Skocz do zawartości

Zabawę w astro-foto czas zacząć


etomee

Rekomendowane odpowiedzi

Za bardzo odszumione - mgławica, gwiazdki jakby robione z plasteliny. Gdyby nie to, świetne zdjęcie.

Napisz jeszcze, jakim sprzętem robione - kamera/tuba ?

Sprzęt jak w stopce ED 80, Atik 460Ex.

Z tym odszumianiem nie mogę sobie jakoś poradzić. Nigdy nie wiem czy jeszcze za mało, czy juz przesadziłem. Podejdę do tego w takim razie raz jeszcze.

 

A może ktoś podpowie, którą z metod odszumiania w PI zastosować do tego typu obiektów.

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie odszumiania.

 

czesto zdarza mi sie za duzo odszumic, wiec doszedlem do wniosku ze pokaze nieodszumione zdjecie.

jezeli spece stwierdza ze trzeba odszumic, to tak zrobie.

mam pewnosci, ze w tym momencie nikt mi nie zarzuci nadmiernego odszumienia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gartuluję dobrego zdjęcia.

Co do odszumiania - nie wiem, jak to robisz i czym, ale generalna zasada to taka, że oszczędzamy jaśniejsze partie obrazu, a agresywniej traktujemy ciemniejsze. A więc kluczowe będzie zastosowanie odpowiedniej maski, przez która odszumiasz.

Widać w drugiej wersji, ile detalu siedzi w jasnych partiach.

 

O , np coś takiego:

post-9311-0-13618400-1483454278-k.jpg

Edytowane przez Duser
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak Duser napisał. Sama mgławica, jak widać właściwie (jej centrum) to odszumiania nie potrzebuje. Tylko otoczenie. Kwestia doświadczenia teraz, by dobrać odpowiednią maskę i stopień odszumiania, by nie zrobić masakry i nie przedobrzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odszumiania - nie wiem, jak to robisz i czym, ale generalna zasada to taka, że oszczędzamy jaśniejsze partie obrazu, a agresywniej traktujemy ciemniejsze. A więc kluczowe będzie zastosowanie odpowiedniej maski, przez która odszumiasz.

Widać w drugiej wersji, ile detalu siedzi w jasnych partiach.

Nic dodać, nic ująć. Odszumiać z odpowiednią maską i mniej agresywnie. Świetny detal w tych jasnych partiach mgławicy, bardzo fajne zdjęcie!! Jak masz filtry RGB to ja bym palił i składał HaRGB, bo wg mnie może wyjść naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P Dzięki Duser za tę fotkę "referencyjną". Szukałem po googlach zdjęć tej mgławicy, żeby zobaczyć na ile ludziska bawią się z odszumianiem. Nic specjalnego nie znalazłem bo "rozrzut" jest zbyt duży. Od totalnej amatorki do pełnej profesji...

I w ogóle dziękuję wszystkim za porady.

RGB spróbuję jak pogoda pozwoli. Na razie mam za sobą pierwsze próby i widzę, że tam to dopiero jest jazda z odszumianiem... :P

A palić RGB też po 10 min czy spokojnie można krócej albo z binningiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RGB zazwyczaj można krócej. Ja stwierdziłem jakiś czas temu, że pod moim zaświetlonym niebem 360 s klatki (w odpowiednio większej ilości) dają lepszy efekt niż 600 s. Przynajmniej takie mam wrażenie. Mówię tylko o RGB. I robię wszystkie klatki w bin1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A normalnie nie powinien?

przeciez heq5+ed80+guiding to bardzo udane małżeństwo.

 

dla mojedog edka80+qhy8l kolor do HaRGB pale po 5min, Ha po 20min, a pozostałe zdjecia w kolorze po 10min.

z tego co zaobserowowalem to takie optimum dla tej tuby.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw waży 7,7 kg więc mieści się w "kategorii", jeśli wierzyć temu co podają sklepowych specyfikacjach HEQ5 - "Nośność montażu do astrofotografii - 8 kg".

Oczywiście na lekkie powiewy wiatru jest wrażliwy więc w przyszłości pewnie i tak będzie 6 albo coś tam solidniejszego. Póki za miejscówkę służy osłonięty balkon - wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie mam do Kolegów odnośnie fotki M33 poniżej.

 

W kilku miejscach (zwłaszcza po prawej stronie) wyszły paskudne kółka tak jakby kalibracja flatem (Luminacja) nie poszła jak trzeba. Podobne "stemple" wylazły na RGB.

 

W fotkach Ha wszystko elegancko się wyrównało i nie ma śladu po tych paprochach (!)

 

Flaty robię dla wszystkich filtrów tak samo - jednolite niebo albo jasny materiał naciągnięty na tubę i ekspozycja tak by krzywa była gdzieś w połowie wykresu ( pomiędzy 15000 a 45000 przynajmniej).

 

Pytania mam takie:

Co skopałem przy robieniu flatów?

Czy da się te stemple jakoś "lokalnie" wyrównać bo "background modelization" w PI, i auto, i ręcznie nie pomogły.

 

Ponizej:

 

Spaskudzona M33

post-9311-0-90677500-1483695013_thumb.jpg

 

Master Flat Luminancji

post-9311-0-58989200-1483694984.jpg

 

Master Flat Ha

post-9311-0-67686800-1483694971.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiales sie nad czyszczeniem optyki?

Zastanawiałem, a nawet czyściłem przed startem sezonu. Zresztą teraz po tych "dziurawych" fotkach wyczyściłem optykę i filtry raz jeszcze. Niestety flat wygląda tak samo jak poprzednio. Podejrzewam, że są jakieś paprochy bezpośrednio na matrycy ale nie bardzo wiem jak ją wyczyścić bo jest "pod szkiełkiem". Trza poszperać w necie :)

Sprawdzałem flaty z poprzedniej zimy i było prawie idealnie. Teraz jest tego dużo :icon_mad:

 

 

Edit:

 

Już wszytko jasne. Wszystkiemu winna była szybka zabezpieczająca matrycę. Wydawała sie krystalicznie czysta, a jednak musiały tam siedzieć jakieś mikro-zabrudzenia bo po porządnym wyczyszczeniu plamy zniknęły. Nauczka na przyszłość - flaty przed sesją, a nie po...

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.