Skocz do zawartości

CoRoT-2 b w Orle (12.57 mag | 0.0322 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna CoRoT-2 b

Dane o obiekcie:
Jasność: 12.57 mag.
Spadek jasności: 0.0322 mag
Wskaźnik barwy: +0.85
Okres: 1.7429935 dni
Czas trwania tranzytu: 136.8 minut
Rektascensja: 19h 27m 06s
Deklinacja: +01° 23' 17"
Konstelacja: Orzeł

 

W nocy z 7 na 8 sierpnia wraz z KrystianW przeprowadziliśmy transmisję internetową z CoRoT-2 b, która okazała się niepomyślna. Zaparowanie lustra wtórnego niedługo po rozpoczęciu zjawiska uniemożliwiło obserwację dalszego przebiegu zjawiska, gdyż generowało to coraz większy rozrzut pomiarowy.

 

 

Postanowiłem wrócić do materiału jeszcze raz, aby sprawdzić co można wycisnąć. Niestety, możemy bazować tylko na jednej gwieździe referencyjnej - wszystkie pozostałe znajdują się zbyt daleko. Jak się okazało, coś jednak się złapało. Postanowiłem to porównać z rzeczywistym momentem rozpoczęcia zjawiska oraz jedną z archiwalnych obserwacji w ETD. Widać pewien pik

Uważam, że rejestracja ta jest bardziej pewna niż w przypadku WASP-33 b ze względu na zbyt szybko zakończoną sesję obserwacyjną i moim zdaniem uznaję za pozytywną. Statystycznie, przy takim rozrzucie pomiarowym (+/- 0.07 mag) powinny być widoczne spadki nie mniejsze niż 0.01 mag. Taki charakter krzywej jasności dla tranzytu o głębokości 0.0322 mag jest bardzo prawdopodobny (>95%) i nie powinien wynikać z błędu pomiarowego. Szkoda tylko, że wystąpił mały pik o amplitudzie około 0.02 mag - tak byłby czysty spadek do dołu. Ale różnicę między pierwszą a drugą połową widać wyraźnie - blask się zmienił.

 

Oczywiście spośród trzech obecnie zarejestrowanych egzoplanet, ta znajduje się na ostatnim miejscu pod względem jakości. Nie mniej, bardzo mnie zaskoczyło. To oznacza, że pierwszą planetę pozasłoneczną zarejestrowałem jeszcze wcześniej - o trzy tygodnie! :)

 

Krzywa jest średnią kroczącą dla 39 sąsiednich pomiarów. Pojedyncza ekspozycja wynosi 8 sekund, a więc integracja wynosi 312 sekund (5 minut). To 0.0035 części dnia, czyli 1/3 szerokości pomiędzy dwiema podziałkami na osi X. Moje pomiary są oznaczone na niebiesko. Te czarne oraz niebieska linia, to dopasowanie z krzywych dostępnych na ETD.

 

CoRoT-2 b.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.