Skocz do zawartości

Jak się nauczyć?


Rekomendowane odpowiedzi

A ja sam się pomalutku uczę.Mam teleskop SkyWatcher 130/900 od kilku dni ,a dopiero dziś pojąłem po co są te tarcze z cyferkami i pokrętłami :D

 

Zastanawia mnie tylko jedno.

 

Jest skala którą ustawia się =że tak powiem= pochył teleskopu na boki.Jak obracam pokrętłem to skala obraca się razem z całym teleskopem. Nie powinna czasem być nieruchomo?

 

 

//Moderator: posty połączone, proszę pisz w jednym wątku a nie jak na czacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Josip Kleczek "Nasze Gwiazdozbiory." Od tego zaczynałem. Od dechy, do dechy, 20 razy plus wyszukiwanie gwiazdozbiorów na niebie.

 

W tamtych czasach o informację było trudno, teraz - pikuś.

Chcesz się nauczyć? Opracuj plan. Na przykład wyobraź sobie, że zabierasz swoich przyjaciół pod rozgwieżdżone niebo. Z instrumentów optycznych macie oczy i lornetki. Chcesz im o tym niebie opowiedzieć. O czym będziesz mówić?

o gwiazdozbiorach,

o gwiazdach,

o planetach,

o Galaktyce,

o galaktykach,

o mgławicach (zwanych gmławicami),

o kometach,

o meteorach i meteorytach,

o pulsarach,

o supernowych,

o czarnych dziurach

o stercie innych spraw, których wymienić nie sposób, bo zależą od tego, na ile solidnie przerobisz wcześniejsze tematy.

 

Jeśli ukierunkujesz się na np. taki cel jak podany wyżej, łatwiej będzie usystematyzować działania poznawcze :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wypowiedź Darka wcale nie była złośliwa czy dogryzająca czy ripostująca - bardzo celnie to ujął.

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć to czytasz o tym, jak w tekście pojawi się jakiś niezrozumiały zwrot czy słowo to czytasz o tym czego nie rozumiesz i tak dalej. Podobnie jak na wikipedii - gdzie są linki to zwrotów/wyrażeń/słów którym poświęcone są oddzielne artykuły.

 

Chcesz zacząć od równań Einsteina - zacznij czytać a zobaczysz jak szybko wylądujesz w innych tematach. Kup sobie książki np. Przemka Rudzia "Niebo" (czy jakoś tak). Jest bardzo dużo pozycji astronomicznych.

 

P.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, dużo też zależy od tego, z jakiego poziomu zaczynasz.
Jeśli jesteś bardzo początkujący, rewelacyjną pozycją są "Wędrówki niebieskie" Włodarczyka (do kupienia na Allegro za dychę).
Jeśli chcesz się wgryźć bardziej we Wszechświat, jest niemłoda, ale rewelacyjna książka "Alchemia nieba" Crosswella.
Jeśli kwanty, teoria względności i cząstki elementarne - polecam Briana Coxa i Leona Ledermana.

Jeśli chcesz możliwie kompletnego ujęcia w jednej pozycji - ze starszych rzeczy "Wielki początek" DeGrasse Tysona, z nowych - "Początek" Jima Baggotta.

 

A jeśli szukasz przewodników obserwacyjnych, poszukaj artykułów Harringtona i Trusocka na astronoce.pl (jeśli znasz angielski, polecam "Touring the Universe through Binoculars" Harringtona - nie tylko dla lornetkowców).

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Przemek, na początek również polecam książkę jak polecił Kolega Pav 1007 "Niebo" Przemysława Rudzia wspaniała pozycja mam to,
druga to obrotowa mapa nieba koszt około 10-15 zł. To są dwie pozycje podstawowe i nic więcej na początek. Obrotowa mapa nieba pozwoli
na orientację co w danej chwili widzimy. Nauka tego może potrwać od 3-6 miesięcy. Żadnego sprzętu na początek tylko obserwacje gołym
nie uzbrojonym okiem i porównywać zdobywaną wiedzę to z tym co widzimy na niebie, a widać wiele nawet gołym okiem. W ten sposób osiągniesz sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

Takie "zmuszanie się" czego się uczyć po kolei to jest moim zdaniem bez sensu ;) To Cię ma interesować, masz to robić dla siebie. Przykładowo: rozmyślasz sobie o kosmosie i nagle taka myśl "Hmm... Jak powstają gwiazdy?", albo "Jaka jest najbliższa nam galaktyka?" i sruu do internetu szukasz i czytasz.

 

Oczywiście, jeśli jednak masz książki, to tu jest trochę inaczej i zwykle fajnie się je czyta od początku do końca i ewentualnie później wracasz do interesujących Cię działów. Przynajmniej ja tak zawsze lubię robić :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

 

Dołóż do książki i mapy darmowy program "Stellarium" w ustawieniach również Polska wersja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hehe :D Coraz bardziej to forum mi się zabawne wygląda :D co jakaś odpowiedź to fajna riposta ,a na serio? Bo dopiero co zacząłem... A właściwie to nie ,bo nie wiem od czego zacząć . Może od równań Einsteina ,a może też od globusa?

 

Witaj!

Jak na początek to radzę z dala od równań Einsteina, a jeżeli nie jesteś biegły w matematyce i fizyce, to na dobre radzę do nich nie podchodzić.

 

Z mojego doświadczenia najlepszym źródłem informacji są studia astronomiczne. Z żadnej książki nie nauczysz się tyle co od profesora/ki. Także jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie są studia astronomiczne (Kraków, Wa-wa, Wrocław, Toruń, Zielona Góra, Poznań) to jak najbardziej zachęcam. Przygoda na całe życie, zapewniam. Jeżeli jednak nie same studia to może chociaż wolny słuchacz?

 

A jeżeli nie masz szczęścia mieszkać w takim miejscu, to polecam bardzo serdecznie "Astronomia Ogólna" E. Rybki oraz z bardziej matematycznego punktu widzenia "Astronomia w geografii" J. Mietelskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

Dobre pytanie. Sam je sobie w grudniu zadawałem. I co? Trochę książka, trochę forum, trochę obserwacje, trochę ciekawostki, trochę cierpliwości i trochę ciekawości. I jak przez przypadek trafiłem na informację na temat Wolf 359, to obejrzałem Star Treka, w wolnych chwilach przeczesuję Lwa i zmieniam teleskop, bo mały jest i tylko Warp 5 wyciąga. Reszta albo przyjdzie albo i nie. :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.