Skocz do zawartości

Czy Taurydy nas zabiją?


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą oglądałem krótki materiał na temat Taurydów w "pytaniu na śniadanie". W roli ekspertów był zaproszony Radek Brzózka i drugi fachowiec, którego nazwiska nie zapamiętałem (może i dobrze), ale był "z branży" meteorowej. Z ogólnego bałaganu i atmosfery bazaru udało się wyłapać parę w miarę pełnych wypowiedzi. Radek Brzózka powiedział kilka z grubsza sensownych zdań natomiast drugi ekspert kazał zwracać uwagę na zdjęcia wakacyjne, bo Taurydy polecą od strony Słońca i może uda się złapać jasny obiekt na niebie (za dnia) na wakacyjnym selfie. Natomiast, żeby zobaczyć je w nocy stwierdził - uwaga! - że trzeba użyć dużych teleskopów (?!). Nie wiem co ten ekspert wcześniej jadł ale chyba coś niezdrowego, albo - co bardziej prawdopodobne - miał coś innego na myśli, ale atmosfera panującą w tego typu programach nie pozwoliła mi się skupić i pieprzył trzy po trzy. Generalnie wstyd. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anatol napisał:

 natomiast drugi ekspert kazał zwracać uwagę na zdjęcia wakacyjne, bo Taurydy polecą od strony Słońca i może uda się złapać jasny obiekt na niebie (za dnia) na wakacyjnym selfie. Natomiast, żeby zobaczyć je w nocy stwierdził - uwaga! - że trzeba użyć dużych teleskopów (?!). Nie wiem co ten ekspert wcześniej jadł ale chyba coś niezdrowego, albo - co bardziej prawdopodobne - miał coś innego na myśli, ale atmosfera panującą w tego typu programach nie pozwoliła mi się skupić i pieprzył trzy po trzy. Generalnie wstyd. 

Nie widziałem tego programu, ale niewykluczone, że to co mówił drugi ekspert, było jak najbardziej ok:

 

1. W tym roku przechodzimy blisko środka należącej do kompleksu Taurydów struktury nazywanej "rojem rezonansowym". Jest to takie "zgrubienie", w którym znajduje się sporo dużych obiektów, czyli takich, które mogą dać zjawisko jasnego bolidu, nawet takiego widocznego w dzień. A że radiant jest nad horyrozntem w zasadzie tylko wtedy co Słońce, to największe szanse na Tauryda są chyba właśnie w dzień (choć oczywiście te szanse i tak są niskie)

 

2. Co do obserwacji teleskopowych, to być może chodziło o to:

 

https://arxiv.org/pdf/1905.01260.pdf

 

w tym roku będą najlepsze warunki na szukanie dużych obiektów w kompleksie Taurydów i astronomowie zamierzają to robić, żeby oszacować ryzyko, jakie spotkania z tym kompleksem niosą.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że ów ekspert miał na pewno co innego na myśli. Ze skrótów myślowych, które my rozumiemy wyszło mu, że Taurydy, jako rój meteorów - a nie ewentualne pojedyncze, duże obiekty - widać będzie tylko przy użyciu dużych teleskopów. Telewizja rządzi się swoimi prawami i rzadko kiedy daje się spokojnie wypowiedzieć osobom, które mają coś sensownego do powiedzenia we wszystkich generalnie dziedzinach od nauki po politykę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.