Skocz do zawartości

Mój Układ Słoneczny


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, patrix napisał:

Pięknie to wyszło. Ale aż nie chce się w to wierzyć, że z większej apertury i kamerą mono, można mieć mniejszy detal, niż z kolorowej matrycy i tylko 8". Tym bardziej, że tam potrzeba filtrów w podczerwieni, a kolega Wesel potrafił wydobić ten detal z kolorowej kamery. 

Zastanów się, najlepsi szpece od detalu Urana rozkładają ręce na Neptunie a Wessel który planetarnym średniakiem jest, patrz Mars i inne, wydobywa kolorem detal Neptuna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, HAMAL napisał:

Zastanów się, najlepsi szpece od detalu Urana rozkładają ręce na Neptunie a Wessel który planetarnym średniakiem jest, patrz Mars i inne, wydobywa kolorem detal Neptuna

Neptun to koszmar. Jak dotąd mam tylko jeden w miarę przyzwoity stack i nie ma mowy o żadnym detalu na nim.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
9 godzin temu, Arthur Skoracki napisał:

Wygląda mega! Tak z ciekawości czy wszystkie obiekty były robione na tej samej ogniskowej/kamerce? Chodzi mi o powiększenie i skale. Zwłaszcza planet względem słońca. 

Dziękuję :-)

 

Dobre pytanie, przy okazji zauważyłem, że nie podałem wszystkiego w stopce. Już poprawiłem.

 

Poszczególne fotografie do tego zestawienia były wykonane tak:

- Słońce - teleskop słoneczny Lunt LS50T + filtr B400; kamera ASI 462MC (29.12.2020)

- Merkury - SW 200/1000; Barlow 2x; IR Pass; ASI 120MC (dokładnie to jej klon T7C) (20.05.2020)

- Wenus - SW 200/1000; Barlow 2x; IR Pass; ASI 120MC (21.04.2020)

- Mars - SW 200/1000; Barlow 3x; IR Pass + UV/IR cut; ASI 224MC (15.09.2020)

- Jowisz - SW 200/1000; Barlow 3x; IR Pass + UV/IR cut; ASI 120MC (21.05.2020)

- Saturn - SW 200/1000; Barlow 3x; IR Pass + UV/IR cut; ASI 120MC (23.05.2020)

- Uran - SW 200/1000; Barlow 2x; UV/IR cut; ASI 120MC (01.01.2020)

- Neptun - SW 200/1000; Barlow 2x; UV/IR cut; ASI 120MC (07.08.2020)

 

Finalnie wszystkie fotografie starałem się (oprócz oczywiście Słońca) przeskalować rozmiarem do jednej ogniskowej, wielkościami z danego dnia kiedy były fotografowane.

 

Podczas selekcji materiału z całego roku, okazało się, że tak naprawdę najlepszy materiał udało się zebrać w ciągu kilku majowych nocy - Merkury, Jowisz i Saturn (20-23.05). W przypadku Marsa to pogoda z połowy września pobiła warunki z czasu tuż przed opozycją. Wenus wielokrotnie fotografowałem z balkonu w Krakowie - w środku dnia, szkoda tylko, że nie udało się złapać chmur (niestety BG32 + fioletowy filtr nie poradziły sobie tak jak U-Venus w moim przypadku).

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki za informację :)

 

Ciekawi mnie to połączenie: "IR Pass + UV/IR cut"

Skoro masz filtr, który przepuszcza tylko podczerwień i drugi, który ją blokuję... To czy takie połączenie nie powinno czasem w ogóle blokować światła? Już nie wspominając o kwestii wydobycia kolorów ze zdjęć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Arthur Skoracki napisał:

Super. Dzięki za informację :)

 

Ciekawi mnie to połączenie: "IR Pass + UV/IR cut"

Skoro masz filtr, który przepuszcza tylko podczerwień i drugi, który ją blokuję... To czy takie połączenie nie powinno czasem w ogóle blokować światła? Już nie wspominając o kwestii wydobycia kolorów ze zdjęć. 

Dwa stacki - jeden RGB (czyli UV/IR Cut), a drugi detal (IR Pass).

 

Coś takiego w zamyśle:

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

Słońce było sfotografowane teleskopem słonecznym Lunt LS50T z filtrem B400. Natomiast rejestracja kamerą ASI 462MC.

@ArekGOj przepraszam, myślałem, że to było do mnie :) Nie doczytałem. 

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ArekG napisał:

@Tuvoc Twoje fotki wyglądają jak z NASA, jak na razie poziom dla mnie nie osiągalny :) A tam już doczytałem że @Robert_73 użył szklanego Oriona ciekawe czy ND5 da rade coś takiego zrobić.

Bez przesady :) Niecałe dwa lata temu nie wiedziałem co to jest refraktor, guider czy kamera planetarna :D Co do filtru to polecam ND3.8, ale on jest tylko do astrofotografii. Do wizuala się nie nadaje. Najlepiej używać go w zestawie z filtrem Baader Solar Continuum.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ArekG napisał:

@Tuvoc @Robert_73 użył szklanego Oriona ciekawe czy ND5 da radę coś takiego zrobić

@ArekG Dokładnie tak - do Słońca używam szklany filtr Orion i dobrze się spisuje z Sony a5000. Przy obróbce po nasyceniu daje ciepłe przyjemne obrazy. Oczywiście można używać szklany filtr do wizuala, ale Słońce jest w kolorze skorupki jajka niemniej gdy są widoczne plamy słoneczne (umbra) warto popatrzeć bo fajnie widać też przylegające do niej jaśniejsze obszary (penumbra). Co do ND5 nie miałem okazji użyć, ale widzę, że kolega się wypowiedział @Tuvoc

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.