Jump to content
wessel

Nowy montaż Takahashi EM-11 Temma 2Z

Recommended Posts

Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, ale po dokładniejszym zbadaniu sprawy można powiedzieć że wreszcie Takahashi pokazało nowy montaż. Do tej pory modyfikacje konstrukcji EM-11 z roku 2008 były tak niewielkie, że tylko wytrawni koneserzy produktów tej firmy byli w stanie je zauważyć.

EM-11 to pomimo zewnętrznych cech wspólnych z EM-10 ( już nie produkowanym) i modelem EM-11 z 2008 roku zupełnie nowa konstrukcja.

 

IMG_2450.JPG

 

Powyżej porównanie wizualne z EM-10. Na pierwszy rzut oka widać różnice w obudowie elektroniki.

 

Gniazda ( patrz ponizej), do tej pory umieszczone na front-panelu były często-gęsto wyłamywane z powodu odstających kabli i wtyków. Do tego Takahashi konsekwentnie stosował wyłącznie wtyki Mini DIN - bardzo delikatne w konstrukcji i trudne do obsługi w ciemnościach i na mrozie.

 

IMG_2452.JPG

 

W nowym modelu ( zdjęcie poniżej) gniazda są ulokowane pod spodem obudowy, co powoduje że kable i wtyki układają się wzdłuż obudowy i są lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniem. Ponadto poprawione jest samo mocowanie gniazd w obudowie - dotychczas było to sporym mankamentem, bo gniazda przy mocniejszym nacisku " wpadały" do obudowy i wtyczka kołnierzem opierała się o krawędź blachy.

 

IMG_2451.JPG

 

Zmieniona została też sama elektronika - nowe komponenty i nowa płytka drukowana SMD zastąpiła dyskretne elementy półprzewodnikowe ( tak, tak tranzystory, zwykłe rezystory i kondensatory) i toporną płytkę ręcznie lutowaną. Zobaczymy tylko, czy to nowe rozwiązanie będzie równie odporne na warunki atmosferyczne jak stare - nawet lejąca się przez otwory wentylacyjne woda nie była w stanie mu zaszkodzić.

 

Jest też przykra informacja - poziomica ułatwiająca ustawienie na Polaris będąca standardowym wyposażeniem montażu jest teraz opcją. Dlaczego? Ano dlatego, że rysunek widoczny w lunetce biegunowej teoretycznie wystarcza do ustawienia na Polaris - ale jest to możliwe tylko przy dobrej widoczności Kasjopei i Wielkiego Wozu. Przy słabej widoczności ustawiamy nie na rysunek a na krzyż wsparty oprogramowaniem ilustrującym położenie Polaris na koncentrycznych kręgach - i tu bez wypoziomowania rysunku nie da się tego ustawić przyzwoicie.

Ponieważ do większości zastosowań - wizuala i astrofoto bez guidingu czyli np. DSLR z obiektywem do 200 mm - ustawienie " na rysunek" jest wystarczające - producent najwyraźniej uznał , że poziomiczka może być opcją. Trzeba o tym pamiętać kupując montaż do astrofoto dlugoczasowego, bo w standardzie przyszedł bez niej.

Takahashi zmieniło też przekładnie i silniki, co od razu słychać po włączeniu ruchu montażu, Stare rozwiązanie- niezależnie od regulacji i smarów - wyło, rzęziło i grzechotało niemiłosiernie. Ten montaż wydaje przyjemny gwizd ładnie współpracujących elementów.

Nie zmienił się standard mocowania - wszystkie statywy z głowicą do Takahashi będą pasowały do nowej wersji.

 

IMG_2453.JPG

 

Nowa wersja ma nieco zwiększony udżwig - do 8,5 kg. I co ciekawe- do montaży Takahashi nie musimy go mnożyć przez 0.7 do celów astrofotografii - jest to praktyczny udźwig montażu do astrofotografii długoczasowej.

Waga samej głowicy - 7,5 kg.

W komplecie dostajemy: głowicę, pręt przeciwwagi, przeciwwagę 3.5 kg, panel ręcznego sterowania ruchami montażu z kablem, kabel do autoguidingu, śrubę do statywu.

Mój montaż kupowałem w polskim przedstawicielstwie Takahashi - Astromarkecie. Dostawa - ok. 10 dni.

Testy polowe- wkrótce.

Edited by wessel
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratuluję decyzji, Em-10 lub/i Em11 to wspaniała sprawa szczególnie na wyprawy samolotem :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem stare EM-11, potem EM-200, potem EM-10 i teraz znów nowe EM-11. Nie musisz mnie Piotrze przekonywać :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Wessel za zaufanie i skorzystanie z mojej oferty. Przyznam szczerze, że sam myślę nad zbudowaniem sobie jakiegoś mobilnego zestawu, który poza tym, że działa, da się "kochać" ;) Oj chodzi mi on po głowie, bo wiem, jak potrafi działać "out of the box" - że tak powiem.

 

W sprawie poziomicy - Takahashi udzieliło mi informacji, że EM11 nie będzie już dostarczany z nią standardowo. Teoretycznie jest elementem opcjonalnym, ale w cennikach nie figuruje. W następnym tygodniu mam dostać kod tego produktu i cenę - na specjalne życzenie (widać, chcą wygasić ten element i odesłać go w niepamięć).

 

Warto jednak dodać, że wg Takahashi w tej chwili ta poziomica jest bezużyteczna (w praktyce). W ramach ciekawostki napiszę, że inny mój klient używa z EM11 PolarMastera i jest zachwycony taką konfiguracją.

 

Rozważałeś taki scenariusz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie . Kupiłem poziomicę zabawkową za 8 złotych i daję radę :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.