Skocz do zawartości

Rewolucja w obserwacjach wizualnych ?


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

CMOS noktowizor?

 

"The Enhanced Vision Telescope (eVscope) uses optics and electronics to increase celestial objects' brightness in the eyepiece in real time".

 

Według space.com dokładniej producenta ten teleskop będzie używał optyki połączonej z elektroniką w celu rozjaśnienia obiektów w okularze w czasie rzeczywistym ciekawostką jest rozszerzona rzeczywistość pokazywana w okularze czyli nazwa obiektu odległość do niego itd.

 

ale te stwierdzenie jest ciekawe:

 

"Can you imagine finally being able to see colors and shapes of galaxies, live and directly through the eyepiece of a portable telescope where even a large and expensive 16-inch telescope wouldn’t let you see more than a gray mist?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The Enhanced Vision Telescope (eVscope) uses optics and electronics to increase celestial objects' brightness in the eyepiece in real time".

 

Według space.com dokładniej producenta ten teleskop będzie używał optyki połączonej z elektroniką w celu rozjaśnienia obiektów w okularze w czasie rzeczywistym ciekawostką jest rozszerzona rzeczywistość pokazywana w okularze czyli nazwa obiektu odległość do niego itd.

 

ale te stwierdzenie jest ciekawe:

 

"Can you imagine finally being able to see colors and shapes of galaxies, live and directly through the eyepiece of a portable telescope where even a large and expensive 16-inch telescope wouldn’t let you see more than a gray mist?"

Czyli kolorowy CMOS noktowizor :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł pewnie nie jest nowy, ale dopiero współczesna technologia, a raczej jej cena, powszechność i dostępność, pozwoliła go komercyjnie urzeczywistnić.

Mi to wygląda jak live view zamknięte w okularze. Możemy mieć rzeczywiście rewolucję, bo jeśli eVscope wejdzie do masowej produkcji, cena nie będzie zabijać i co najważniejsze będzie to to działać, dyskusjom i sporom zwolenników i sceptyków nie będzie końca. A na pytanie czy eVscope to jeszcze wizual, ortodoksyjni i/lub starsi stażem wizualowcy odpowiedzą "nie", młodzi i/lub nowi nie będą sobie zawracać głowy tym pytanie i zaakceptują nową technologię i będą z niej korzystać.

Pożyjemy zobaczymy co przyniesie przyszłość.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba już nie do końca taka obserwacja wizualna skoro patrzymy na mały ekranik w okularze :P

Zwał jak zwał. Gdzie będzie się patrzeć ostatecznie, to jeszcze nie wiadomo.. Co za problem dodać do tego interface wifi? Mamy wtedy sprzęt otwarty na wszelki sposób wizualizacji. I nie tylko.

To JEST rewolucja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć takie coś. Ja bym się nawet nie zastanawiał, czy to jeszcze wizual, czy już nie, i że zwolennicy "naturalnego wizuala" krzywo na mnie patrzą. Takie urządzenie to coś pośrodku, pomiędzy wizualem i astrofoto. Z wizuala zostaje obcowanie pod niebem i gapienie się w okular, a z astrofoto detal obiektów i kolor. Niechby tylko jakość obrazu była dobra, żeby było czuć głębię w okularze, a nie właśnie uczucie patrzenia na mały ekranik.

A najlepiej jeszcze do tego zastosować jakiś 'flip-mirror' i sobie patrzeć: tak wygląda bez wzmocnienia, a tak ze wzmocnieniem.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jest parę nurtów w tzw. "Astronomii wspieranej elektronicznie" (ang. Electronically Assisted Astronomy).

W Stanach jest jakośtam popularne, na Cloudynights jest cały dział:

http://www.cloudynights.com/forum/73-eaa-observation-and-equipment/

 

1) użycie noktowizorów:

chyba najwypaśniejsze to okulary Collinsa - niestety nie mogą wyjeżdżać poza USA:

http://www.ceoptics.com/ccd/i3.html

Przetwornik 3gen + optyka Televue

 

W Polsce opublikował testy tego typu rozwiązania Midimariusz:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=173

 

2) Kamery:

http://www.mallincam.net/

http://www.atik-cameras.com/product/atik-infinity/

 

Swego czasu miałem czułą kamerę przemysłową Watec-120N.

