Skocz do zawartości

PV Cep i mglawica


Grzela

Rekomendowane odpowiedzi

Okresowa mglawica w kontakcie z gwiazda zmienna PV Cep jest obecnie widoczna.

Wizualnie pewnie juz przez 25cm teleskop. Obserwacje tej gwiazdy zmiennej sa jaknajbardziej wskazane!

Kilka dni temu zrobilem gwiezdzie z mglawica zdjecie.

Owe zdjecie znajdziecie pod adresem:

grzela.mine.nu/pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Próbowałeś też może robić inne gwiazdki INT? Bardzo ciekawe obiekty, tylko że niestety słabe na ogół, niewiele z nich nadaje się do obserwacji wizualnych

 

No uchwycilem niedawno kolejna gwiazdke zmienna z mglawica...nieco slabsza

V1331 Cyg. zapraszam grzela.mine.nu/pl/

Fotka ngc 7023 niebawem jak sie pogoda poprawi i Moon zniknie :)

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu świetne zdjęcie :) . Mgławica co prawda słabsza, ale sama gwiazdka znacznie jaśniejsza od PV Cep. Zapisuję ją, jak i V1057 Cyg do planowanej kolekcji gwiazd T Tauri, o ile jeszcze kiedyś będzie ładna pogoda.

Z DY Per nieco gorzej, wizualnie mi się nie uda, jak widać chwyciłeś ją w okolicy minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za mile slowa koledzy!

Samo zdjecie jeszcze mam nadzieje poprawie bo to zbyt krotka ekspozycja zaledwie 6 minut. Gwiazda ta z mglawica potrzebuje znacznie dluzszego czasu naswietlanie. Ale

chodzilo mi glownie o pomiar jasnosci. Mam na liscie jeszcze - wiadomo, T Tauri, i kilka

innych z tej klasy gwiazd. Zachecam was do obserwacji tych gwiazd! Sam bede staral sie

je sledzic w miare mozliwosci.

 

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna fotka Grzesiu , ja próbowałem ale jeszcze achromatem i wyszła wielka aberracja od gwiazdy centralnej . Po cichu pokazałem Henrykowi ale generalnie zdjęcie nie nadaje się do publikacji . Dlaczego Twoja fota jest B/W ? Tam powinno być tak czerwono jak i niebiesko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Twoja fota jest B/W ? Tam powinno być tak czerwono jak i niebiesko

 

To fakt, ten obiekt zasluguje na kolory !

W dalszym ciagu filtrow u mnie brak!!! :Cry:

 

 

Grzela

 

A co się u Ciebie dzieje z tymi jasnymi gwiazdami ? U mnie nawet jak mam jakieś błędy prowadzenia to jasne gwiazdy zawsze są okragłe a u Ciebie jakieś takie jajkowate.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, widać wyraźnie szczelinę, która została oczyszczona z materii przez wychodzącą PV Cep (ciekawe czy ona wie, że się tak nazywa?).

Wiemy zaś o niej tyle, że całkiem niedawno powstały tam dwie gwiazdy, z których jedna jak widać za szybko zaczęła tańcować i wypadła z obiegu. Szczegóły chyba nie są znane, ale może coś koledzy astronomowie jeszcze wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się u Ciebie dzieje z tymi jasnymi gwiazdami ? U mnie nawet jak mam jakieś błędy prowadzenia to jasne gwiazdy zawsze są okragłe a u Ciebie jakieś takie jajkowate.  

 

To jeden z moich najwiekszych problemow z tym teleskopem :(

Niestety nie mam pojecia podejrzewam astygmatyzm ale tak naprawde

nie wiem. Sam wykonawca nie umie mi pomoc. Niestety czesto tak jest z prototypami... :Cry:

 

 

 

PV Cep (ciekawe czy ona wie, że się tak nazywa

:D:D:lol:

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.