Skocz do zawartości

Jaki elektroniczny gadzet do astro chcialbys miec - sugestie i propozycje do DIY/ATM


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Mi bardzo brakuje programowalnego wyłaczacza setupu po USB lub BT

Chciałbym, aby on sam odłączał od zasilania cały setup, gdy konczy sie sesja.

 

To jest bardzo ważne w przypadku mozliwej kolizji sprzetu z nogami statywu lub slupem.

 

Nie, niechce czegos ala to

vv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ethernetowa listwa zasilająca plus odpowiedni program wyzwalacza (gdy koniec sesji, gdy jakakolwiek inna okoliczność) powinna załatwić sprawę.

DIY nie powinno być trudne, dopóki nie zależy nam na jakiejś niewiarygodnej niezawodności, i teoretycznie wymaga zwykłej listwy z przekaźnikiem na głównym wyłączniku, z kolei przekaźnik podłączony do przełącznika cyfrowego połączonego z modułem ethernetowym/wifi/bluetooth do jakiegoś najtańszego arduino (arduino wysterowywuje przełącznik, przełącznik wysterowywuje przekaźnikiem, a ten ostatni (przekaźnik 230V, 16A wystarczy?) steruje listwą. Plus program na PC łączący się z arduino przez ethernet/wifi/bt/jakkolwiek i posiadający możliwość zdefiniowania dowolnego sygnału z systemu, który sterowałby listwą. Hardware'owo wychodzi pewnie < 200zł + plus koszt napisania programu :)

Plus prawdopodobnie jakiś ewentualnie dodatkowy układ elektroniczny przy przekaźniku, żeby zbyt gwałtownie nie wyłączać prądu, albo jeden po drugim sprzęty (o ile nie ma tego już z fabryki w listwie)

No i zasilacz z 230V na 9V dla arduino.

Czy to co mówię ma jakiś sens? :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A wiesz, że to jest najmniej zawodne? Bajerów nie ma, ale jaka pewność działania!

 

Akurat wiele lat używałem dwóch wersji tych urządzeń, mechanicznej z pokrętłem i programowalnej elektronicznej. Mechaniczne dziadostwo z pokrętłem wiele razy mnie zawiodło, elektroniczne o dziwo sprawdzało się znacznie lepiej, za to miało inny mankament, bardzo niedokładnie odmierzało czas, po kilku miesiącach różnice były naprawdę spore. Trzeba uważać jakiej jakości kupuje się te urządzenia, choć ciężko mając to pierwszy raz w ręku ją ocenić, bo cena na pewno nie jest tu gwarantem niczego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie całego setupu i sterowanie fokuserem (Astrohub)+ mini pc z wifi w jednym kompaktowym urządzeniu.

coś a'la AstroBar prezentowany ostatnio przez QHY

 

coś takiego chodzi mi po głowie

mam nawet kilka rzeczy zaprojektowanych ale z braku czasu idzie to powoli

gdy już coś ukończę to przychodzą nowe pomysły i zaczynam od nowa :)

ogólnie koncepcja jest taka aby zasilać cały setup z akumulatorów li-ion, a w tym montaż, mini PC, kamera, fokuser, koło filtrowe i grzałki

obsługa wszystkiego zdalnie po wifi

 

przetestowałem już zasilanie HEQ5. Jeden bank składający się z 12 akumulatorów li-ion 2,2Ah każdy wystarcza na 4 - 6 godzin pracy montażu. Dwa banki powinny zapewnić pracę całego setupu przez 6-10 godzin. W razie potrzeby można dokładać kolejne banki akumulatorów ... jedynym ograniczeniem jest ilość adresów na szynie I2C ;)

 

przetestowałem też zasilanie z akumulatorów li-ion chłodzonej kamerki ASI178MM-C. Obyło się bez najmniejszych problemów. Podobnie z zasilaniem tabletu i huba USB

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

coś takiego chodzi mi po głowie

mam nawet kilka rzeczy zaprojektowanych ale z braku czasu idzie to powoli

gdy już coś ukończę to przychodzą nowe pomysły i zaczynam od nowa :)

ogólnie koncepcja jest taka aby zasilać cały setup z akumulatorów li-ion, a w tym montaż, mini PC, kamera, fokuser, koło filtrowe i grzałki

obsługa wszystkiego zdalnie po wifi

 

przetestowałem już zasilanie HEQ5. Jeden bank składający się z 12 akumulatorów li-ion 2,2Ah każdy wystarcza na 4 - 6 godzin pracy montażu. Dwa banki powinny zapewnić pracę całego setupu przez 6-10 godzin. W razie potrzeby można dokładać kolejne banki akumulatorów ... jedynym ograniczeniem jest ilość adresów na szynie I2C ;)

 

przetestowałem też zasilanie z akumulatorów li-ion chłodzonej kamerki ASI178MM-C. Obyło się bez najmniejszych problemów. Podobnie z zasilaniem tabletu i huba USB

 

pozdrawiam

 

A jak radzisz sobie z malejącym napięciem? Jakiś wydajny układ stabilizujący napięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe,

Ja wiem, że takie gotowe rozwiązania są, ale zobacz ile to kosztuje.

Idęą DIY/ATM jest to, żeby to zrobić niższym kosztem, patrząc na projekty które są tutaj oraz na forumastronomicznym.pl da się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadając zestaw do astro foto istnieje możliwość sterowania zestawu, telefonem komórkowym za pomocą kodów wysyłanych SMS-em.

