Skocz do zawartości

Asi 178 mmc gain i offset


Maro21

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z doborem ustawienia gain i offset dla 178 mmc . Próbowałem 0 gain 25 offset , 100 i więcej , przy offset 25 . Trochę wybieram na ślepo . Ktoś ma może pomysł jakie byłby ustawienia dla unity gain . Na stronie zwo nie znalazłem.

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie rozumiem co ma wspólnego ten wątek z pytaniem.

 

Podepnę się, gdyż sam nie wiem do końca na jakich ustawieniach powinienem pracować. Znalazłem tylko tyle, że unity gain wynosi 179/510: http://www.cloudynights.com/topic/523614-zwo-asi-178mmmc-do-they-have-pattern-and-banding-noise/

 

Co do offsetu - czy to jest to samo, co gamma? Korzystam z SharpCapa, a tam nigdzie nie ma czegoś takiego jak "offset". Istnieje możliwość ustawienia od 1 do 100 - ja używałem 50, gdyż była to wartość domyślna po pierwszym włączeniu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Człowiek się uczy i dowiaduje się, że 'offset' to jest to samo, co 'brightness'. Poradnik świetnie wykonany, ale faktycznie trochę dużo roboty. Naprawdę nie są to stałe wartości, które można odnaleźć w internecie? Każdy sensor różni się o jakieś tam parę procent i dlatego nikt nie publikuje wyników?

 

No i co z gammą, który jest trzecim parametrem? Pozostawić go na 50, czyli wartość domyślną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Człowiek się uczy i dowiaduje się, że 'offset' to jest to samo, co 'brightness'. Poradnik świetnie wykonany, ale naprawdę w Internecie nikt nie publikuje tych wartości? Od razu kilkaset osób miałoby problem z głowy. Każdy sensor różni się o ileś tam procent, przez co nie ma sensu tego publikować?

 

No i co z gammą, który jest trzecim parametrem? Pozostawić go na 50, czyli wartość domyślną?

 

PS: Napisałem post jeszcze raz, bo wkradł się jakiś błąd.

GammaOffset.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się, gdyż sam nie wiem do końca na jakich ustawieniach powinienem pracować. Znalazłem tylko tyle, że unity gain wynosi 179/510: http://www.cloudynights.com/topic/523614-zwo-asi-178mmmc-do-they-have-pattern-and-banding-noise/

 

Co do offsetu - czy to jest to samo, co gamma? Korzystam z SharpCapa, a tam nigdzie nie ma czegoś takiego jak "offset". Istnieje możliwość ustawienia od 1 do 100 - ja używałem 50, gdyż była to wartość domyślna po pierwszym włączeniu programu.

 

 

Unity gain dla ZWO ASI 178 to "0".

Ustawienie offset w SharpCap to "brightness".

Gamma powinna być na 50.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z doborem ustawienia gain i offset dla 178 mmc . Próbowałem 0 gain 25 offset , 100 i więcej , przy offset 25 . Trochę wybieram na ślepo . Ktoś ma może pomysł jakie byłby ustawienia dla unity gain . Na stronie zwo nie znalazłem.

 

Ja mam QHY178C (odpowiednik ZWO ASI 178MCC) i dla gain 5 ustawiam offset 20. Dla gain 20 ustawiam ok 50-60. Sugeruje się histogramem dla klatek bias - sygnał nie powinien być obcięty z lewej strony.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnisz mi na jakiej podstawie unity gain jest równe zero? Przecież na tym występuje totalna ciemność, ani jednej gwiazdy nie naświetlę wystarczająco w krótkim czasie. Nie tylko ja się głowiłem dlaczego w drugim wykresie ciągle są pomiary mniejsze od 1: https://astronomy-imaging-camera.com/wp-content/uploads/178-Gain-RN-DR-FW-vs-gain1.jpg

Na razie znalazłem tylko takie coś... ale chyba bez odpowiedzi: http://www.astronomy.com.cn/bbs/thread-376771-1-1.html

Skoro ASI178 jest 14-bit, a reszta 12-bit, to powinienem pomnożyć wartości z wykresu razy 4... I unity gain wystąpi tam, gdzie gain jest równy 0.25? :uhm:

 

A może po prostu źle myślę, że mam kierować się unity gain w fotometrii... Jeśli tylko zachowuje się liniowość, no to nie ma szans, aby w programie rzeczywiste spadki 0.1 mag były rejestrowane np. jako 0.2 mag. Ale dzięki za zwrócenie uwagi na offset, sprawdzę jaki będzie miał wpływ na pomiary. Na razie staram się rozgryźć co potrafi kamerka, więc przepraszam za ewentualne podstawowe pytania :)

 

Brak ucięcia histogramu przy gain=0/510 i gamma=50/100 występuje u mnie przy offsecie=50/600. Dopisuję do tego maksymalne wartości po ukośniku, gdyż zdaje mi się, że w innym sofcie/sterownikach zakres ten jest inny. Niektórzy ludzie dziwili się dlaczego GPCAMV2'em miałem gain równy 5 tysięcy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnisz mi na jakiej podstawie unity gain jest równe zero? Przecież na tym występuje totalna ciemność, ani jednej gwiazdy nie naświetlę wystarczająco w krótkim czasie.

