odblaski symetrycznie względem środka kadru. I niestety z powodu dryfu na guiderze (w wuny sztywności) te odblaski się powoli przesuwają na kolejnych klatkach. W efekcie po stackowaniu zrobiły się z nich trudne do usunięcia smugi. Wprawne oko zauważy kilka dodatkowych "mgławic" w górę do M42 i na prawo od Alnilama. One i tak są nieco potraktowane stemplem w PSie.

 

Dla mnie za dużo fioletowego ;p

Dla mnie też :) To element nierównej walki z kolorami w lustrzance i LP. Obiecuję poprawę.

 

Kurcze, wszystko ok z tym obiektywem? Bo mi to przypomina moje obrazki z Jupitera 200mm, z tym że to sprzęt raczej do walki wręcz, a nie do fotografii ;)

No nie całkiem wszystko. Wygląda na to, że prawa strona kadru ma zniekształcone gwiazdki, lewa jest ok. Poziom aberracji i odblasków (poza tymi "wędrowcami" mi raczej nie przeszkadza, tylko ten kształt gwiazdek z prawej. Zobacz tu: http://astropolis.pl/topic/56765-astygmatyzm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym coś skrytykować, czego poprawienie nie wymaga wiedzy i nakładu nakładu pracy to fakt, że tak znane obiekty jak Pas i Miecz Oriona prezentował bym we właściwej orientacji. "Leżący" Orion jakoś mi nie pasuje.

 

A mi właśnie pasuje :P To chyba przyzwyczajenie pozostałe z "dawnych czasów" i mapek nieba, gdzie Orion znajdujący się na godzinie 6 rektascensji przedstawiany był na leżąco z prawej strony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A mi właśnie pasuje :P To chyba przyzwyczajenie pozostałe z "dawnych czasów" i mapek nieba, gdzie Orion znajdujący się na godzinie 6 rektascensji przedstawiany był na leżąco z prawej strony ;)

 

Nie tyle z mapek co z tego, jak widzę to na niebie. Pamiętam, jak byłem na południowej półkuli i Orion był do góry nogami a na dodatek zasuwał w drugą stronę -nie mogłem się do tego przyzwyczaić. Coś uwierało. Ale to oczywiście odczucie subiektywne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz jesli w środku kadru nie uzyskujesz ładnych gwiazdek to dobrego chleba z tego pieca nie będzie że tak to ujmę. Te gwiazdki wyglądają na lekko nieostre oraz pociągnięte. Zrób jeszcze jedną może próbę ale sądzę że słabo to wygląda na tę chwilkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że udało się naprawić obiektyw (inny wątek). Co było nie tak ?

No właśnie się nie udało, to nadal tak samo skopane szkło :) Po resize nie rzuca się bardzo w oczy, ale widać to.

 

Mateusz nie traktuj mojej opinii jako wyrocznię - ledwo liznąłem astrofotografię :P

Ta opinia była bardzo trafna :)

 

 

A mi właśnie pasuje :P To chyba przyzwyczajenie pozostałe z "dawnych czasów" i mapek nieba, gdzie Orion znajdujący się na godzinie 6 rektascensji przedstawiany był na leżąco z prawej strony ;)

Co do orientacji, to zostawiłem tak, jak było oryginalnie. Nie myślałem o tym. Tutaj mam dylemat - dla mnie naturalnym byłoby ustawienie pionowe, jak na naszym niebie, ale z drugiej strony nie lubię zdjęć pionowych - źle się je ogląda na naszych, szerokich ekranach.

 

Mateusz, odpuść sobie to szkło. Bo tu i lepsza obróbka niewiele pomoże, to jak na Twoje standardy dobre nie jest!

Spróbuję jeszcze powalczyć. Szkoda mi szkła, bo pewnie nie prędko mnie na coś lepszego będzie stać...

 

Mateusz jesli w środku kadru nie uzyskujesz ładnych gwiazdek to dobrego chleba z tego pieca nie będzie że tak to ujmę. Te gwiazdki wyglądają na lekko nieostre oraz pociągnięte. Zrób jeszcze jedną może próbę ale sądzę że słabo to wygląda na tę chwilkę

No, widać niestety wady. Lewa strona jest ok, a od środka do prawej są coraz bardziej rozciągnięte gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.