Urządzenia są dostępne w sprzedaży należy je tylko połączyć z elementami wykonawczymi, pierw je w prosty sposób adoptować do naszych celów.
W takim urządzeniu jest moduł na kartę telefoniczną, karta jak w telefonie komórkowym posiada swój numer, może to być karta z drugiego telefonu i gotowe,
urządzenia są stosowane do monitoringów naszych domów, obiektów, gdzie można mieć podgląd kamery z domu, załączyć lub wyłączyć piec, ustawić temperaturę i
bardzo wiele innych informacji. Urządzenie działa w dwie strony jak telefon.

Koszt w zależności od ilości funkcji 600-2000 zł. nawet i więcej. Zasilanie 12V lub z zasilacza sieciowego. To też jest gadżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zasilacza tam nie ma. To tylko rozgałęźnik zasilania i mini PC. Stanowczo za drogo jak na tak małe możliwości. Takie komputerki można kupić już za 300 zł czyli kilkanaście razy taniej

 

 

 

A jak radzisz sobie z malejącym napięciem? Jakiś wydajny układ stabilizujący napięcie?

 

przetwornice step-up. Stosuję banki typu dual cell więc mam do dyspozycji napięcie w granicach 6 - 8,4V. Są gotowe przetwornice o wydajnościach od 1,5A do 3,5A pracujące już od 6V więc to nie problem. Zastanawiałem się nad połączeniem trzech cel ale wtedy miałbym napięcie 9 - 12,6V, a wtedy trzeba by dwie przetwornice napięcia by uzyskać 12V

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zasilacza tam nie ma. To tylko rozgałęźnik zasilania i mini PC. Stanowczo za drogo jak na tak małe możliwości. Takie komputerki można kupić już za 300 zł czyli kilkanaście razy taniej

Hehe,

Ja wiem, że takie gotowe rozwiązania są, ale zobacz ile to kosztuje.

Idęą DIY/ATM jest to, żeby to zrobić niższym kosztem, patrząc na projekty które są tutaj oraz na forumastronomicznym.pl da się!

 

tak dokładnie! Jest to za drogie! Ale macie rację, wystarczy jakiś mini PC i rozgałęźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym plusem tego EAGLEa jest chyba wygląd i przygotowanie pod montaż do obejm i dovetaila. A cena pewnie odpowiada detalicznej produkcji elementów na CNC i możliwości wydania takiej sumy przez astrofotografów na zachodzie.

ZbyT, jako bank rozumiesz tylko 12 ogniw Li-Ion, czy też układ ładowania i zabezpieczający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT, jako bank rozumiesz tylko 12 ogniw Li-Ion, czy też układ ładowania i zabezpieczający?

 

same ogniwa to zdecydowanie za mało

jeden bank składać się będzie z ogniw i elektroniki zabezpieczającej przed nadmiernym rozładowaniem, kontrolujący temperaturę i przełączający zasilanie oraz proces ładowania. Bank będzie podzielony na 2 zespoły akumulatorów, które będą pod kontrolą jednego procesora.Taka organizacja akumulatorów pozwoli za pomocą niedrogich podzespołów naładować akumulatory w ciągu 6 godzin od zera za pomocą dowolnego zasilacza o napięciu w granicach 10-20V czyli np. z zapalniczki samochodowej lub prostego zasilacza o wydajności 2A. W dodatku w razie awarii jednego ogniwa zasilacz starci nieco na pojemności ale nadal będzie pracował. Gdyby połączyć wszystkie ogniwa razem awaria jednego uszkodzi wszystkie

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku w razie awarii jednego ogniwa zasilacz starci nieco na pojemności ale nadal będzie pracował. Gdyby połączyć wszystkie ogniwa razem awaria jednego uszkodzi wszystkie

 

Właśnie ciekawiło mnie, czy przewidziałeś short-circuit na ogniwie i jak cały bank się wtedy zachowa. Li-Ion są fajne pod kątem rozmiarów i pojemności, ale niestety trzeba je dobrze zabezpieczać, żeby nie zrobić sobie później ognistej niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniwa mogą się zapalić po uszkodzeniu mechanicznym lub przy zwarciu i ewentualnie podczas ładowania dużym prądem

we wszystkich przypadkach łatwo się zabezpieczyć

ogniwa będą otulone pianką by nie chłodziły się na mrozie co zabezpieczy je też mechanicznie

zwarcia się nie obawiam bo wyjścia bezpośrednio z akumulatorów na zewnątrz nie będzie ale i tak będą bezpieczniki polimerowe lub topikowe. Zwarcie można będzie zrobić na wyjściu z przetwornicy, a ta ma własne zabezpieczenia

ogniwa będą ładowane prądem około 0,17C czyli ponad 10 razy mniejszym niż bezpieczny dla nich, a i tak będzie kontrolowana temperatura ogniw i to na 2 sposoby: sam układ ładowarki ma swój czujnik temperatury, a procesor nadzorujący ma swój

 

zaprojektowałem już kilkadziesiąt podobnych zasilaczy ... choć o mniejszej pojemności. Od 4 lat używam zasilacza własnej konstrukcji na akumulatorach li-ion do EQ3-2 i nigdy nie było najmniejszych problemów, choć nie obchodziłem się z nim delikatnie. Wystarczy przy projektowaniu przestrzegać kilku podstawowych zasad by zasilacz był bezpieczny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.