Jump to content

Jak się nauczyć?


Recommended Posts

Hehe :D Coraz bardziej to forum mi się zabawne wygląda :D co jakaś odpowiedź to fajna riposta ,a na serio? Bo dopiero co zacząłem... A właściwie to nie ,bo nie wiem od czego zacząć . Może od równań Einsteina ,a może też od globusa?

Link to post
Share on other sites

A ja sam się pomalutku uczę.Mam teleskop SkyWatcher 130/900 od kilku dni ,a dopiero dziś pojąłem po co są te tarcze z cyferkami i pokrętłami :D

 

Zastanawia mnie tylko jedno.

 

Jest skala którą ustawia się =że tak powiem= pochył teleskopu na boki.Jak obracam pokrętłem to skala obraca się razem z całym teleskopem. Nie powinna czasem być nieruchomo?

 

 

//Moderator: posty połączone, proszę pisz w jednym wątku a nie jak na czacie.

Link to post
Share on other sites

Josip Kleczek "Nasze Gwiazdozbiory." Od tego zaczynałem. Od dechy, do dechy, 20 razy plus wyszukiwanie gwiazdozbiorów na niebie.

 

W tamtych czasach o informację było trudno, teraz - pikuś.

Chcesz się nauczyć? Opracuj plan. Na przykład wyobraź sobie, że zabierasz swoich przyjaciół pod rozgwieżdżone niebo. Z instrumentów optycznych macie oczy i lornetki. Chcesz im o tym niebie opowiedzieć. O czym będziesz mówić?

o gwiazdozbiorach,

o gwiazdach,

o planetach,

o Galaktyce,

o galaktykach,

o mgławicach (zwanych gmławicami),

o kometach,

o meteorach i meteorytach,

o pulsarach,

o supernowych,

o czarnych dziurach

o stercie innych spraw, których wymienić nie sposób, bo zależą od tego, na ile solidnie przerobisz wcześniejsze tematy.

 

Jeśli ukierunkujesz się na np. taki cel jak podany wyżej, łatwiej będzie usystematyzować działania poznawcze :)

 

 

Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie tylko jedno.

 

Ja myślę, że powinieneś zastanawiać się w jednym poście i w innym wątku. Kolega tutaj szuka odpowiedzi na swoje pytanie. Nie Twoje.

Edited by Loki
Link to post
Share on other sites

Ale wypowiedź Darka wcale nie była złośliwa czy dogryzająca czy ripostująca - bardzo celnie to ujął.

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć to czytasz o tym, jak w tekście pojawi się jakiś niezrozumiały zwrot czy słowo to czytasz o tym czego nie rozumiesz i tak dalej. Podobnie jak na wikipedii - gdzie są linki to zwrotów/wyrażeń/słów którym poświęcone są oddzielne artykuły.

 

Chcesz zacząć od równań Einsteina - zacznij czytać a zobaczysz jak szybko wylądujesz w innych tematach. Kup sobie książki np. Przemka Rudzia "Niebo" (czy jakoś tak). Jest bardzo dużo pozycji astronomicznych.

 

P.

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Przemku, dużo też zależy od tego, z jakiego poziomu zaczynasz.
Jeśli jesteś bardzo początkujący, rewelacyjną pozycją są "Wędrówki niebieskie" Włodarczyka (do kupienia na Allegro za dychę).
Jeśli chcesz się wgryźć bardziej we Wszechświat, jest niemłoda, ale rewelacyjna książka "Alchemia nieba" Crosswella.
Jeśli kwanty, teoria względności i cząstki elementarne - polecam Briana Coxa i Leona Ledermana.

Jeśli chcesz możliwie kompletnego ujęcia w jednej pozycji - ze starszych rzeczy "Wielki początek" DeGrasse Tysona, z nowych - "Początek" Jima Baggotta.

 

A jeśli szukasz przewodników obserwacyjnych, poszukaj artykułów Harringtona i Trusocka na astronoce.pl (jeśli znasz angielski, polecam "Touring the Universe through Binoculars" Harringtona - nie tylko dla lornetkowców).

Edited by panasmaras
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Witaj Przemek, na początek również polecam książkę jak polecił Kolega Pav 1007 "Niebo" Przemysława Rudzia wspaniała pozycja mam to,
druga to obrotowa mapa nieba koszt około 10-15 zł. To są dwie pozycje podstawowe i nic więcej na początek. Obrotowa mapa nieba pozwoli
na orientację co w danej chwili widzimy. Nauka tego może potrwać od 3-6 miesięcy. Żadnego sprzętu na początek tylko obserwacje gołym
nie uzbrojonym okiem i porównywać zdobywaną wiedzę to z tym co widzimy na niebie, a widać wiele nawet gołym okiem. W ten sposób osiągniesz sukces.

Link to post
Share on other sites

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

Takie "zmuszanie się" czego się uczyć po kolei to jest moim zdaniem bez sensu ;) To Cię ma interesować, masz to robić dla siebie. Przykładowo: rozmyślasz sobie o kosmosie i nagle taka myśl "Hmm... Jak powstają gwiazdy?", albo "Jaka jest najbliższa nam galaktyka?" i sruu do internetu szukasz i czytasz.

 

Oczywiście, jeśli jednak masz książki, to tu jest trochę inaczej i zwykle fajnie się je czyta od początku do końca i ewentualnie później wracasz do interesujących Cię działów. Przynajmniej ja tak zawsze lubię robić :D

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

 

Dołóż do książki i mapy darmowy program "Stellarium" w ustawieniach również Polska wersja

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Hehe :D Coraz bardziej to forum mi się zabawne wygląda :D co jakaś odpowiedź to fajna riposta ,a na serio? Bo dopiero co zacząłem... A właściwie to nie ,bo nie wiem od czego zacząć . Może od równań Einsteina ,a może też od globusa?

 

Witaj!

Jak na początek to radzę z dala od równań Einsteina, a jeżeli nie jesteś biegły w matematyce i fizyce, to na dobre radzę do nich nie podchodzić.

 

Z mojego doświadczenia najlepszym źródłem informacji są studia astronomiczne. Z żadnej książki nie nauczysz się tyle co od profesora/ki. Także jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie są studia astronomiczne (Kraków, Wa-wa, Wrocław, Toruń, Zielona Góra, Poznań) to jak najbardziej zachęcam. Przygoda na całe życie, zapewniam. Jeżeli jednak nie same studia to może chociaż wolny słuchacz?

 

A jeżeli nie masz szczęścia mieszkać w takim miejscu, to polecam bardzo serdecznie "Astronomia Ogólna" E. Rybki oraz z bardziej matematycznego punktu widzenia "Astronomia w geografii" J. Mietelskiego.

Link to post
Share on other sites
 • 4 months later...

Chciałem się was zapytać od czego trzeba zacząć ,czego trzeba się nauczyć żeby nauczyć się czegoś (wiadomości teoretyczne) o kosmosie? Jak wy zaczynaliście ?

Dobre pytanie. Sam je sobie w grudniu zadawałem. I co? Trochę książka, trochę forum, trochę obserwacje, trochę ciekawostki, trochę cierpliwości i trochę ciekawości. I jak przez przypadek trafiłem na informację na temat Wolf 359, to obejrzałem Star Treka, w wolnych chwilach przeczesuję Lwa i zmieniam teleskop, bo mały jest i tylko Warp 5 wyciąga. Reszta albo przyjdzie albo i nie. :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.