Skocz do zawartości

Obróbka szerokich kadrów


karolmasztalerza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że kompletnie sobie nie radzę z tematem obrabiania szerokich kadrów, a zebrałem coś tam latem z 50mm f/1.8 wrzucam dla wszystkich RAW'y, pokażcie co jesteście w stanie wycisnąć z zaświetlonego letniego nieba :) (dorzucę też mieszankę darków z różnymi czasami i ISO)

Link pierwszy: Gromada Podwójna w Perseuszu i mgławice Serce i Dusza (o ile się złapały, na coś tam niby majaczyło na ekranie)
https://www.dropbox.com/sh/8cpep2vh8i9i71q/AACFJct-Vh6POvN8iyFdMta3a?dl=0

Drugi: M31, tutaj mało materiału i pełna dziura ale robiłem to zaraz przed wyjazdem z miejscówki :(
https://www.dropbox.com/sh/4yn2obqyk8s1djb/AAAfv74mZiUKEuvgCcYcAwoJa?dl=0

Trzeci: Veil na szeroko w light pollution letniej nocy podany :)
https://www.dropbox.com/sh/a2634zk134ezy5i/AABkFIKXiFH26KQSISHkR3M3a?dl=0

Darki: jeszcze się uploadują, mieszanka 120 i 180s, niestety 300s z tej nocy nie znalazłem
https://www.dropbox.com/sh/t0soy2adv9tcvrr/AACYb2ude1ENFJsF2tRh_xXIa?dl=0
Nie wiem tylko, skąd taka dziwna koma, która pojawia się tylko po jednej stronie kadru i jest masakryczna, nieosiowość?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że jeśli wszystkie zdjęcia masz na pełnym otworze to nic nie wyjdzie dobrego. Ja kiedyś też zrobiłem na pełnym otwarciu i co wyszło zobacz tutaj - http://astropolis.pl/topic/54262-mglawica-serce-nieprzymkniety-obiektyw-mydlo/

 

Ja bym powiedział, że jak obiektyw dobry, to można i na pełnej dziurze, ale w tym przypadku, faktycznie obiektyw się na pełnej dziurze nie obronił.

 

Przede wszystkim zbieraj dużo materiału. Dużo więcej materiału. Co najmniej 60 klatek, ale jeśli uzbierasz 120 to też się krew nie poleje. Czas ekspozycji w zależności od histogramu, ale IMHO minimum 2 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym powiedział, że jak obiektyw dobry, to można i na pełnej dziurze, ale w tym przypadku, faktycznie obiektyw się na pełnej dziurze nie obronił.

 

Przede wszystkim zbieraj dużo materiału. Dużo więcej materiału. Co najmniej 60 klatek, ale jeśli uzbierasz 120 to też się krew nie poleje. Czas ekspozycji w zależności od histogramu, ale IMHO minimum 2 minuty.

 

 

Wiem, wiem, ale zobaczyłem te klatki no i widać, że nic nie zdziała ten obiektyw. Wiem, że są obiektywy dobrze działające od pełnej dziury np canonowskie Lki czy samyang 135/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem również, z tym ze kolor - coś dziwnego wyszło... :) Musiałem przygasić prawie 50% gwiazdek żeby było cokoliwek widać..

Generalnie materiał jest słabej jakości - szyum, za mało klatek plus totalna dystorcja.

Ale coś tam majaczy.

Przeskalowane do ok. 30% żeby w ogóle dało się to oglądać...

COLOR.png

LIGHT.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałem obrobić M31 (niestety galaktyka wyszła na zielono, ktoś może wie, dlaczego?). Wyszło mi coś takiego:

Jak dla mnie to wina tego że aparat najsilniej łapie właśnie w G :)

Moja obróbka wyszła tak (przepraszam za cienkiej jakości JPEG ale PNG nie wszedł)

50mmwide.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak dla mnie to wina tego że aparat najsilniej łapie właśnie w G :)

Moja obróbka wyszła tak (przepraszam za cienkiej jakości JPEG ale PNG nie wszedł)

.To raczej nie wina tego. Należałoby ustawić inny balans bieli dla galaktyki, a inny dla gwiazd. Niestety nie wiem, z czego to wynika, ale powinien być 1 balans bieli na zdjęcie.Poniżej zamieszczem porównanie ,po lewej stronie balans wg. galaktyki, a po prawej wg. gwiazd.

1.jpg

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałem obrobić M31 (niestety galaktyka wyszła na zielono, ktoś może wie, dlaczego?). Wyszło mi coś takiego:

Może hlvg w ps na początek lub scnr w pixe.

 

Mi też na zielono wychodzi stack (bez darkow). Z darkami nie wiem, bo nie pobraly mi się

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może hlvg w ps na początek lub scnr w pixe.

 

Mi też na zielono wychodzi stack (bez darkow). Z darkami nie wiem, bo nie pobraly mi się

Dziękuję, pixa nie mam, a u mnie problemem nie jest to, że stack wychodzi na zielono, tylko sama galaktyka, gwiazdy mają dalej normalny kolor (nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem, więc nie mam pojęcia, co może być przyczyną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.