Skocz do zawartości

Zakup grupowy w ZWO - ASI


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera dotarła również na mnie. Dzięki!

Mam jednak problem z komunikacją platformy ASCOM z kamerą, tzn nie wykrywa ASCOM podłączonej kamery (nie widzi żadnego portu COM). Sterowniki ze strony ZWO wgrane, system kamerę normalnie widzi, AMCap jak i FIreCapture także. Może ktoś wie gdzie leży problem?

Edytowane przez Pablo M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr doszedł, sprawny i gotowy do użycia :) już po pierwszych testach i moim zdaniem jest super! Dzięki Adam za akcję i możliwość zakupu. Poza tym bardzo zaciekawiła mnie zawartość kartki z informacją o gwarancji :) w szczególności ten link co tam był :D Czekam z niecierpliwością na otwarcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera dotarła również na mnie. Dzięki!

Mam jednak problem z komunikacją platformy ASCOM z kamerą, tzn nie wykrywa ASCOM podłączonej kamery (nie widzi żadnego portu COM). Sterowniki ze strony ZWO wgrane, system kamerę normalnie widzi, AMCap jak i FIreCapture także. Może ktoś wie gdzie leży problem?

 

Może to banalne pytanie, ale zainstalowałeś driver ASCOM? Jest osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 64-bit, wszystkie porty sprawdzone. Już raz odinstalowywałem wszystko, bez skutecznie. Będę jeszcze próbował...

 

Napisz w jednym poście wszystko, co może pomóc. W jakim programie Ci nie działa? Wybierasz w ASCOM port dla ASI (1, albo 2) i potem "settings" żeby wybrać model kamery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj instalowałem nowy nabytek czyli ASI 120 MM i zauważyłem ciekawą rzecz - należy instalować FireCapture lub inny program do akwizycji PO instalcji driverów.

Bez ASCOM , po instalacji driverów i Firecapture - w takiej kolejności - hula. W innym układzie - nie rusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj instalowałem nowy nabytek czyli ASI 120 MM i zauważyłem ciekawą rzecz - należy instalować FireCapture lub inny program do akwizycji PO instalcji driverów.

Bez ASCOM , po instalacji driverów i Firecapture - w takiej kolejności - hula. W innym układzie - nie rusza.

Warto zauważyć, że ASI120 i ASI120 - S mają inne drivery. Wszystkie inne, czyli nowsze modele mają już jeden wspólny driver. Także przypadłości ASI120 mogą być zupełnie inne, jak pozostałych modeli.

Moje niewielkie doświadczenie mówi tyle, że z ASI174 nie miałem żadnych problemów, a instalowałem ją po sofcie akwizycyjnym (FireCapture i Maxim). ASI120 nigdy nie miałem, być może cierpi ona faktycznie na taki problem (a może to też specyfika Twojego kompa, czasem tak jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel dzięki za radę, udało się. Przebrnąłem również przez forum ZWO i tam również użytkownikom zdarzają się podobne problemy.

Mam jeszcze pytanie, co prawda nie w temacie, ale skoro już jesteśmy przy kamerach: czy to normalne, że po zrobieniu darka, w programie rejestrującym (w moim przypadku SIPS) pojawia się mnóstwo białych pikseli, na zrobionej klatce? Po wyeksportowaniu do tiff czy png jest już klatka czarna.

asi071d.jpg

Edytowane przez Pablo M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że się udało :) A możesz podzielić się, co było powodem? Warto wiedzieć, żeby komuś innemu doradzić w razie problemu.

