Jump to content

Redukcja Aberracji Chromatycznej domową metodą.


Martel
 Share

Recommended Posts

Niezłe efekty daje poprostu przysłanianie apertury przy obserwacji jasnych obiektów, jednak wtedy są problemy z jakością obrazów przy większym powerze, choć wyraźnie maleje uciążliwość aberracji chromatycznej.

 

I tu pytanie. Logika podpowiada, że przysłaniając aperture poprostu zmiejszamy ją jednocześnie pogarszając zarówno światłosiłe jak i niestety rozdzielczość obiektywu. Stąd problemy z powerowaniem i jakością obrazów.

 

Czy dobrze rozumuje ??? ??? ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jest w optyce pojęcie nadrozdzielczości obrazu i to co stosujesz właśnie tu ma miejsce bo szybciej ze spadkiem średnicy maleje aberracja chromatyczna niż liniowa zdolność rozdzielcza refraktora : :) : :) : :)

Reasumując czesto warto przysłonić za jasny obiektyw achromatyczny nawet o kilka mm aby zobaczyć więcej szczegółów na danym obiekcie 8)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie bardzo mnie to nurtowało. W praktyce obserwacyjnej wyniki są nader objecujące. Jednak co innego mówiła teoria. Ale nadrozdzielczości obrazu to Janusz nie wziąłem pod uwage. Wielkie dzięki.

 

No to mamy Domowy sposób poprawy a może korekcji Aberracji Chromatycznej przy obserwacji za jasnych objektów. ;D ;D ;D

 

Teraz to tylko trzeba praktyki nabrać ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Zwykle nadgorliwi projektanci żyłują maksymalnie gabaryty (średnice) obiektywów nie zważając na psującą sie już z każdym milimetrem korekcję i ich przysłonięcie nawet tylko o kilka procent średnicy może przynieść nadspodziewanie dobre rezultaty obserwacyjne bo wracamy do założeń zdrowo rozsadkowego projektu 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.