 

Unity gain jest wtedy kiedy jeden elektron odpowiada jednemu ADU. Kamerka przez mały piksel ma studnię na 15000 elektronów i jest 14 bitowa (16384 mozliwych wartości). Podzielisz jedno przez drugie i wyjdzie Ci ok. 0.9 przy gain 0. Jak widać w tej kamercę nawet nigdy nie osiągnie się 1e-/ADU, ponieważ zwiększając gain wartość e-/ADU się zmniejsza. Dzięki temu zmniejszamy szum odczytu i bład kwantyzacji (quantization error) kosztem rozpiętości tonalnej (dynamic range).

 

Wszystko jest też na wykresie (drugi od góry):

 

178-Gain-RN-DR-FW-vs-gain1-742x1024.jpg

 

Nie wiem jak się to ma do fotometrii, ale zmniejszona rozpiętość tonalna przez zastosowanie gaina np. 10 podobno się odzyskuje stakując wiele klatek.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sips parametry unity gain to 0 gain 25 offset , ale program jest do innych kamer. Zatem jak ustawić offset ?

 

- ustaw sobie gain jaki chcesz mieć i offset 0

- zakryj dekiel i zrób biasa

- sprawdź histogram czy sygnał jest obcięty od lewej i jaka jest wartość "min" w statystykach obrazka

 

Później zwiększ offset i zrób to samo i porównaj histogram i wartość "min". Dobra wartość "min" do DSów to będzie np. ok. 250-500. Wtedy napewno sygnał nie będzie obcięty od lewej na histogramie.

 

Co do SIPSa to nie wiem jak się tam ustawia offset. Używam SharpCapa.

Edytowane przez astrobuff
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już o gain i offset temat jest to może ja zahaczę o temat tylko z inną kamerką: Meade DSI PRO II mono. Jak w tym czymś ustawić offset/gain tak żeby zdjęcia nie były w 100% prześwietlone/nie miały chorych artefaktów itp? (pracuję z natywnym softem envisage bo niestety wygląda na to że kamera nie działa z żadnym innym oprogramowaniem, a szkoda bo envisage to syf jakiego mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

pozwolę sobie odkopać , gdyż otrzymałem odpowiedz na pytanie o unity gain zadane na forum zwo:

there is no unity gain with 178 as 178 has 14bit ADC

the EGAIN is always smaller than 1e/adu

so you can use highest dynamic range

 

co o tym sądzicie ?

No w sumie racja :) Odpowiedź zasadniczo padła w wątku tutaj:

 

 

Kamerka przez mały piksel ma studnię na 15000 elektronów i jest 14 bitowa (16384 mozliwych wartości).

Oznacza to, że ilość możliwych do zapisania wartości jest większa, niż potrzeba (niż studnia). Czyli nigdy nie tracimy "rozdzielczości" tonalnej. Dlatego też najlepiej jest ustawić gain = 0, bo wtedy na pewno nie obetniemy sobie dynamiki. Zasadniczo można by dać ten gain ciut większy, tak żeby rozciągnąć 15000 na zakres 16384. Być może taki jest właśnie ten preset "highest dynamic range", trzeba sprawdzić. Te presety są dostępny w panelu ustawień kamerki. Jakoś powinno się go dać wywołać z poziomu softu, którym sterujesz.

 

Czyli można powiedzieć, że w tej kamerce jest, jak w prawdziwych DSowych 16 bit :) Czyli mamy nadmiar bitów i gain nie ma znaczenia. Znaczy się ma, bo wpływa na szum odczytu... ale jak chcemy mieć pełną dynamikę to nie ma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie racja :) Odpowiedź zasadniczo padła w wątku tutaj:

Oznacza to, że ilość możliwych do zapisania wartości jest większa, niż potrzeba (niż studnia). Czyli nigdy nie tracimy "rozdzielczości" tonalnej. Dlatego też najlepiej jest ustawić gain = 0, bo wtedy na pewno nie obetniemy sobie dynamiki. Zasadniczo można by dać ten gain ciut większy, tak żeby rozciągnąć 15000 na zakres 16384. Być może taki jest właśnie ten preset "highest dynamic range", trzeba sprawdzić. Te presety są dostępny w panelu ustawień kamerki. Jakoś powinno się go dać wywołać z poziomu softu, którym sterujesz.

 

Czyli można powiedzieć, że w tej kamerce jest, jak w prawdziwych DSowych 16 bit :) Czyli mamy nadmiar bitów i gain nie ma znaczenia. Znaczy się ma, bo wpływa na szum odczytu... ale jak chcemy mieć pełną dynamikę to nie ma.

niestety firma nie zapewniła softu do zbierania materiału , najwygodniej pracuje mi się pod SIPS , a nie mam pewności ,że presety dotyczą zwo . Highest dynamic= unity gain czyli 0 gain offset 25 . W tej chwili stosuję 100 gain offset 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety firma nie zapewniła softu do zbierania materiału , najwygodniej pracuje mi się pod SIPS , a nie mam pewności ,że presety dotyczą zwo . Highest dynamic= unity gain czyli 0 gain offset 25 . W tej chwili stosuję 100 gain offset 30

Chodzi mi o takie okienko:

post-220749-0-31400200-1448255917.jpg

W drugiej zakładce są presety: unity gain, Highest dynamic range i coś trzeciego. To jest okienko od drivera ZWO. W programie powinien być jakiś przycisk do wywołania tych ustawień kamery, ale nie w każdym programie to jest chyba możliwe...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.