Skocz do zawartości

Obróbka zdjęcia konkursowego Astrowizja grudzień 2016


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowałem w skróconej formie proces obróbki zdjęcia konkursowego Astrowizja grudzień 2016. Pomimo zastrzeżeń niektórych kolegów do jego jakości jestem zadowolony z efekty końcowego, biorąc pod uwagę jakość materiału wyjściowego.

 

Etap 1 to "wyciąganie" nieliniowe obrazu Ha. Korzystałem tu z modułu DDP PixInsight 1.8. Parametry widać na ekranie.

 

Edu1.jpg

 

Etap 2 to obcięcie zbędnej, nie zawierającej treści cześci histogramu. Moduł Histogram Pixa.

 

Edu2.jpg

 

Etap 3 to delikatne, dodatkowe wyciągnięcie mgławicy do granicy akceptowalnego szumu. Moduł Histogram Pixa, parametry na obrazku.

 

Edu3.jpg

 

Etap IV to ponowne obcięcie histogramu po lewej stronie.

 

Edu4.jpg

 

W efekcie tych działań otrzymałem bazową postać Ha:

 

Edu5.jpg

 

Po lewej stronie i na górze obrazka wyraźnie widac obszary które musiały ulec obcięciu ze wzgledu na brak lub zniekształcenie w wyniku przesunięcia kolejnych ramek stacku.

 

Etap V. Teraz Ha podlegało odszumianiu, polepszeniu kontrastu i wyrównaniu tła ( był gradient- tło wyraźnie jaśniejsze po prawej stronie). Korzystałem z Astronomy Actions i modułu Topaz Labs De Noise. Wszystkie działania w Photoshopie CS5 Extended.

Efekt poniżej:

 

Edu6.jpg

 

Etap VI. Identyczny ciąg czynności wykonałem dla pliku RGB . Efekt końcowy poniżej:

 

Edu7.jpg

 

Etap VII. Z obrazu Ha usunąłem gwiazdy Startonem.

 

Edu 8.jpg

 

Teraz zaczyna się właściwe składanie obrazu końcowego.

 

Etap VIII. Najpierw uzyskanie właściwego obrazu zakolorowanego Ha .Uklad warstw w PSie widać na obrazku.

 

Edu8.jpg

 

Niestety , to jest nieładne. Najjaśniejsze obszary są w kolorze majtek barchanowych i nie mają szczegółów.

Edu9.jpg

 

Etap IX. Manipulując krzywymi i korzystając z maski doprowadziłem do stanu jak poniżej:

 

Edu10.jpg

 

Etap X. Teraz właściwe składanie mgławicy z kolorem. Układ warstw i atrybuty opisane na obrazku.

 

Edu11.jpg

 

Tutaj jest dużo pracy przy dobraniu właściwej proporcji poziomów warstw i przenikalności.

 

Etap XI. Efekt tych operacji poniżej. Zaznaczyłem tam także obszar, który wymaga dodatkowej korekty kontrastu aby pokazać lepiej fragmenty mgławicy a nie czarną studnię.

 

Edu12.jpg

 

W opisie pominąłem czynności techniczne czyli alignację w Pixie i crop w PSie z wyrzuceniem obszarów nie posiadających wszystkich składowych warstw.

 

 

Obrazek konkursowy już znacie:

 

Edu final.jpg

 

 

Mam nadzieję że się to komuś przyda a może nawet ktoś na tym zarobi.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moglbys opisac jak wykorzystujesz topaza?

dajesz ustawienia po lewej, czy wlasnorecznie ktorymis (wlasnie którymi) po prawej?

topaz.jpg

wodor-al-RAWstrongest.jpg

 

gdy uruchamiam stratona z opcja -0,09 (kiedys tak polecałeś) i reconstruct wynik mam o wile gorszy od Ciebie.

-009wodor-al-RAWstrongest_withoutStars.jpg

 

wlasnie wpadlo mi do glowy, aby mocno odszumic jeszcze raz material ha. moze to cos pomoze stratonowi?

nie mam juz na to czasu, wiec ten test pozostawie sobie na pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna tutorial:)

 

Po tym co pokazałeś tutaj - już widzę jak od d..py strony zabierałem się za materiał hehe

 

Szkoda, że mam tylko dostęp do PSa (choć niedługo będziemy mieć już trochę tego softu do obróbki i nie tylko) ale i tak jeszcze dzisiaj zastosuję Twoje "triki" w obróbce:)

 

Dzieki

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moglbys opisac jak wykorzystujesz topaza?

 

Ja robię tak:

Topaz na oddzielnej warstwie. Następnie maska - na maskę CTR+v odszumianą warstwę. I zależnie od tego co się dzieje i co chcę odszumiać CTR+I na masce + siła krycia + darken albo lighten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topaz tylko parametr overall strenght na 0.06 o ile pamietam. Dodatkowo Deep sky noise removal z akcji Astronomy Actions. Starton musi mieć odszumiony- nawet przesadnie - materiał. To i tak nie ma znaczenia bo to warstwa koloru pod luminancją.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.