Skocz do zawartości

Solidny wyciąg okularowy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie, poszukuje projektu dobrego wyciągu okularowego, może ktoś dysponuje czymś takim?

Już pisze o co chodzi.

Mam dostęp do PZL Świdnik, tam mogą wykonać wszystko!! więc chciałbym podjąc próbę wykonania wyciągu wizualno-fotograficznego, takiego aby precycyjnie pracował przez lata itp.

Chyba każdy marzy o takim wyciągu, w którym nie lata okular czy aparat.

Nie ukrywam, że jak się projekt powiedzie to kilka(kilkadziesiąt) osób mogło by skorzystać z usług firmy PZL.

Może ktoś jest w stanie udostępnić taki wyciąg, powiedzmy na 2 tygodnie w celu wykonania pomiarów??

Dodam na koniec że zasługi do astrofotografii mogą być nieocenione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko tylko z różnym skutkiem, wyciąg fotograficzny ma odpowiedni rozmiar i przelot aby nie winietować kadru w astrofotografii oraz w obserwacjach za pomocą dużych 2" okularów i wtedy już mamy wyciąg fotovizualny przykładowo 2" :salu:

Wyciągi 1,25" też się nadadzą do astrofoto ale z o wiele mniejszym kadrem jak z Vesty czy popularnych cyferek bo ich mała średnica przelotu nie dopuści praktycznie światła do brzegu kadru małego obrazka i winietowanie będzie koszmarne :roll:

Do średniego formatu np 6x4,5cm stosuje się także wyciagi 2,7" oraz do formatu 6x6cm i 6x7cm nawet wyciągi 4 calowe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko tylko z różnym skutkiem, wyciąg fotograficzny ma odpowiedni rozmiar i przelot aby nie winietować kadru w astrofotografii oraz w obserwacjach za pomocą dużych 2" okularów i wtedy już mamy wyciąg fotovizualny przykładowo 2" :salu:

Wyciągi 1,25" też się nadadzą do astrofoto ale z o wiele mniejszym kadrem jak z Vesty czy popularnych cyferek bo ich mała średnica przelotu nie dopuści praktycznie światła do brzegu kadru małego obrazka i winietowanie będzie koszmarne :roll:

 

No i NOŚNOŚC wyciągu "wizualnego" może być mniejsza niż "fotograficznego".

 

Jak fociłem w ognisku głównym przejście Wenus to wcale nie zauważyłem winietowania, co więcej, pociemnienie brzegowe było ledwo zauważalne. Tymczasem winietowanie koszmarne powinno mi dawać rzekome pociemnienie brzegowe :(

Moze konwertor 2x (lub nawet dwa konwertery po 2x) miał tu jakiś wpływ? Bez konwertera słoneczko było dość małe więc winietowanie niezauważalne na tarczy.

Moja "wyobraźnia liniowooptyczna" coś zawodzi....

Pewnie HAMAL zaraz to skomentuje :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poproszę w temacie...... 8)

Zastanawiam się czy naprawdę nikt nie dysponuje takimi projektami lub egzemplarzem do dyspozycji na tydzień góra dwa?

Ponawiam Apel !!!

Myślę, zę część z nas mogłaby na tym skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle nawet w prostych i tanich teleskopach winietowanie blisko osi praktycznie nie występuje i zaczyna się gdzieś uwidaczniać od 1/3 średnicy kadru silnie rosnąc na zewnątrz ku narożnikom kadru, tak więc na tarczy Słońca go raczej nie zaobserwujesz a jeżeli jednak to polecam szybką i interwencyjną przebudowę teleskopu bo jest z nim bardzo, bardzo źle :roll:

Dodanie telekonwertera jest częściowym lekarstwem na winietowanie bo Barlow rozciąga tą dobrą częśćo brazu na wiekszość kadru i z przykładowej 1/3 średnicy pola niewinietowanego będziemy mieli już 2/3 bez winietowania właśnie dzięki telekonwerterowi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.