Skocz do zawartości

Ostrość w szukaczu GSO


Marcin03

Rekomendowane odpowiedzi

Da się - trzeba pokręcić częścią do której jest przymocowana soczewka. Dalej jest taki pierścień, który się dokręca żeby element z soczewką nie przesuwał się po gwincie.

Chyba że chcesz ostrzyć w drugą stronę - wtedy najpierw luzujesz pierścień a potem kręcisz elementem z soczewką.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podczepiam się pod temat, ale mam dokładnie ten sam teleskop i nurtuje mnie jedna kwestia. Jako, że posiadam lustrzankę nikona chciałem przy okazji obserwacji zrobić jakąś fotkę łysego itp.

Czy aby podłączyć nikona do ogniska głównego potrzebuje czegoś poza pierścieniem T2? (http://teleskopy.pl/Pier%C5%9Bcie%C5%84-T2-(M42x0,75)-/-Nikon-(do-lustrzanek-Nikon)-teleskopy-712.html).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem na forum wcześniej to samo pytanie i dostałem odpowiedź, że potrzebna soczewka barlowa z gwintem T2 i ten pierścień. Nie polecam kupować na allegro, bo zamawiałem barlowa z T2,a otrzymałem zwykłego :( . A co do pierścienia to do Nikonów to pasuje bardzo dobrze, ja mam tego za 24 zł.

Edytowane przez Marcin03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za ten temat. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że można ustawiać ostrość szukacza. :)

Ja muszę jeszcze pomajstrować z tą ostrością, bo dzisiaj zdążyłem tylko zgrać szukacz z teleskopem.

A kolega ma jaki teleskop?

Edytowane przez Marcin03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm czy jest gdzieś jakaś instrukcja jak to zrobić? Czy lepiej samemu się nie zabierać. Niby nie mam dwóch lewych rąk, ale nigdy takich rzeczy nie robiłem. Od dołu mam tam śruby regulacyjne i niby jest sporo jeszcze zapasu to czy jak dokręcę to nie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma barlowów np 0,25x lub 0,5x

Nazywa się to wtedy reduktor ogniskowej ;)http://www.teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-0,5x-/-1,25--z-gwintem-filtrowym-teleskopy-1399.html

 

Najprościej jest chyba podnieść lustro w teleskopie, a nie używać barlowa. Z nim tylko tracimy na jakości obrazu.

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając sprawę podniesienia lustra to czy potrzeba coś jeszcze poza pierścieniem T2 żeby podłączyć lustrzankę do ogniska?

Albo barlowa z gwintem t2, albo nosek 2"/t2. W SW jest tulejka zakończona gwintem t2, w GSO przy wyciągu tego nie ma dlatego trzeba doposażyć się w nosek, tak by lustrzankę mocować w wyciągu tak jak okular.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo barlowa z gwintem t2, albo nosek 2"/t2. W SW jest tulejka zakończona gwintem t2, w GSO przy wyciągu tego nie ma dlatego trzeba doposażyć się w nosek, tak by lustrzankę mocować w wyciągu tak jak okular.

Czyli jakby się doposażyć w przejściówkę od Sky Watchera to obejdzie się bez barlowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo nie rozchodzi się o przejściówkę tylko o dostęp do ogniska głównego. Żeby wykluczyć barlowa, musisz podnieść lustro główne. U siebie mam podniesione lustro. I by podłączyć canona używam pierścienia canon/m42 i do tego nosek 2"/m42. Dlaczego gwint m42, a nie t2? Bo pierścień m42 jest cieńszy niż ten od t2, co daje mi kilka mm zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.