Skocz do zawartości

Bolid Piecki i spadek meteorytu na Warmii.


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412938,meteoryt-poszukiwany-na-warminsko-mazurskich-mokradlach.html

 

Winter - część używa zwykłych wykrywaczy metali, a część droższych i bardziej wyspecjalizowanych wykrywaczy Spectra. Ale szczegółów technicznych nie znam, to domena naszej Sekcji Meterytowej PKiM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter, tylko trzeba pamiętać, że chodząc z wykrywaczem jesteś w oczach władzy potencjalnym przestępcą. Mnie już dwa razy się czepiali, nieoficjalnie strasząc co to będzie jak się następnym razem spotkamy. W niektórych rejonach Polski organizowane były wręcz akcje społeczne łapania ludzi z wykrywaczami.

 

Co do samych wykrywek to metki żelazne możesz szukać czymkolwiek co wykrywa żelazo, aczkolwiek lepiej jak taki wykrywacz ma rozbudowane ID żelaza i duży zasięg. Kamienne to trudniejszy temat i najlepiej mieć sprzęt lepszy (co nie znaczy droższy) a sprawdzić go możesz testując ustawienia na kamieniach magnetycznych.

W miejsce potencjalnego spadku mam 55km więc pewnie się wybiorę w którąś niedzielę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo geologiczne i górnicze nie zabrania poszukiwań meteorytów jakimikolwiek metodami. Jedynie karalne jest kopanie za nimi w ziemi, czyli wykonywanie robót/prac geologicznych. Dodatkową komplikacją jest zgoda właściciela terenu na takie poszukiwania. Jeśli jednak jest to grunt prywatny nie opatrzony tabliczkami, lub ogrodzony to można na niego spokojnie wejść i w razie przyłapania wyjść przepraszając (oczywiście nie deptając upraw bo na to jest osobny paragraf). Nie można interpretować tego jako najście lub wtargnięcie bo grunt był nieoznaczony. Kilka razy miałem różne dziwne przygody w terenie w czasie pracy, bądź poszukiwań okazów do kolekcji (zbieram minerały i skamieniałości) z rolnikami, leśnikami itp. jakoś nie mieli argumentów prawnych poza groźbami (które są zresztą karalne).

prawo.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukces to będzie jak coś znajdziemy , na razie to teoria , nie znaleziono jeszcze ani jednego meteorytu z wyznaczonych elips spadków i jest to zniechęcające , ale mnie to nie zniechęca też szukam , to pierwsza sprawa , druga co do poszukiwań i kopania , prawo geologiczne mówi o warstwach , a te dla archeologii zaczynają się poniżej 30 cm w gruncie , do tej głębokości możemy kopać nawet na terenach geologicznych bez zgody , no chyba że wiemy czyja to działka i konieczna jest zgoda , jeśli to nieużytek to nie.

W przeciwnym razie trzeba by zamknąć wszystkich rolników , gdyż tak na prawdę prawie cała Polska jest terenem archeologicznym , więc nie dajmy się zwariować tylko czytajmy i dobrze interpretujmy prawo , na geologów nie liczmy , nie lubią nas , sami nie kiwną palcem ale żeby nam dokopać to to zrobią są biegłymi w sądach w tych sprawach .

Nie można kopać na cmentarzach i w lesie , jak również w rezerwatach , chyba że ma się zgodę ale wówczas meteoryt nie należy do znalazcy tylko do właściciela rezerwatu , czyli w naszym przypadku do Państwa , dużo też zależy od indywidualnej umowy .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ...prawo geologiczne mówi o warstwach , a te dla archeologii zaczynają się poniżej 30 cm w gruncie , do tej głębokości możemy kopać nawet na terenach geologicznych bez zgody...

 

2) ...W przeciwnym razie trzeba by zamknąć wszystkich rolników , gdyż tak na prawdę prawie cała Polska jest terenem archeologicznym , więc nie dajmy się zwariować tylko czytajmy i dobrze interpretujmy prawo...

 

3) ....na geologów nie liczmy , nie lubią nas , sami nie kiwną palcem ale żeby nam dokopać to to zrobią są biegłymi w sądach w tych sprawach .

 

1) co rozumiesz przez pojęcie "teren geologiczny" to chyba chodzi o jakiś archeologiczny, czy o teren na którym się wydobywa jakieś złoże. Bo w Prawie Geologicznym o ile pamiętam nie ma takiego pojęcia. Na obszarach z ustanowioną koncesją poszukiwawczą na jakiś konkretny surowiec też możesz amatorsko pozyskiwać okazy minerałów i skał (meteorytów). Podobnie na Terenach i Obszarach górniczych już zagospodarowanych.

 

2) rolnicy wykonują działalność rolniczą, a poszukiwacze meteorytów wykonują roboty poszukiwawcze (górnicze/geologiczne), archeolodzy prace wykopaliskowe. Te czynności prawnie mają się nijak do siebie. Rolnik orający pole na 30 cm to co innego niż poszukiwacz kopiący na 30 cm. Aczkolwiek nie można dać się zwariować, to co jest w ściółce czy glebie można zbierać. Sam tak robię.