Zrobiłem parę testów, ale nie byłem zadowolony z wyników - jak dla mnie lepszy efekt dawały "minutówki" z lustrzanki na wysokim ISO, oglądane na ekraniku.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Traffic_in_Arms_Regulations#Restrictions_on_Retransfer

 

Na przykład nie kupisz lunety do broni w sklepie w USA. Nawet jeżeli podasz adres dostawy USA, to sprzedawca może odmówić mając podejrzenie, że towar będzie przetransferowany poza USA.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, a odbyłem tyle rozmów (już 3 lata temu) nad wykorzystaniem technologii VR do oglądania nieba (mam na to konkretny pomysł) przez taki smart teleskop i raczej wszyscy mówili, że w wizualu to tylko czysta optyka. Chyba czas wrócić do starej koncepcji i coś zaproponować :D

 

W moim projekcie obraz przetwarzany jest przez 4 ultra czułe kolorowe kamery hi res (lub nawet 8 matryc CMOS), następnie jest downsamplowany, stackowany realtime i poddawany postprocessingowi (odzyskanie dynamiki w stylu DDP, etc.). Z testów wyszło mi, że przy 4 matrycach i nowych kamerach jakość mogłaby być bardzo zaskakująca.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś już dawno ma nazwę, która brzmi "wideo-astronomia". Tutaj tylko pakujemy kamerę, laptopa i jego ekran w obudowę okularu. "Ideologicznie" jest to nadal to samo. I w żadnym stopniu nie nazwałbym tego wizualem, prędzej już astrofoto.

Sam nie wiem, czy to już są "te czasy", w których mamy wystarczająco dobre matryce/noktowizory, aby się w coś takiego bawić. Jeśli chodzi o matryce CMOS, to jak dla mnie ciągle oko wygrywa. Przy podobnej "czułości" (jakkolwiek ją definiujemy) oko oferuje nam lepszej jakości obraz (szumy i nie tylko). Na matrycy możemy jednak "oszukiwać" i dać dłuższy czas ekspozycji, niż w oku (trudno go tu właściwie zdefiniować), np tą 1s. Wtedy matryca wygrywa. Ale czy taki "skaczący" obraz to nadal obserwacja live? Dla mnie to raczej ubogie astrofoto. No bo co by stało na przeszkodzie, żeby w takim okularze zapuścić klatkę 600s, poczekać i potem gapić się na nią na ekraniku? Ja bym już wolał sobie tą klatkę oglądnąć na kompie i zapisać na dysku.

Noktowizory oferują "czułością" już zdecydowanie wygrywają, ale czy godzimy się na ich fatalną w porównaniu z okiem jakość obrazu? Hmm, może te z najwyższej półki byłby już ok, ale testy które do tej pory czytałem na forach jakoś mnie nie zachęciły. Wolałbym mieć nieco gorszy zasięg okiem i nieskazitelny obraz, niż jakąś sieczkę, jak transmisja z misji apollo :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, a odbyłem tyle rozmów (już 3 lata temu) nad wykorzystaniem technologii VR do oglądania nieba (mam na to konkretny pomysł) przez taki smart teleskop i raczej wszyscy mówili, że w wizualu to tylko czysta optyka. Chyba czas wrócić do starej koncepcji i coś zaproponować :D

 

W moim projekcie obraz przetwarzany jest przez 4 ultra czułe kolorowe kamery hi res (lub nawet 8 matryc CMOS), następnie jest downsamplowany, stackowany realtime i poddawany postprocessingowi (odzyskanie dynamiki w stylu DDP, etc.). Z testów wyszło mi, że przy 4 matrycach i nowych kamerach jakość mogłaby być bardzo zaskakująca.

Hmm, czy dobrze rozumiem, że te 4/8 matryc miałoby rejestrować ten sam obraz i potem po prostu dostawalibyśmy na żywo stack z 4/8 klatek? No tylko czy nie ucieka nam taki szczegół, że potrzebujemy do tego 4/8 teleskopów? :)

Zastanówmy się nad tym praktycznie. Przed takimi obserwacjami musimy ustawić ostrość na 4/8 wyciągach i zjustować teleskopy (to może starczy jednorazowo zrobić). Do tego co jakiś czas kolimacja tych tubek :) No i alignacja jakiegoś goto pewnie. Może to i nie arcytrudne sprawy, ale to nie taka bajka, jak "włącz i oglądaj".

Nie rozumiem w sumie idei downsamplowania. Nie lepiej dać na wejściu matryce z większymi pikselami (mniejszą rozdzielczością)? Chyba lepiej mieć odpowiednie piksele na wejściu, niż zawsze stosować bin2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dać dłuższy czas ekspozycji, niż w oku (trudno go tu właściwie zdefiniować), np tą 1s. Wtedy matryca wygrywa. Ale czy taki "skaczący" obraz to nadal obserwacja live? Dla mnie to raczej ubogie astrofoto.

