Jump to content

Parametry - obiektyw do astrofoto


rekamil97
 Share

Recommended Posts

W obserwacjach wizualnych wiadomo że im większa średnica teleskopu tym więcej zobaczymy (ilość światła). Jak wygląda w obiektywach do astrofotografii? Jakie parametry mają wpływ na ilość światła? Czy też ma tu znaczenie średnica?

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo, że obiekt na niebie o rozmiarze kątowym radian rozciąga się na matrycy (zbierającej fotony jak wiemy) na długość równą ogniskowej. Mniejszy to odpowiednio mniej.

 

To jak focimy mniejszym obiektywem/lustrem (przy takiej samej ogniskowej) to nadal naświetlamy taki sam obszar matrycy (o średnicy jak wspomniana ogniskowa) .

Zatem każdy mikron kwadratowy matrycy musi dostać mniej kwantów bo wpadło mniej kwantów "do podziału"/rozsmarowania na ten cały obszar matrycy.

 

Jednakowa ogniskowa to sensowne założenie do porównań bo decyduje o skali zdjęcia (inaczej to ujmując o jednakowym pozornym powiększeniu jakie zaobserwujemy na standardowym - lub po prostu naszym jedynym - ekranie).

 

Paląc klatki tak samo krótko jaśniej uchwycimy bladą mgiełkę obiektywem z większą średnicą.

 

Pozdrawiam

p.s.

Jak nie stać nas na duży obiektyw a chcemy wydobyć z czerni blade mgławice to musimy zastosować (kupić go) mniejsza ogniskową. Mgławica na fotce będzie zatem mniejsza (a też mniej detali zobaczymy).

 

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Powierzchnia otworu (przekroju soczewki).

 

Każdy fragmencik mgławicy strzela fotonami mniej więcej równomiernie (rozsiewa) w kierunku planety Ziemia.

 

Na jeden cm kwadratowy pada na przykład sto na sekundę

 

Zatem na większy obiektyw pada więcej tych "ziaren" opowiadających o jednym fragmenciku mgławicy - bo on ma więcej cm kwadratowych.

 

Tak samo jest z każdą gwiazdą.

 

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Ale gdy mamy dwa obiektywy o tej samej ogniskowej - co decyduje że do jednego wpada więcej światła a do drugiego mniej?

W przypadku fotografowania przez obiektyw podstawowym parametrem jaki musisz brać pod uwagę jest światłosiła obiektywu, czyli stosunek czynnej źrenicy wejściowej do ogniskowej. Oczywiście jest ona zależna od średnicy soczewki czołowej, ale nie tylko, bo tu w grę wchodzi cała konstrukcja obiektywu. A tak naprawdę to powinieneś uwzględniać wartość przysłony z jaką będziesz fotografował, bo większość obiektywów będzie wymagała przymknięcia przysłony w celu zminimalizowania wad optycznych. Może się zatem zdarzyć, że jasny obiektyw f/2,8 który będziesz musiał przymknąć do wartości f/5,6 zbierze w określonej jednostce czasu mniej światła niż ciemniejszy obiektyw f/4 który pozwoli na fotografowanie z użyciem pełnego otworu.

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam. Nazwa światłosiła nie wzięła się z przypadku:) W fotografii średnica obiektywu jest traktowana raczej jako parametr wtórny, nieco nadmiarowy, bo ważniejsza jest ogniskowa i przesłona. Dlatego dla astrofoto najbardziej pożądane byłyby obiektywy o jak najmniejszej liczbie przesłony (f/2, f/1.4) o jakości pozwalającej otrzymać ostre i płaskie (bez winiety ani komy) obrazy już na pełnym otworze. Oczywiście to też przepis na bardzo drogi obiektyw :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Światłosiła jest jednym z parametrów obiektywu, ale moim zdaniem nie najważniejszym. Zwróćcie uwagę, że obserwatoria astronomiczne inwestując ogromne pieniądze stawiają jednak na średnicę luster. Może nie wszyscy wiedzą, że efektywna światłosiła teleskopu Hubble'a wynosi.... F 24. (ogniskowa 58 metrów).

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest wielkość plamki i czułość sensora. Dla uzyskania optymalnego efektu te wszystkie czynniki powinny być właściwie dobrane. Na nic nie zda się kamera z malutkim pikselem (nawet bardzo czułym) jeśli plamka (zogniskowany obraz gwiazdy) rozleje się nie na kilku a np na 100 pikselach.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.