Skocz do zawartości

Światło zodiakalne


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem Światło Zodiakalne bywa tak jasne, że widoczne jest w warunkach, w których wcale byśmy się tego nie spodziewali.

Taka sytuacja przydarzyła mi się 20 lutego 2015 około godziny 18:50. Księżyc jeszcze nie zaszedł, częściowo zalegająca pokrywa śnieżna wzmagała LP. Przejrzystość powietrza była średnia, a Droga Mleczna praktycznie niewidoczna.

Mimo tak niekorzystnych warunków Ś. Z. było zjawiskiem aż nadto oczywistym.

 

Zdjęcie zrobione w centrum Podkarpacia, zaledwie 5 kilometrów od mojego domu, dookoła sporej wielkości miasta, wysokość 423 m.n.p.m. pewnie nieco pomogła.

 

Światło Zodiakalne potrafi być zjawiskiem nieprzewidywalnym i pozytywnie zaskakującym dlatego jest piękne ;)

P2208322.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem Światło Zodiakalne bywa tak jasne, że widoczne jest w warunkach, w których wcale byśmy się tego nie spodziewali.

Taka sytuacja przydarzyła mi się 20 lutego 2015 około godziny 18:50. Księżyc jeszcze nie zaszedł, częściowo zalegająca pokrywa śnieżna wzmagała LP. Przejrzystość powietrza była średnia, a Droga Mleczna praktycznie niewidoczna.

Mimo tak niekorzystnych warunków Ś. Z. było zjawiskiem aż nadto oczywistym.

 

Warunki wbrew pozorom wcale nie takie niekorzystne:

 

Księżyc był ledwie dwa dni po nowiu, jego jasność wynosiła około -6.5mag, a do tego świecił ledwie 5 stopni nad horyzontem, więc był "przygaszony" przez ekstynkcję o 2mag lub bardziej. W takiej sytuacji wpływ Księżyca na jasność nieba jest praktycznie zerowy.

 

Przejrzystość choć pewnie nie była idealna, to musiała być całkiem przyzwoita, sądząc po tym jak widać gwiazdy kilka stopni nad horyzontem.

 

Dodatkowo sam moment wykonania zdjęcia był wręcz idealny do złapania światła zodiakalnego - około początku nocy astronomicznej w czasie, gdy ekliptyka jest ustawiona pod największym kątem w stosunku do horyzontu.

 

 

Zdjęcie zrobione w centrum Podkarpacia, zaledwie 5 kilometrów od mojego domu, dookoła sporej wielkości miasta, wysokość 423 m.n.p.m. pewnie nieco pomogła.

 

Chyba nie do końca doceniasz to co masz :P. Choć oczywiście miejsce nie jest idealne, to jest jednak całkiem fajne. Spójrz na tę mapę:

 

http://www.waarnemen.com/darkskies/

 

pokazuje ona jak jasne jest niebo w zenicie w danym miejscu. Twoja okolica to kolor "zielony". W sprzyjających warunkach światło zodiakalne widać bez wielkiego trudu z miejscówek o kolorze żółtym, o ile w jego kierunku nie znajduje się akurat duże miasto.

 

 

Światło Zodiakalne potrafi być zjawiskiem nieprzewidywalnym i pozytywnie zaskakującym dlatego jest piękne ;)

 

To warunki atmosferyczne są nieprzewidywalne. Samo światło zodiakalne jest bardzo stabilne ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Księżyc, Wenus i Mars, tak blisko siebie i jeszcze to światło zodiakalne... Czy mnie się wydaje, czy planety (i Księżyc) są ustawione jakby wzdłuż tego światła? To dlatego, że planety zataczają na nieboskłonie łuk po ekliptyce, a światło zodiakalne pokrywa się z tym łukiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca doceniasz to co masz :P. Choć oczywiście miejsce nie jest idealne, to jest jednak całkiem fajne. Spójrz na tę mapę:

 

http://www.waarnemen.com/darkskies/

 

pokazuje ona jak jasne jest niebo w zenicie w danym miejscu. Twoja okolica to kolor "zielony". W sprzyjających warunkach światło zodiakalne widać bez wielkiego trudu z miejscówek o kolorze żółtym, o ile w jego kierunku nie znajduje się akurat duże miasto.