 

 

Właśnie po to potrzeba większej ilości matryc. Przy 8 można już mieć sensowny real time i S/N. I tak, mam do tego pomyślaną optykę (na soczewkach) - jako kompletne urządzenie, a nie przystawka do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taki wzmocniony technicznie "wizual" będzie sie jakoś różnił od stellarium? może nie trzeba nawet wychodzić z domu? ^_^ (żart)

 

sprawdzałem kiedyś we współpracy z teleskopem kamerę cctv bez filtra IR i z opcją zwiększania czułości przez zwiększanie czasu naświetlania - no i jak można sie tego spodziewać to już nie taki całkiem beztroski wizual. wypadałoby do tego mieć montaż z napędem czy też platformę.

ale wrażenia są jednak typowe dla wizuala, jest przeczesywanie nieba, szukanie obiektów, niespodzianki, meteory, satelity.

dopóki interakcja z teleskopem jest taka jak w wizualu to chyba jednak ciągle wizual, nawet z kamerką :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie po to potrzeba większej ilości matryc. Przy 8 można już mieć sensowny real time i S/N. I tak, mam do tego pomyślaną optykę (na soczewkach) - jako kompletne urządzenie, a nie przystawka do teleskopu.

No dobra, ale jakiej wielkości miałby być ten teleskop (teleskopy)? Pewnie żeby mieć takich kilka "w jednej obudowie", to muszą być dość małe. A mały teleskop to obserwacja dużych obiektów :) Żeby sensownie obserwować coś wielkości np M51, to potrzebujemy jakiś 6-8". I taka "zabawka" robi się niepoważnie wielka (4/8 takich tub). Jeśli problem wielkości tuby chciałbyś rozwiązać zmniejszeniem matryc, to potrzeba kolejnych kilkunastu lat technologii lub kilka razy więcej matryc "obecnych", żeby zrekompensować spadek jakości na mniejszych pikselach. Choć i tak się zastanawiam, czy w czymś takim nie dochodzimy do granicy pojedynczych fotonów i w czasie rzeczywistym (exp np 1/30s) po prostu żaden lub max 1 foton padnie na tą matrycę (rozwiązaniem problemu jest większa apertura).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czekamy na szkice :) jak już opatentujesz :D

 

I w żadnym stopniu nie nazwałbym tego wizualem, prędzej już astrofoto.

To by musieli wypowiedzieć się ortodoksyjni wizualowcy :D

 

Ale czy taki "skaczący" obraz to nadal obserwacja live?

To by musieli wypowiedzieć się jeszcze bardziej ortodoksyjni wizualowcy :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa (czy to jeszcze wizual czy już astrofoto) to rzecz wtórna. Po komentarzach i postawach widać, dla kogo taka rewolucja będzie atrakcyjna, a dla kogo nie, nawet jeśli nie da się wypracować sensownych argumentów dlaczego akurat tak. Decyduje wola.

Rewolucja to by była, gdyby dało się patrzeć w niebo nawet w zachmurzoną noc ze środka miasta (i to przy pełni) :) może jakieś lasery kondensujące parę wodną i magiczna osłona przed LP.... To by było coś!

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewolucja to by była, gdyby dało się patrzeć w niebo nawet w zachmurzoną noc ze środka miasta (i to przy pełni) :) może jakieś lasery kondensujące parę wodną i magiczna osłona przed LP.... To by było coś!

 

Ale po co ? Tak technologia nie istnieje i nie ma powód by kiedykolwiek powstała.

 

Ja to sobie wyobrażam iż kiedyś w przyszłości prywatna firma ( np. AstropoliSpace :) ) umieści na orbicie geostacjonarnej satelitę z kilkudziesięcioma lornetkami do których podczepionoby matryce nowej generacji 4 lub 8K na każde oko i łączem gigabitowym za określoną kwotę obserwowalibyśmy kosmos bez względu na : pogodę, Księżyc, Light Polution, chmury, zorze ,zły seeing czy inne przeszkadzacze.

 

Obserwacje zjawisk jednostkowych jak przeloty komet, asteroid czy też zakrycia, zaćmienia były dostępne dla każdego subskrybenta kanału AstropolisTV.

W wolnych chwilach włączając 10x,100x czy 1000 krotne wzmocnie sygnału ( oczywiście bez szumu i w kolorze) obserwowalibyśmy ulubione eMki, eNgiecki, Pegiecki czy Icki. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.