 

3) to chyba chodzi o archeologów bo ja jako geolog nigdy nie spotkałem się z wrogim nastawieniem do poszukiwaczy meteorytów. My jako geolodzy sami mamy z archeologami kłopot. Dzięki nim nikt z nas już nie robi normalnych wkopów rozpoznawczych tylko wbijamy "rurę" (sondę) w ziemię by nikt się nie przyczepił że robimy wykopy bez pozwoleń. I potem żeby nie czekać z zasypaniem przez pół roku zanim to archeolog nie obejrzy.

 

 

Ponadto nie ma w naszym prawie geologicznych (i w innych chyba też) pojęcia i definicji meteorytu. Więc w razie czego jest duża dowolność w interpretacji odnośnie poszukiwania i wydobywania meteorytów. Konkretnie nie reguluje tego żadna ustawa (jeśli uznać że meteoryt to meteoryt, a nie skała - bo wtedy już działa prawo geologiczne i górnicze) działa natomiast prawo własności do gruntów i wszystkie regulacje archeologiczne.

 

EDIT:

Życzę owocnych poszukiwań! i samych przyjaznych ludzi spotkanych w terenie. Kończę bo robi się z tego zbyt duży offtop.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście literówka , chodziło o tereny archeologiczne , mapki takich terenów można pobrać z urzędów miast.

Nawet jeśli kopie się na terenie archeologicznym można kopać bez zezwolenia ale do głębokości 30 cm jak wspomniałem wcześniej , i to się tyczy również rolników bo jakiekolwiek naruszenie gleby szpadlem czy pługiem to to samo .

wiele terenów rolnych są terenami archeologicznymi na których uprawia się rolę , chodzi też o zmielenie tej warstwy i ewentualnie znajdujących się tam "skarbów" nie mają one żadnej wartości , i dlatego archeologowie te 30 cm uznali za stracone i nie ważne.

Oczywiście może taki archeolog przyjechać nawet pod Pułtusk z policją i nas przeganiać , ale jest to nie zgodne z prawem o którym pisałem wcześniej . Jeżeli znamy to prawo nic nie mogą nam zrobić , a na pewno nie zabrać wykrywacza .

Tu żeby zabrać wchodzą jeszcze inne prawa , ale na pewno nie kopanie na terenie geologicznym .

Musiał by to być teren ogrodzony i oznakowany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo, czy możesz podlinkować skąd i gdzie jest zapisane te 30cm bo jakoś przeoczyłem chyba.

I jeszcze jedno pytanko mam- mapki terenów archeo można dostać ot tak w urzędach? Bo byłem przekonany, że to ściśle tajne jest. Wiem, że mapy z numerami działek to tak, ale żeby stanowisk archeo... wierzyć mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Dzięki za podpowiedzi i sorki za lekki offtop.
Około roku 2010 podczas wakacji widziałem spadający bolid praktycznie pionowo w dół, który zostawił ślad na niebie grubości kciuka. Prawdopodobnie po kontakcie z ziemią lub zaraz nad nią doszło do potężnej eksplozji. Od momentu rozbłysku do usłyszenia wybuchu minęło około 3-4 sekundy więc byłem dość blisko. Mam ten obraz przed oczami i wiem w którym miejscu widziałem spadek. Szanse chyba są nikłe, ale kiedyś chciałbym się wybrać i poszukać. Nie wiem czy Rutus proxima 5.0 to dobry wybór, ale bym kupił coś tej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="piotrkusiu" post="665073" timestamp="

...

I jeszcze jedno pytanko mam- mapki terenów archeo można dostać ot tak w urzędach? Bo byłem przekonany, że to ściśle tajne jest. Wiem, że mapy z numerami działek to tak, ale żeby stanowisk archeo... wierzyć mi się nie chce.

 

Tu masz wszystko, co trzeba:

http://mapy.zabytek.gov.pl

 

PS. Coś mi się chyba zepsuło z cytowaniem Twojego postu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz tę informację podaje znany portal.
... żywcem skopiowaną :)
No i widać teleskop jako ilustrację meteorołowów :)
Niemniej warto przeczytać choćby dlatego, że temat ten raczej jeszcze ożyje z wiosną lub za jakiś czas gdy ludzie zaczną znowu szukać - może nawet zanurkują?

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/mo%c5%bce-pami%c4%99ta%c4%87-pocz%c4%85tki-uk%c5%82adu-s%c5%82onecznego-spad%c5%82-na-mazurach-naukowcy-szukaj%c4%85-cennego-meteorytu/ar-AAmw4U1?li=BBr5MK7

Pozdrawiam

mini20170202.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tu masz wszystko, co trzeba:

http://mapy.zabytek.gov.pl

 

PS. Coś mi się chyba zepsuło z cytowaniem Twojego postu.

 

Ta mapka jest niestety niewiele warta. Od archeo dowiedziałem się, że znakomita większość stanowisk nie jest wpisana do rejestru. Sam znam trzy stanowiska, które są a nie ma ich na mapce. W okolicach Olsztyna jest ok. 400 stanowisk archeo a wpisane są chyba dwa. Inny przykład zza mojej miedzy - Łąki Staświńskie - jest tam przynajmniej 8 stanowisk (wiem od archeo) na rozległym obszarze a na mapce jest zaznaczone jedno.

 

No i nigdzie nie znalazłem info o 30cm czy jakiejkolwiek innej głębokości. Poszukiwanie zabytków to poszukiwanie i nie ważne czy pod liśćmi czy na metrze.

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.