 

Na mapie wygląda to bardziej optymistycznie niż w rzeczywistości. U nas latarnie gasną o godzinie 22:30 i wtedy rzeczywiście warunki radykalnie się poprawiają. Niestety wieczorem tak pięknie nie jest. Przypuszczam, że dane do tej mapy zostały zebrane po zgaszeniu latarni.

Jeśli chodzi o kierunek, to rzeczywiście w tym momencie ekliptyka znajdowała się pomiędzy łunami od Jasła i Tarnowa, a więc położenie korzystne no i oczywiście samo nachylenie ekliptyk niemal idealne jak na naszą szerokość geograficzną.

Co do stabilności samego Światła Zodiakalnego, to gdzieś dawno temu (dziś już nie potrafię podać źródła) czytałem, że jednak intensywność jego świecenia nie jest stała i zależy od gęstości cząstek pyłu kosmicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie wygląda to bardziej optymistycznie niż w rzeczywistości. U nas latarnie gasną o godzinie 22:30 i wtedy rzeczywiście warunki radykalnie się poprawiają. Niestety wieczorem tak pięknie nie jest. Przypuszczam, że dane do tej mapy zostały zebrane po zgaszeniu latarni.

 

To prawda - po 23 jest znacznie lepiej niż przed, jednak wieczorami też jest fajnie. Przejeżdżam tamtędy co jakiś czas i choć nie znam tych miejsc tak dobrze jak Ty, to ośmielam się twierdzić, że jak na południową Polskę to nawet wieczorem nie jest źle (bo wieczorem to w sumie w całej południowej części kraju jest dużo gorzej niż po północy).

A mapa raczej powstała, tak jak piszesz, przy użyciu danych przedstawiających ilość sztucznego światła w drugiej połowie nocy.

 

Co do stabilności samego Światła Zodiakalnego, to gdzieś dawno temu (dziś już nie potrafię podać źródła) czytałem, że jednak intensywność jego świecenia nie jest stała i zależy od gęstości cząstek pyłu kosmicznego.

 

To prawda, jednak zmiany te są stosunkowo niewielkie - o ile dobrze pamiętam to mowa tu o kilku % różnicy, co przekłada się na zmianę nie do zauważenia bez dokładnych pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej... to jest prześliczne... A ten pył, który krąży razem z planetami gromadzi się w płaszczyźnie ekliptyki? Tzn jest go jakby więcej w płaszczyźnie dysku?

 

Tak, im bliżej płaszczyzny tym jest go więcej - to wynika z faktu, że jego źródłem są obiekty, z których większość krąży blisko płaszczyzny ekpliptyki (planetoidy i komety).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widziałem światło zodiakalne 3 grudnia 2013 roku dość niespodziewanie. Wychodziłem do pracy i zobaczyłem je na niebie. Przejrzystość powietrza była na tyle dobra że światło dosłownie "biło po oczach". Zasięg gwiazdowy około 6 magnitudo.

Zdjęcia zrobione na szybko złożone w panoramę. Fragment nieba obejmuje gwiazdozbiór Panny, Lwa i Warkocza Bereniki. Widoczna jest także gromada Melotte 111. 3. 12. 2013 5:30.

IMG_2514_stitch1 — kopia.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne zdjęcie. Światło zodiakalne takie subtelne. I jak pięknie widać Kruka z Algorabem :)

Dzięki,

zdjęcie mogłoby być znacznie lepsze gdybym miał więcej czasu. Ja to traktuję jako fotografię dokumentującą dane zjawisko.

Muszę zaznaczyć że horyzont jest przysłonięty terenem o około 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba moje najjaśniejsze Światło Zodiakalne jakie udało mi się złowić. Trochę obiektyw zaparował, ale niestety po całonocnej włóczędze padnięta bateria nie pozwoliła na powtórne ujęcie.

Bieszczady - Przełęcz Wyżniańska 29.09.2014 3:35

 

P9297555.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że ostatnie dwa zamieszczone tutaj zdjęcia powstały prawie w tym samym czasie, tylko DARK focił bliżej wschodu Słońca (zgaduję, że na tym zdjęciu też jest Jowisz)?

 

 

Ten najjaśniejszy obiekt to Jowisz? I czyżby gromadę M44 Żłóbek było widać?

Te zdjęcie obejmuje całkiem spory kawałek nieba, m.in. całe Bliźnięta, Raka, Małego Psa, Rysia, kawałek Hydry i Wielkiej Niedźwiedzicy. Załapało się też południe Woźnicy i gwiazda El Nath z Byka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.