Skocz do zawartości

EQ3-2 a montaże mobilne


karolmasztalerza

Rekomendowane odpowiedzi

 

I jeszcze wrzuc pojedyncza klatkę, żeby było widać jak duża jest gwiazdka. DSS pokaze ci też przesunięcia w pikselach poszczególnych klatek, jakie tam są mniej więcej wartości?

Mnie się wydaje, że w EQ3/2 też może to zależeć bardzo od stany montażu, wyregulowania, itp.

jak chcesz pojedynczą to sobie wyciągnij z filmiku, gdzieś go tu wyżej linkowałem :) boję się że maximum niestety a) potrwa wieki B) prześwietli całkowicie klatkę szumem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz pojedynczą to sobie wyciągnij z filmiku, gdzieś go tu wyżej linkowałem :) boję się że maximum niestety a) potrwa wieki B) prześwietli całkowicie klatkę szumem :)

 

nie powinno przeswietlić, to jest chyba najprostszy stack, więc jest szybki. o ile nie ma szumu na poziomie tej jasnej gwiazdy oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kolega zaopatrzy się w montaż, to mógłbym prosić o pomiar PE? najlepiej w okresie ok ok 20-30 min. Kolega z EQ3/2 też ;) Umiecie taką metodę:

 

1. Ustawiamy montaż z ok 10 stopni błędu wobec bieguna.

2. Ustawiamy aparat tak, aby fotografować niebo 90stopni od ustawionej osi obrotu.

3. dajemy niskie iso typu 100 i duza przeslone zeby nam się tło nieba nie przepaliło, i robimy prowadzone kilkuminutowe ekspozycje(najlepiej min 5 minut, lepiej 10).

4. Na zdjęciu pokazuje nam się wyrysowany sladami gwiazd błąd okresowy;)

 

Jak sie przepala zdjęcie to robimy krótsze ekspozycje i robimy w DSS stack z opcją maximum.

 

Ludzie pokazywali na SW star adventurer PE w granicy 50" co jest mega dużo, ale to może zależeć od konkretnej sztuki. AstroTrac chwali sie błędem 5". Napęd nożycowy, który zrobiłem ma błąd okresowy ok 20". Wadą montaży typu astrotrac, poza czasem prowadzenie max 2-3h jest chyba też to, że jest to dość konkretny kawałek żagla, i jak wieje choć trochę, to wszystko lata.

 

Też jestem ciekaw tego pomiaru PE dla SkyTrackera, bo jeśli wszystkie egzemplarze mają tak jak tu http://www.cloudynights.com/topic/418376-ioptron-sky-tracker-bad-periodic-error/page-2 czy tu http://www.astrosurf.com/comolli/strum56.htm to w porównaniu z EQ 3-2 czy Star Adventurer, montaż iOptrona wypada bardzo blado i raczej nie bardzo wart jest swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też jestem ciekaw tego pomiaru PE dla SkyTrackera, bo jeśli wszystkie egzemplarze mają tak jak tu http://www.cloudynights.com/topic/418376-ioptron-sky-tracker-bad-periodic-error/page-2 czy tu http://www.astrosurf.com/comolli/strum56.htm to w porównaniu z EQ 3-2 czy Star Adventurer, montaż iOptrona wypada bardzo blado i raczej nie bardzo wart jest swojej ceny.

 

Mnie by sie marzyło coś oparte o slimak tak 150 mm srednicy, wsadzone w lekka obudowę wyrytą w jakimś mocnym tworzywie, z całą elektroniką i zasilaniem w osobnej puszce(żeby niepotrzebna masa nie wisiała na statywie). Ciekawy jestem, czy gdyby dac tam jakis enkoder do tego silnika albo w ogóle serwo z pracą ciągła(bo to chyba ma właśnie możliwość prekręcania się do znanej pozycji jak rozumiem,chyba ze zle rozumiem;) ) to czy by się dało w przybliżony sposób kompensować błąd ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie by sie marzyło coś oparte o slimak tak 150 mm srednicy, wsadzone w lekka obudowę wyrytą w jakimś mocnym tworzywie, z całą elektroniką i zasilaniem w osobnej puszce(żeby niepotrzebna masa nie wisiała na statywie). Ciekawy jestem, czy gdyby dac tam jakis enkoder do tego silnika albo w ogóle serwo z pracą ciągła(bo to chyba ma właśnie możliwość prekręcania się do znanej pozycji jak rozumiem,chyba ze zle rozumiem;) ) to czy by się dało w przybliżony sposób kompensować błąd ślimaka.

 

Elektronikę i zasilanie w oddzielnych obudowach zastosowano właśnie w EQ 3-2 tylko Slimacznica "trochę" mniejsza niż byś chciał ;)

Enkoder jest w Star Adventurer, ale służy on chyba tylko do kontroli pracy silnika, natomiast nie koryguje PE. No ale tu przynajmniej jest port autoguidera.

W tej klasie montaży chyba nie znajdziesz ideału, a cała sztuka polega na znalezieniu złotego środka pomiędzy ceną, mobilnością i jakością prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie by sie marzyło coś oparte o slimak tak 150 mm srednicy, wsadzone w lekka obudowę wyrytą w jakimś mocnym tworzywie, z całą elektroniką i zasilaniem w osobnej puszce(żeby niepotrzebna masa nie wisiała na statywie). Ciekawy jestem, czy gdyby dac tam jakis enkoder do tego silnika albo w ogóle serwo z pracą ciągła(bo to chyba ma właśnie możliwość prekręcania się do znanej pozycji jak rozumiem,chyba ze zle rozumiem;) ) to czy by się dało w przybliżony sposób kompensować błąd ślimaka.

a co mnie by się nie marzyło...... ;) niech sobie ślimak będzie 200mm, całość we włóknie węglowym, enkodery optyczne, port autoguide....ah....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.