Skocz do zawartości
etomee

Zabawę w astro-foto czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

I w wersji "lekko" odszumionej.

Czy ktoś może mi powiedzieć czemu ta jasna gwiazdka ma dookoła takie prążkowane halo?

post-9311-0-56842700-1483644646_thumb.jpg

Edytowane przez etomee
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

Pytanie mam do Kolegów odnośnie fotki M33 poniżej.

W kilku miejscach (zwłaszcza po prawej stronie) wyszły paskudne kółka tak jakby kalibracja flatem (Luminacja) nie poszła jak trzeba. Podobne "stemple" wylazły na RGB.

W fotkach Ha wszystko elegancko się wyrównało i nie ma śladu po tych paprochach (!)

Flaty robię dla wszystkich filtrów tak samo - jednolite niebo albo jasny materiał naciągnięty na tubę i ekspozycja tak by krzywa była gdzieś w połowie wykresu ( pomiędzy 15000 a 45000 przynajmniej).

Pytania mam takie:

Co skopałem przy robieniu flatów?

Czy da się te stemple jakoś "lokalnie" wyrównać bo "background modelization" w PI, i auto, i ręcznie nie pomogły.

Ponizej:

Spaskudzona M33

post-9311-0-90677500-1483695013_thumb.jpg

Master Flat Luminancji

post-9311-0-58989200-1483694984.jpg

Master Flat Ha

post-9311-0-67686800-1483694971.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej super fotki ja też jestem z Szczecina chciałem się zapytać czy jesteś zainteresowany spotkaniem/ nauką obróbki ? sam zaczynam a jak jest wymiana myśli to czasem można osiągnąć super efekty lub dowiedzieć się czegoś więcej :) jak coś to PW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zastanawiales sie nad czyszczeniem optyki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zastanawiales sie nad czyszczeniem optyki?

Zastanawiałem, a nawet czyściłem przed startem sezonu. Zresztą teraz po tych "dziurawych" fotkach wyczyściłem optykę i filtry raz jeszcze. Niestety flat wygląda tak samo jak poprzednio. Podejrzewam, że są jakieś paprochy bezpośrednio na matrycy ale nie bardzo wiem jak ją wyczyścić bo jest "pod szkiełkiem". Trza poszperać w necie :)

Sprawdzałem flaty z poprzedniej zimy i było prawie idealnie. Teraz jest tego dużo :icon_mad:

Edit:

Już wszytko jasne. Wszystkiemu winna była szybka zabezpieczająca matrycę. Wydawała sie krystalicznie czysta, a jednak musiały tam siedzieć jakieś mikro-zabrudzenia bo po porządnym wyczyszczeniu plamy zniknęły. Nauczka na przyszłość - flaty przed sesją, a nie po...

Edytowane przez etomee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Flaty po, bo jak coś ci wpadnie w czasie sesji to flat to poprawi.

Kształt cieni paprochachow sugerowal, że na pewno nie są na matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Flaty po....

Te do kalibracji zdjęć tak ale "przed" w celu sprawdzenia czystości kamerki, bo chyba to najbardziej newralgiczne miejsce. Wyczyszczenie całej optyki i filtrów kształtu flata specjalnie nie zmieniły. Wszystkie stemple to jakieś zdechłe bakterie albo inne barachło bo na sucho zejść nie chciały. Zresztą ciekawe skąd tam się wzięły skoro setup jest skręcony na "amen" i w całości czeka na sesje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, ludzie już focą i obrabiają wiosenno-letnie niebo, a ja dopiero skończyłem obróbkę materiału z zimy :D

Jestem astronomicznie opóźniony ale praca nie pozwala mi "nadanżać" za porami roku... 

Małpi Łeb

Małpi Łeb.jpg

Edytowane przez etomee
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... i "pierwsze śliwki" w obróbce RGB - Krab

Krabik.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej,

Witam po krótkiej" przerwie :)

Dzisiaj pierwsza próba ze złożeniem materiału Ha i OIII. Ekspozycji niewiele , a i naświetlane przy Księżycu.

Ha 16x600s

OIII 9x600s

Obróbka tego typu  po raz pierwszy (takie głupie tłumaczenie ;)).

NGC6960.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malutko tej mgławicy widać, oj malutko.....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy większa ilość klatek pomoże czy trzeba raczej dłuższe palić?

Albo mniej wycinać przy obróbce...

Edytowane przez etomee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, etomee napisał:

Czy większa ilość klatek pomoże czy trzeba raczej dłuższe palić?

Albo mniej wycinać przy obróbce...

i to i to.

Poza tym mniej odszumiać, bo jest kisiel w tle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sporo tej mgławicy w tle siedzi, choć pewnie niedaleko od szumu. Po pierwsze mnie tnij tło, po drugie mniej odszumiaj, po trzecie zbierz więcej materiału i po czwarte usuń dominantę niebieskiego z tła

image.png

image.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakim sprzętem to robiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pav, dzięki za konstruktywny komentarz. Postaram sie poprawić edycję chociaż rzeczywiście poświęciłem trochę mgławicy na rzecz pozbycia się tła. Mam nadzieję, że więcej klatek palonych bez Księżyca choć trochę pomoże.

Wessel, sprzęt jak w stopce - ED80/FF/Atik 460/Ha 5nm/OIII 3 nm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, etomee napisał:

na rzecz pozbycia się tła

że co? :-) jak to pozbycia się tła - usuwasz obiekt, żeby wyczernić tło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie tyle sam obiekt co jego część. Skupiłem się na samej "Miotle" bo reszta mgławicy ledwie mi się zarejestrowała. Spróbuje pobawić się tym jeszcze z inaczej dobranymi maskami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fotka na moje oko  z niewykorzystanym potencjałem, tylko trzeba nad nią troche popracować.

Pewno brakuje ci na razie  doświadczenia w obróbce tego typu zdjęć, stąd idziesz "na skróty" , wycinając tło.

Spróbuj delikatnie, powoli, małymi posunięciami jeszcze raz rozciągnąć stacka . Nie przejmuj sie aż tak bardzo szumem, za mało materiału, żeby zniknął.

Nie stosuj masek na etapie manipulowania kontrastem i poziomami, bo wychodzi to sztucznie. Zostaw tło razem z siedzącym tam sygnałem i będzie dużo lepiej.

Pamiętaj - dokonywane korekty muszą być bardzo delikatne, ale wieloetapowe. Nie zrobisz tego dobrze , ciągnąc obraz  suwakami "na raz" .

A możesz napisać, czym i jak odszumiasz w Pix-ie?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej Duser,

To w zasadzie pierwsza fotka ze składaniem NB więc traktuję ją jako ćwiczenie. Myślę, że na błędach nauczę się szybko :)

Na razie w Pix odszumiam TGV albo ACDNR. Po prostu patrze co lepiej działa.

Może jednak natenczas zawieszę odszumianie i będę koncentrował się na innych działaniach.

Poniżej fotka po złożeniu Ha i OIII. Złożyłem ją w "LRGBCombination" : R - Ha i G & B - OIII (siarki na razie nie zdążyłem zarejestrować).

Wyrównałem tło, przyciąłem i lekko skorygowałem histogram żeby kolory wyrównać. Na razie tyle. 

Bo im dalej tym więcej "rozdroży":g:więc robię krok wstecz i zaczynam jeszcze raz - ostrożniej.

NGC6960-2.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi