Skocz do zawartości

M3 i M63 z ASI1600mm-Cool obok centrum Bydgoszczy, moje pierwsze LRGB


AstroAllano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przy okazji prowadzenia testów guide'u z barlow'em udało mi się w ciągu dwóch dni zrobić dwie krótkie sesje. Dla zainteresowanych guide - do mojego szukaczoguidera 50/162 z ASI120mm dodałem barlowa 2x uzyskując 324mm i rozdzielczość zmalała z 4,77arcs/pix na 2,39arcs/pix (setup ASI1600mm i Esprita 100ED ma 1,42arcs/pix). Zdawało się, że będzie to duży krok w przód, ale... Próbowałem przez 12 godzin uzyskać efekty lepsze aniżeli z z ogniskowej 162mm i rzeczywiście wykresy były o wiele lepsze, błędy nie przekraczały 1arcs w RA (z 162mm mam błędy na poziomie 1-2arcs w RA, DEC mam praktycznie płaską (nie przekracza 0,3arcs)). Czułość ustawiam tak, aby robił korektę przy błędzie powyżej 0,4 arcs. Mimo lepszych wykresów zdjęcia wychodziły o wiele gorzej. Wydaje mi się, że to wynika ze światłosiły - fotografowałem w miejscu gdzie nie było wybitnie mocnych gwiazd i w tym momencie metoda ta zawiodła. Dlatego wróciłem do krótkiej tuby, a w przyszłości będę szukał 400mm tuby z F3-F5.

Już kiedyś podchodziłem do M63 z SBIG'a 2000XCM i szczerze mówiąc różnica w szumach jest wręcz szokująca (musiałem bardzo mocno odszumiać, stąd ten budyń w tle). Wiem, że leży tam również obróbka, bo byłem wtedy początkującym użytkownikiem PixInsight. Niedługo obrobię ją ponownie i wrzucę do wątku. Również jestem świadom że M63 z SBIG'a ma więcej materiału ale to tylko dlatego, że była dłużej naświetlana i w o wiele lepszych warunkach.

 

Podsyłam zdjęcia w formie cropa i z resize ze względu na ograniczenia forum, pełna rozdzielczość 16M dostępna

tutaj: https://www.dropbox.com/sh/u00a5w4kuoms5ag/AAABbsuB9qfcphqkFNq9gNDXa?dl=0

i tutaj: https://www.dropbox.com/sh/u7t1depisjowc90/AAA_D2f0byh2866ES-q6GaNLa?dl=0

 

M63:
Parametry zdjęcia z SBIG'a: SW150/750, SBIG 2000XCM, HEQ5, 25x10min (4h 10min)
Parametry zdjęcia z ASI: Esprit 100ED, ASI1600mm, HEQ5, L 22x5min (1h 50min) RGB 3x4x5min (1h)

Zdjęcia z ASI wykonane 7km od centrum Bydgoszczy, z filtrami Baader Planetarium.
Zdjęcie z SBIG'a wykonane na zlocie w Krzyżach (totalna ciemnica, idealne warunki)

ASI:

post-30933-0-59262700-1483188747_thumb.jpg

SBIG:

post-30933-0-79706800-1483188734_thumb.jpg

 

M3: Esprit 100ED, ASI1600mm, HEQ5, L 30x2min (1h) RGB 3x10x2min (1h)

post-30933-0-24992200-1483189008_thumb.jpg

Obie sesje były robione "tuż przed wschodem Słońca" bo dwie nocki zleciały mi na testowaniu guide i zbieraniu materiału HaLRGB do mgławicy Łeb Konia. Łeb Konia był również obiektem testu guide, więc takich nadających się klatek mam zaledwie 3h, może kiedyś dopalę i dodam. Jeszcze chciałem podziękować Jolo za podesłanie programu do Plate Solve w APT, działa wyśmienicie i teraz obserwatorium w mieście zaczyna mieć sens 5640dc6dbc8ce_01Smile.png

PS. Nie mam doświadczenia w fotografowaniu i obrabianiu gromad kulistych, jest to moje pierwsze takowe zdjęcie. Poza tym jest to moje pierwsze zdjęcie z użyciem filtrów i stackowaniem LRGB.

Pozdrowienia

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.