Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion
Stalker

Planetarium i obserwatorium w Szczecinie (plany)

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pojawiła się informacja na ten temat, teraz więcej konkretów. Mieszkańców Szczecina zachęcam do głosowania!

 

PS. W tekście jest mowa o "szczecińskich miłośnikach astronomii". Czy udzielają się na AP? Jeśli tak, może zechcieliby napisać coś więcej o pomyśle?

 

 

To ma być obserwatorium astronomiczne z prawdziwego zdarzenia

Plamy na Słońcu i kratery na Księżycu oglądane z Lasku Arkońskiego? Tak będzie jeśli projekt budowy Centrum Edukacji Astronomicznej Astrolab z obserwatorium i planetarium, znajdzie poparcie wśród głosujących na zadania ogólnomiejskie Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

To pomysł szczecińskich miłośników astronomii. W nowoczesnym budynku Astrolab działałoby obserwatorium astronomiczne dysponujące kopułą z teleskopem wyposażonym w wysokiej jakości kamerę, przenośny teleskop do nocnych obserwacji i teleskop słoneczny. W planetarium z widownią na 30-40 osób odbywałyby się projekcje filmowe i seanse obrazujące kosmos. Uzupełnieniem wyposażenia obiektu byłaby sala konferencyjno-dydaktyczna, pracownia komputerowa, przestrzeń wystawiennicza i kafejka. Szacowany koszt inwestycji to 2 mln zł.

Gwiazda pochłaniana przez czarną dziurę.

- Przede wszystkim chcemy postawić na działalność dydaktyczną. W atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę dotyczącą astronomii. Ale przyjść i popatrzyć razem z nami w niebo będzie mógł każdy bez względu na wiek - mówi Tadeusz Smela, prezes szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. – Centrum Edukacji Astronomicznej pozwoli nam również prowadzić działalność naukową, organizować konferencje, seminaria i wykłady.

Budynek wyróżniać ma nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale również niebanalna koncepcja architektoniczna.

- Moją inspiracją była gwiazda pochłaniana przez czarną dziurę. Dlatego planetarium umieściłam wewnątrz budynku – mówi Natalia Paszkowska, która przygotowała projekt architektoniczny Astrolab. - Na parterze będzie miejsce na kafejkę z barem. Na wyższych kondygnacjach znajdą się: sala konferencyjno-dydaktyczna i komputerowa, a na najwyższej właz z wyjściem na dach, gdzie będzie kopuła z teleskopem.

Duże zainteresowanie szczecinian astronomią

Miejsce sprzyjające lokalizacji obserwatorium znaleziono w Lasku Arkońskim, niedaleko pętli tramwajowej „trójki” (kilkaset metrów na południowy-zachód). Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tam na taką inwestycję, korzystne są również inne parametry.

- Szukaliśmy miejsca oddalonego od centrum miasta, gdzie nie ma dużego zanieczyszczenia sztucznym światłem. Oczywiście idealnych warunków musielibyśmy szukać gdzieś w głębi lasu, poza miastem, ale poszliśmy na kompromis. Chcieliśmy żeby było to miejsce dobrze skomunikowane, dostępne bez problemu dla wszystkich mieszkańców – mówi Łukasz Płotkowski z PTMA.

Pomysłodawcy Centrum Edukacji Astronomicznej podkreślają, że w Szczecinie jest zapotrzebowanie na taki obiekt. Dowodzić tego ma frekwencja na wszystkich akcjach organizowanych w mieście przez miłośników astronomii.

- Działamy od kilku lat i widzimy, że zainteresowanie mieszkańców jest duże. Na nocnych obserwacjach nieba na Wałach Chrobrego i Jasnych Błoniach zawsze jest wysoka frekwencja. Podobnie jak na dyżurach astronomicznych, które organizujemy w powoli już „zabytkowym”, przestarzałym obserwatorium astronomicznym w Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT przy al. Piastów – mówi Łukasz Płotkowski.

Wzorem koszalińskie obserwatorium

Szlaki szczecińskiej inicjatywie przetarli koledzy z Koszalina. Tam obserwatorium astronomiczne zostało wybudowane właśnie dzięki zwycięstwu w głosowaniu na budżet obywatelski. Kosztowało 1,5 mln zł (miasto dołożyło więcej niż wnioskowano, by powstał obiekt o wysokim standardzie) i jest czynne od października 2016 roku. Działa więc zaledwie cztery miesiące, ale zarządzający nim już mówią o dużym sukcesie.

- Jesteśmy zaskoczeni, że tak idealnie trafiliśmy w zainteresowania mieszkańców – mówi prof. Robert Suszyński, kierownik Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie. – Już pierwszego dnia odwiedziło nas ponad pół tysiąca osób. Cały czas dostajemy pytania kiedy odbywać się będą kolejne zajęcia, wykłady. Grafik zajęć z uczniami ze szkół mamy wypełniony już cztery miesiące do przodu. W Szczecinie, dużo większym mieście, zainteresowanie nowym obserwatorium byłoby na pewno jeszcze większe.

Szczeciński budżet Obywatelski.

Projekt „Astrolab Szczecin. Szczecińskie Centrum Edukacji Astronomicznej” to jedno z 39 zadań ogólnomiejskich zgłoszonych do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie wszystkich projektów, wraz z dużymi projektami dzielnicowymi i małymi projektami dzielnicowymi, jest 122.

Zapoznać się z wszystkimi i oddać swoje 3 głosy (po jednym na każdą kategorię zadań) można na stronie konsultuj.szczecin.pl. Osobiście można zagłosować w Urzędzie Miasta, jego filii na Prawobrzeżu, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Ku Słońcu 76, w Domu Kultury „Klub Skolwin” i w mobilnym BUDŻETobusie. Osobiście, poza zameldowanymi w mieście będą mogły głosować także osoby mieszkające w Szczecinie, ale tutaj nie zameldowane. Głosowanie trwa do 18 stycznia. Do wydania jest 7 mln zł.

AUTOR tekstu: Marcin Gigiel
m.gigiel@wszczecinie.pl

 

Źródło: http://www.wszczecinie.pl/aktualnosci,to_ma_byc_obserwatorium_astronomiczne_z_prawdziwego_zdarzenia,id-27560.html

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×