 

Co do klatki i hot pixeli (tak się nazywają) to zupełnie prawidłowe. One tam są - w tiff też. Zjawisko wynika z tego, że w programach astronomicznych masz bardzo mocno wyciągnięty sygnał (na ogół automatycznie, zależnie od tego, co tam masz - czyli od sygnału). Mówiąc w uproszczeniu - to takie rozjaśnienie obrazu, bo kamera zapisuje do pliku, który ma 16 bitów (czyli 65,5 tys. jednostek szarości), zaś twój monitor wyświetla 8 bitów (256 jednostek szarości). Inaczej mówiąc, nie da się wszystkiego wyświetlić w przestrzeni monitora, więc trzeba decydować, co ma być wyświetlone (stretching). To zapewne zrobił ci SIPS, który pracuje na 16 bitach. To, jak widzisz ten plik na ekranie nie ma jeszcze nic wspólnego ze zdjęciem, które będziesz chciał np. opublikować w internecie. To taki tylko podgląd gdzie możesz sobie suwakami sprawdzać, co tam się zarejestrowało. Dopiero w czasie obróbki będziesz musiał zdecydować, jak przedstawisz dynamikę zdjęcia.

 

W skrócie - te hot piksele mają np. jasność na poziomie 1000 jednostek (na 65,5 tysiąca). Więc jeżeli wyświetlisz całą dynamikę od 0 do 65,5 tys. na 8 bitach, to tych hot pikseli w ogóle nie zobaczysz (bo są bardzo nisko w jasności).

 

Patrz na taki plik 16 bit jak na negatyw, który dopiero musisz wywołać. Od twojej interpretacji zależy, jak bardzo rozjaśnisz to leży w cieniu/czerni.

 

Dla porównania - typowa lustrzanka dokonuje przetworzenia liniowego sygnały z matrycy na taki bardziej "rzeczywisty" - dlatego jeżeli ktoś wcześniej nie używał kamer astro, może być zdziwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam ilustrację dla SIPS.

 

1, w tym miejscu widać, że program wyświetla tylko fragment dynamiki (od 400 do 1769 jednostek). Przypominam, że każdy piksel zapisany jest od 0 do 65,5 tys jednostek, więc to naprawdę bardzo malutki przedział.

 

2. kliknij na ikonkę zaznaczoną jako nr 2 - wyświetli się paleta nr 3

 

3. tu pobaw się suwakami i postaraj się zrozumieć, czym jest histogram i jaki ma wpływ na zdjęcie (po lewej jest logarytm jasności, po prawej rozpiętość bitowa - tego nie rusza).

 

Mam nadzieję, że po tych eksperymentach będzie trochę jaśniej ;)

16bit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że się udało :) A możesz podzielić się, co było powodem? Warto wiedzieć, żeby komuś innemu doradzić w razie problemu.

Od początku zainstalowałem sterowniki ZWO, driver ZWO ASI, i dalej ASCOM. Zaznaczyłem jeszcze w wyborze funkcji systemu Windows .NETFramework3.5 i .NETFramework4.6 (przeczytałem to na innym forum).

Teraz na ASCOM mam do wyboru ZWO ASI (1) i ZWO ASI (2), rozumiem, że chodzi tu o szybkie ustawienie preferowanych ustawień, by szybko wczytać do programu.

 

Jeśli chodzi o programy z którymi jak na razie dobrze kamera dobrze współpracuje to są: FireCapture, Sips. AstronomyArt (Demo) - brak połączenia, Maxim DL 5 (Demo) - brak połączenia, Nebulocity 4 (Demo) - widzi kamerę, ale po ustawieniu swoich konfiguracji i ich akceptacji pokazuje komunikat o błędach i zamyka się program. Póki co zostaję przy Sips i FireCapture, które już bardzo dobrze znam z kamerek planetarnych.

 

Dzięki za wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na moim stacjonarnym z windows 7 nigdy nie udało się skutecznie zainstalować ASI120MM, 224 śmiga od ręki, atiki śmigają a tamta się wzięła zawzięła a próbowałem wszyskiego. Na lapkach z XP od ręki, na7 ni ... Te model ma jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz na ASCOM mam do wyboru ZWO ASI (1) i ZWO ASI (2), rozumiem, że chodzi tu o szybkie ustawienie preferowanych ustawień, by szybko wczytać do programu.

Bardziej chodzi o kamerę główną i guidującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.